Evcil Marketim
Köpek SağlığıKöpekKöpek Bakımı

Çikolatanın Köpeklere Zararları Nelerdir?

Köpek beslenmesinde ve sağlığı hususuna dikkat etmekte olan köpek sahipleri için pek çok nokta bulunuyor. Özellikle köpeklerin beslenmesi için sakıncalı olan besinlerin özel olarak araştırılması gerekiyor. Çikolatanın köpeklere zararları sorusu ise pek çok köpek sahibi ve severlerinin merak ettiği bir konudur. Bu soruyu özenle araştırmakta fayda vardır. Peki, çikolatanın köpeklere zararları nelerdir?

Köpekler İçin Çikolatanın Zararları Neleri Kapsar?

Köpekler bazı maddelere karşı hassasiyet duyarlar. Bunlardan birisi ise çikolatadır. Çikolata sevmesi ile yemek isteyen köpeklere, kesinlikle köpek sahiplerinin engel olması gerekiyor. Çikolatanın içinde bulunan maddeler kafein içerikli maddeleri kapsıyor. Bu sebeple köpeklerin tüketmesi sakıncalı olarak biliniyor.

Çikolatanın içinde bulunmakta olan yüksek orandaki şeker kalp rahatsızlıklarına da sebep oluyor. Ancak çikolatanın içinde bulunan en önemli konumdaki zehirleyici madde ise teobramin ve alkoloit olmaktadır.

Merak edilen soruya cevap niteliğinde olan bu iki madde köpekler için oldukça zararlı iki kimyasal madde içeriğidir. Bu maddeler köpeklerde öncelikle küçük dozlar ile yan etkiler gösterir. Küçük dozda bu madde içeriklerini tüketen köpeklerde kusma ve ishal görülür. Daha büyük bir doz tüketiminde ise köpekler için zehirleyici niteliği taşır.

Çikolatanın Köpeklere Zararları Nelerdir?
Çikolatanın Köpeklere Zararları Nelerdir?

Alkoloit ve Teobramin Maddelerinin Köpeklere Etkileri Nelerdir?

Alkoloit ile teobramin maddeleri köpekler için kafein oranları yüksek iki madde olarak biliniyor. Bu madde içeriğinde bulunan besinlerin tüketiliyor olması ve doz aşımı kullanımı da zehirleyici etki oluşturuyor.

Köpeklerde 300 gram teobramin ve alkoloit maddelerinin tüketilmesi yüksek dozda zehirlenmeye sebep olur. Bunun yanı sıra köpeklerde sonradan görülmekte olan hastalıkların en temel nedeni de bu madde içeriğine sahip besin tüketilmesidir. Köpeklerde kalp spazmı, kalp yetmezliği ve kalp ritim bozukluğu gibi çeşit çeşit kalp sorunlarına neden olur.

Başka bir yan etkisi ise köpeklerin sıkça nöbet geçirmelerine sebep olmasıdır. Yüksek doz çikolata tüketmekte olan bir köpek baygınlık ve nöbet geçirir. Bu nöbetlerin temel sebebi ise içeriğinde alkoloit ve teobramin bulunan besinlerin tüketimidir.

Bu besinler tüketildiği zamandan birkaç gün sonra etkisini gösterir. Öncelikle küçük yan etkilerini görsek bile daha sonrasında büyük hastalıklara yol açmaktadır. Köpek beslemekte olan hayvan severler köpeklerin tüketilmemesi gereken ve zararlı yiyecekleri detaylı olarak araştırmalıdır.

Köpeklerin Tüketmesi Sakıncalı Olan Besinler Nelerdir?

Köpeklerin bazı yiyecek türlerine karşı alerjisi bulunur. Bunun yanında köpek metabolizması bazı maddeleri vücutlarına kabul etmemektedir. Bu besinlerden ilki ise çikolata olarak karşımıza çıkar. Çikolata köpek zehirlenmesinde en başta yerini alan bir besindir. Tadını lezzetli olduğu için bazı köpek sahipleri köpeklerine çikolata verebiliyor.

Ardından ise ilerleyen birkaç gün içinde köpekte bazı yan etkiler meydana geliyor. Bu sebeple köpeklerin tüketmesi sakıncalı besinleri araştırılarak köpeklerden uzak tutmak gerekir. Aynı zamanda yüksek şeker oranı olan besinler de köpekler için zararlı konumdadır.

Köpeklerin birçoğunun süt ve süt ürünlerine karşı alerjisi bulunur. Özellikle de köpeklerin midede gaz ve sindirim zorluğu yaşamasına sebep olur. Bu nedenle de süt, peynir, yoğurt başta olmak üzere diğer süt ürünlerini de köpeklerden uzak tutmak gerekir.

