Evcil Marketim
Köpek BakımıKöpekKöpek Sağlığı

Köpekler Dünyayı Nasıl Görür?

Hayvan dostlarımızın dünyayı nasıl gördükleri konusunda birçok araştırma yapılmıştır. En merak edilen konular arasında yer alan hangi renkte gördükleri sorusudur. Köpeklerin hangi açıda, hangi renkte, nesneleri ve insanları nasıl gördükleri konusunda bazı araştırmalar hala yapılmaya devam ediyor. Konuşulanları anlayıp anlamadıklarından, hissettiklerine kadar pek çok konu köpek sahipleri tarafından merak konusudur. Peki, köpekler dünyayı nasıl görür anlatalım.

Köpekler Dünyayı Nasıl Görür?
Köpekler Dünyayı Nasıl Görür?

Köpeklerin Renk Kavramı

Köpeklerin siyah beyaz gördüğü bilinen yanlışlar arasındadır. İnsanlarda olduğu gibi renk ayrımına sahip olmasalar da bazı ırklarda bu değişebilir. Gözlerde bulunan lokalizasyon sayesinde insanlara ve diğer hayvanlara göre görüş açısı yüksektir. Görebildikleri renkler arasında sarı ve mavi renkleri en iyi ayırt edebildikleri renkler arasındadır.

Köpeklerin Dünyayı Koku ile Algılaması

Köpekler için koku duyusu gözlerden daha önemlidir. En iyi kullandıkları yetenekleri arasında yer alan koklama ve iyi koku alma duyusu sayesinde birçok şeyi ayırt edebilirler. Burunlarında yer alan koku alma yüzeyindeki genişlik daha geniş açıdan ve uzakta bulunan bir nesnenin kokusunu almasına imkân tanıyor. Bir yemeğin içerisinde yer alan tüm maddeleri ayrı ayrı tanımlayabilme yeteneğine sahiptir. Ortaklara ve eğitime göre günümüzde bu yönleriyle güvenlik alanında en fazla başarıyı köpekler gösteriyor. Birçok bileşeni kısa sürede tanımlar, algılar ve tepki gösterir.

Köpeklerin Dünyada Yer Alan Hava Koşullarına Tepkisi

Köpeklerin hava koşullarından etkilenmeleri özellikle yaz sıcağında ortaya çıkan yoğun deri hastalıkları ve soğukta donma gibi kendisini gösterebilir. Dünyada yer alan hava koşullarından kendisini korumak adına kışın daha sıcak noktalara saklanır, yazın ise bölgeyi tercih ederler. Soğuk havalarda korunmaları adına tüyleri ve kalın deri tabakası olsa da köpekler de üşür. Dirençli yapıları beslenme düzenine bağlı olarak direncini korur. Köpeklerin hem aç hem soğuğa maruz kalmaları donmalarına neden olur. Peki, köpekler dünyayı nasıl görür kıskançlık duygusu var mıdır?

Köpekler Dünyada Bulunan Kıskançlık Duygusunu Yaşar Mı?

Köpeklerde merak edilen kıskançlık duygusu insanda oluşan bir duygudur. Köpek ve diğer canlılarda bazı gözlemlenen kıskançlık belirtileri tamamen vücut dili ile anlatmak istedikleri bazı davranışlardır. Sahiplenme içgüdüsüyle diğer canlıların yaklaşmasına izin vermemeleri çoğu zaman kıskançlık değil, sevginizi isteme ve sizi koruma amaçlıdır.

Köpekler Çiçekleri Nasıl Görüyor?

Dünyada yer alan birbirinden farklı bitki örtüsü içerisinde çiçekler renkleriyle tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Kokusu, görünümü ve duruşu ile birçok hayvanın besin üretim kaynağı olarak bilinen çiçekleri köpeklerin nasıl gördüğü merak konusudur. Canlıların dünyaya anlam yükleme, canlıları ayırt etme, algılama biçimi ırklara ve türlere göre değişebiliyor. İnsanların daha net algılaması, beynini kullanarak anlam yüklemesi elbette diğer canlılardan beklenecek bir durum değildir. Canlıların en küçük olan türleri dahi görüş açısına sahip bir tutum sergiliyor. Sineklerin yakalanma anında hızlı bir reaksiyon gösterip kaçması bunlardan birisidir. Doğada bulunan canlıların gündüz ve gece görüşleri türünün gereksinimine uygun olarak tasarlanmıştır. Köpekler, çiçekler arasında mavi ve sarı renkte olanları çok daha net görebilirler.

