Evcil Marketim
Köpek SağlığıKöpekKöpek Bakımı

Köpeklerde Deri Döküntüleri ve Alerji Problemleri

Köpeklerde deri döküntüleri ve alerji sıkça rastlanan rahatsızlıklar arasındadır. Kaşıntı, döküntü ve kızarma gibi semptomlarla kendisini gösteren deri hastalıkları, çevresel faktörlerden kaynaklanabilir. Eğer köpeğiniz herhangi bir cilt problemiyle karşı karşıyaysa, profesyonel bir yardım almanız gerekir. Deri problemleri, pek çok ciddi hastalığın habercisi ve tetikleyicisi olabilir. Önemli olan erken teşhis ve doğru tedavidir. Erken teşhis edilen deri problemleri, çeşitli tedavi yöntemleriyle hızlı bir şekilde düzelebilir.

Köpeklerde Deri Döküntüleri ve Alerji Problemleri
Köpeklerde Deri Döküntüleri ve Alerji Problemleri

Köpeklerde Deri Döküntüleri Neden Olur?

Köpekler, tıpkı insanlar gibi deri döküntüsü problemi yaşayabilirler. Fakat deri döküntüsü, köpekler için çok daha fazla rahatsız edici bir durumdur. Bazen bu problem, altta yatan başka bir hastalığın da habercisi olabilir. Köpeklerde deri döküntüleri, aşırı yağ üretimi sebebiyle gerçekleşir. Deriyi koruyan yağların üretilmesinden sorumlu olan yağ bezlerinin aşırı üretim yapması, köpeklerin cildinin tahriş olmasına neden olur. Bu da derinin pul pul dökülmesine sebep olur. Bazı durumlarda, dengesiz beslenme, yetersiz temizlik ve stres gibi faktörler de, deri döküntüsüne neden olabilir.

Köpeklerde Deri Döküntüleri Tedavi Süreci

Köpeklerde deri döküntüleri, genellikle kolay tedavi edilebilen rahatsızlıklar arasındadır. Fakat deri döküntüsünün tedavisi aksatılırsa, daha ciddi sonuçlarla karşılaşılabilir. Bu yüzden, kaşıntı, kızarıklık ve tüy dökülmesi gibi semptomlar gösteren köpeklerin veteriner kontrolünden geçmesi gerekir.

Köpeklerde deri döküntüsünün tedavi sürecinde izlenilebilecek adımlar şunlardır;

 • Köpeğinizi, ihtiyaç duyduğu besinlerce zengin olan mamalar ile besleyin.
 • Köpeğinizi yıkarken, hassas ciltlere uygun şampuanlar kullanın.
 • Veteriner hekim desteğiyle, köpeğinizin beslenme düzenini yeniden ayarlayın.
 • Veteriner kontrolüyle, takviye ilaçlar kullanın.

Bu adımlar, yüksek ihtimalle köpeğinizdeki deri döküntüsü sorununu kısa bir süre içerisinde çözecektir. Deri döküntüleri, bazen ciddi hastalıkların habercisi de olabilir. Tedavi sürecinde en önemli olan nokta, doğru teşhistir. Veteriner hekiminiz semptomlara göre testler yaparak, olası ihtimalleri değerlendirecektir.

Köpeklerde Deri Döküntülerinin Doğal Tedavisi Var Mıdır?

Köpeklerde deri döküntüleri için, doğal tedavi yöntemleri de vardır. Bunlar arasında en çok bilineni, hindistan cevizi yağıdır. Köpekler için özel olarak üretilen, hindistan cevizi yağı içeren şampuanlar da vardır. Veterinerinizin tavsiye ve yönlendirmeleriyle, doğal tedavi yöntemlerinden destek alabilirsiniz.

Köpeklerde Deri Döküntüleri ve Alerji Problemleri
Köpeklerde Deri Döküntüleri ve Alerji Problemleri

Köpeklerde Alerji Nedir?

Alerji, bağışıklık sisteminden vücuda temas eden maddelere karşı gösterilen reaksiyondur. İnsanlar gibi, hayvanlar da alerjik reaksiyonlar gösterebilirler. Alerji, köpeğin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen rahatsızlıklardan birisidir. Hassas deri yapıları sebebiyle köpekler, alerjik reaksiyonlardan ciddi anlamda etkilenebilirler. Şiddetli kaşıntı, alerjinin en önemli semptomudur. Köpek popülasyonunda en yaygın olan alerjik reaksiyonlar ise, pire ısırıkları ve mamalarda bulunan bazı maddelerdir.