Mısır koçanı ve mısır da köpekler için sakıncalı besinlerden birisi olarak karşımıza çıkar. Mısır, köpek sindirim sistemine zarar vermekle görevlidir. Bağırsakların bozulması ile birlikte ishal ve kusmaya sebep olur. Bir diğeri ise tavuk ve tavuk kemiğinin de köpekler için sakıncalı olduğudur. Bunun sebebi ise tavuk kemiklerinin inceliğinden ötürü köpeklerin midelerine zarar vermesidir.

Çikolata Köpekleri Kör Eder Mi?

Köpek besleme hususunda dikkat edilmesi gereken konular bulunur. Köpeklerin beslenmelerinde olumsuz etki eden yiyeceklerin tüketimi sağlanmaması gerekir. Halk içinde köpek beslenmesinde zararlı yiyeceklerden birisi olan çikolatanın, köpekleri kör ettiği de iddia edilir. Çikolatanın köpeklere oldukça büyük zararı bulunur.

Özellikle de içeriğindeki zararlı konumdaki maddeler köpekleri zehirliyor. Ancak çikolatanın köpekleri kör ettiği doğru bir durum değildir. Çikolata köpeklerin gözlerine zarar vermemektedir. Daha çok kimyasal yapıya sahip olan bu maddeler köpeklerde sindirim sistemini olumsuz etkiler.

Çikolata Zehirlenmesinin Yol Açtığı Bazı Durumlar

Çikolata zehirlemesinin yol açtığı bazı durumlar bulunur. Bu durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Genel hiper-uyarılırlık (eksitabilite) ve huzursuzluk meydana gelir.
 • Nöbetler ile karşılaşılır.
 • Taşikardi (hızlı kalp atış hızı oluşur)
 • Anormal kalp atışları ile düzensizlikler oluşur.
 • Ani kalp durması ile karşı karşıya gelinir.

Çikolatanın içerisindeki teobrominin oranı çikolatadaki kakao miktarına göre değişim sağlar. Çikolata koyulaştıkça, kakao oranı ile teobromin de artış gösterir. Diğer bir ifade ile çikolata rengi koyulaşması ile(bitter çikolata gibi) risk oranı da artış gösterir.

Köpeğimin Tehlikeli Miktarda Çikolata Yediğini Nasıl Anlarım?

Köpeğinizin yemiş olduğu çikolatanın tipi, oranı ve köpeğinizin sağlık durumu, boyu, kilosu bunların tümü risk faktöründe göz önüne alınması gereklidir. Bu konu doğrultusunda mutlaka veteriner hekiminize danışmanız gerekmektedir.

Çikolatanın Köpeklere Zararları Nelerdir?
Çikolatanın Köpeklere Zararları Nelerdir?

Köpeğim Çikolata Yedi, Ne Yapmalıyım?

Köpeğinizin çikolata yediği takdirde yapılabilecek en iyi şey veteriner hekiminize danışmanızdır. Köpeğiniz ve tüketmiş olduğu sizleri endişelendiren gıdalar ile ilgili detaylı bilgiyi edindiğinizden emin olmalısınız.

Özellikle de aşağıdakiler gibi zehirlenme belirtilerini gözlemlediyseniz, hiç vakit kaybetmeden veterinere başvurmalısınız:

 • Huzursuzluk görülmesi
 • Rahatsız görünme hali durumu.
 • Bayılma, nöbetler geçirmesi.
 • Çok hızlı nefes alıp veriyor olması.
 • Kusma durumu.
 • İshal olması.

Çikolata zehirlenmeleri ölümcül olabildiği için vakit kaybetmeden veteriner hekiminize danışmanız oldukça büyük önem taşıyor.

Köpeğinizin veteriner kliniği doğrultusunda muayene ediliyor olması, gözlem altında tutulabilmesi ve tedaviye anında başlanma hususunda oldukça önemlidir. Özellikle de kalp ritim bozuklukları gözlemleniyorsa çok büyük faydası bulunur.

Köpeğimin Çikolata Yemesini Nasıl Engellerim?

Basit önlemler almanız dâhilinde bu tehlikenin önüne geçmeniz oldukça kolay bir durumdur.

Bu önlemleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Evde bu malzemeler ile bir şeyler pişirme halindeyseniz, zararlı gıdaları açık ve gözetimsiz bırakmamalısınız.
 • Tüketmiş olduğunuz pasta, kek gibi yiyecekleri dışarıda veya köpeğinizin ulaşmasının kolay olacağı yerlerde tutmayınız.
 • Çikolatanın zararlarını evde bulunan herkese anlatmayı ihmal etmemelisiniz, özellikle de çocuklara özenle bahsetmelisiniz.
 • Evinize misafir geldiği takdirde sizden izinsiz bir şeyler vermemelerini özenle isteyiniz ve kuralınıza sadık kalmaktan geri durmayınız.
 • Özellikle de bayram ve tatillerde daha dikkatli olmalısınız.

Çikolatanın zararları ve bu hususta bilinmesi gereken konuları sizlere açıkladık. Belirtilen durumlara gerekli özeni göstermeyi ihmal etmeyiniz. Her daim dikkatli olmanız gerektiğini unutmayınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.