Köpekler Dünyayı Nasıl Görür?
Köpekler Dünyayı Nasıl Görür?

Köpeklerin Görüşleri Nasıldır?

Köpeklerin görüş açısı zayıftır. Renklere karşı hassasiyeti olmadığı için dünyayı renkli değil daha flu görebilirler. Gece görüşleri keskin olan köpeklerin, perspektif algıları ve derinliği anlamaları oldukça iyidir. Gözlerini hareketlere göre oldukça hızlı kullanırlar.

Köpekler ile İnsanlar Arasındaki Fark

İnsanların yaradılışı gündüz yani aydınlık olan bir görünüme daha yakındır. Geceleri daha keskin görüşe sahip olan köpekleri, insanlardan ayıran özellikler arasındadır. Gözde yer alan retinada bulunan rod hücreleri harekete karşı sensör görevi üstlenir. İnsan gözü aydınlıkta en net görmek üzere ayarlanmıştır. Renk algılaması ve detayların fark edilmesine yarayan kon hücreleri insanda 3, köpeklerde ise 2 tanedir. Köpekler loş ışıkta çok daha iyi görebilir. Köpeklerin renk körü gibi olduklarını ve insanlarda bulunan renk körlüğünde olduğu gibi kırmızı ve yeşil renkleri ayırt edemediklerini söyleyebiliriz.

Köpeklerin Görüş Alanı

Köpeklerin dünyayı görebilmesi görüş alanının ne denli geniş olduğuyla belirlenebilir. Görüş açısı, koku yüzeyi oldukça geniş olan köpeklerde kulaklar hareket algılarında kullanılabiliyor. Hayvanlar arasındaki köpekler dünyayı nasıl görür özelliklerini anlatalım.

İnsan ve köpeklerde görüş alan özellikleri;

  • Gözleri 240° görür
  • İnsanlarda 200° görür
  • Köpekler gece avlanmaya müsait görüşe sahiptirler
  • İnsanlar gündüz net görürler
  • Köpekler loş alanda net görürler

Köpeklerin gözünde yer alan tapetum tabakasında yer alan özellik geceleri oldukça net görmelerini sağlar. Gece köpeklerin gözlerinin far gibi parlamasının nedeni budur. Işığın ayna etkisi ile parlaması, retina altında yer alan tabaka ile olur.

Köpeklerde Sürü Psikolojisi Var Mı?

Dünyada yaşayan canlılar arasında evcilleştirilmiş hayvanlar arasında yer alan köpeklerin farklı ırkları doğada yaşamaya meyillidir. Köpeklerin atası kurttur ve sürü hayvanları arasında yer alır. Bir arada hareket etmekten hoşlanan köpekler özellikle şehir hayatına geceleri sürü halinde dolaşır. Asayiş görevi üstlenen köpeklerin geceleri birbiriyle daha iyi iletişim kurması ve biranda toplanmaları özel bir sürü psikolojisiyle olur.

Köpekler Duyar Mı?

Köpeklerde merak edilen konular arasında işitme duyuları ve sesleri algılama yetenekleridir. Konuşma dilinden yani kelimelerden anlamasa da seslerden bu kelimeleri bütünleştirebilir. Köpekler için sesin önemi büyüktür. Sahibinin tonlaması ile sesleri algılar ve çağırdıklarında hemen sahibine gider. İşitme yetenekleri oldukça gelişmiş olan köpeklerde, seslerin saniyede 1/600 kadar zaman diliminde tespiti gerçekleşir. İnsanların duymasının mümkün olmadığı ultrasonik sesleri algılama yeteneğine sahiptirler.

Köpeklerin Kendi Aralarında İletişimi Nasıldır?

Köpeklerin havlaması, sesli iletişime önem vermeleri, vücut salgısından yararlanmaları köpekler dünyayı nasıl görür sorusuna cevap olan bazı tespit yöntemleri arasındadır. İdrarlarının ya da dışkılarının salgıladığı koku ya da vücut sıvısı ile bazı noktalara iletişim amaçlı işaret bırakırlar. Bu işaretler aracılığıyla diğer türleriyle haberleşme sağlarlar. Vücut dillerini aralarındaki iletişimde oldukça fazla kullanırlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.