Ayrıca tıpkı insanlar gibi köpekler de, polen ya da toz gibi çevresel faktörlerden etkilenebilirler. Alerjik reaksiyon yaşayan bir köpek, davranışsal anlamda farklılıklar gösterir. Vücudunun herhangi bir bölümünü normalden çok daha fazla kaşıyan ve tırmalayan köpekler, alerji sorunuyla karşı karşıya kalmış olabilirler. Hatta deride pul pul dökülmeler ve yaralar da gözlemlenebilir. Bu gibi durumlarda hastalığın doğru tedavisi için, uzman bir veterinerden destek almak önemlidir.

Köpeklerde Alerji Neden Olur?

Köpeklerde alerji, pek çok farklı sebepten ötürü meydana gelebilir.

Bilinen en yaygın sebepler ise şu şekildedir;

 • Pire
 • Mamalarda bulunan bazı maddeler(Histamin)
 • Çevresel faktörler( Toz, polen)
 • Sivrisinek ve parazitler

Pire ısırığı ya da sivrisinek ve parazitlerin etkisi, köpeklerde alerji problemlerine yol açabilir. Ayrıca bazı köpek mamalarında bulunan histamin maddesi, köpeklerde aşırı duyarlılığa sebep olabilir. Gıda alerjilerinde köpeklerin en çok etkilendiği bölgeler kulakları ve pençeleridir. Ispanak ve tahıllarda da bulunan histamin, köpeklerin deri ve vücutlarında ciddi reaksiyonlar yaratabilir. Ayrıca alerji sezonunda toz ve polen gibi faktörler de, köpeğin cildi üzerinde alerjik reaksiyon yaratabilir.

Köpeklerde Alerji Belirtileri

Köpeklerde alerji belirtileri, alerjinin nedenine göre değişiklik gösterebilir.

Fakat genel olarak aşağıdaki belirtiler, alerjik reaksiyon işareti olarak değerlendirilebilir;

 • Şiddetli kaşıntı
 • Deride döküntü
 • Kusma
 • Göz akıntısı
 • Yüz bölgesinde şişlik
 • İshal
 • Ciltte kızarıklık ve yaralar

Bu belirtiler kesin olarak alerjik reaksiyonlara işaret edebileceği gibi, farklı hastalıkların da sebebi olabilir. En doğru teşhis ve tedavinin yapılabilmesi adına, uzman bir veterinerden destek almak önemlidir.

Köpeklerde Alerji Tedavi Süreci

Eğer yapılan cilt testleriyle köpeğinize alerji tanısı koyulduysa, bir an önce tedavi sürecine başlamanız gerekir. Köpeklerde alerji genellikle kolay bir şekilde tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Fakat ilerleyen vakalarda, farklı tedavi yöntemleri gerekebilir. Alerjik reaksiyonların tedavisinde, oral yolla alınan ilaçlar ve semptomları hafifletecek kremler kullanılabilir. Alerji eğer gıda sebebiyle oluşmuşsa, veteriner hekiminiz köpeğinize uygun bir diyet programı belirleyecektir.

Bu gibi durumlarda, oluşturulan diyetin en az 6 hafta boyunca uygulanması gerekir. Ayrıca, köpeğin bakımına özen gösterilmesi de tedavi sürecinin önemli bir parçasıdır. Alerjik reaksiyon gösteren köpeğinizin tüy bakımını düzenli olarak yapmalı, özel köpek şampuanlarıyla köpeğinize banyo yaptırmalısınız. Tedavi süreciyle ilgili ek tavsiyeler almak için, veteriner hekiminize başvurabilirsiniz.

Köpeklerde Alerjinin Doğal Tedavisi Var Mıdır?

Köpek alerjilerinin tedavisinde, doğal yöntemlerden de yardım alınabilir. Isırgan otu ve çayır papatyası, en bilinen doğal tedavi yöntemleri arasındadır. Her iki bitkinin de, alerji semptomlarını hafiflettiği bilinmektedir. Ayrıca evcil hayvanlar için üretilmiş doğal karışımlı beslenme takviyelerinden de destek alınabilir. Bu beslenme takviyeleri, çoğunlukla alerji tedavisine yardımcı olan maddeler içermektedir.

Bunlara ek olarak köpekler için üretilen doğal içerikli şampuanlar, alerjik reaksiyonların tedavi edilmesinde büyük rol oynar. Özellikle hindistan cevizi yağı içeren şampuanlar, alerjik reaksiyonların kontrol altında tutulmasını sağlar. Yine de tedavi sürecinin doğru ilerlemesi için, uzman bir kişinin kontrolü şarttır. Alerjik reaksiyon gösteren köpeğiniz için bir veteriner hekime danışarak, hekimden tavsiyeler alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.