Evcil Marketim
Köpek Sağlığı

Köpeklere B Vitamini Nasıl Verilir?

Köpeklerde aynı insanlar gibi bazı vitaminleri almak zorundadırlar. Bu onların sağlıkları açısından son derece önemlidir. Bu nedenle bakımını üstelendiğimiz köpeğimizin sağlığına dikkat etmemiz gerekir. A, B, C, D, E ve K vitaminleri genel olarak köpeklerin ihtiyaç duydukları vitaminler arasında yer alır. Bu vitaminler arasında yer alan B vitamini son derece önemlidir. Köpeklere B vitamini verebilmek için bazı yöntemlere ihtiyaç vardır. Köpeklerde belli durumlar karşısında enerjisiz kalabilir. Bu bakımdan vitaminlere ihtiyaç duyarlar. Ancak bu vitaminlerin belirli oranlarda verilmesi gerekir. Aksi halde fazla vitamin takviyesi olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bunun için bireylerin, bu konuda bilinçli olmalarında fayda vardır. Çok fazla vitamin vermek, köpeğinizi çok sağlıklı yapmaz.

Köpeklere B Vitamini Nasıl Verilir?
Köpeklere B Vitamini Nasıl Verilir?

Köpeklere Verilen B Vitamini Çeşitleri Nelerdir?

Köpeklere verilen B vitamini de kendi arasında çeşitlilik kazanır. Köpeklere B vitamini verilebilmesi için miktarının veteriner hekimden onaylanması doğru bir hareket olacaktır. Aynı zamanda veteriner hekim, köpeğiniz için en uygun olan B vitamini çeşidini sizlere söyleyebilir.

Köpeklere verilen B vitamini çeşitleri şunladır:

 • B1 vitamini
 • B2 vitamini
 • B3 vitamini
 • B5 vitamini
 • B6 vitamini
 • B9 vitamini
 • B12 vitamini

Bu B vitamini çeşitlerini köpeğinize verebilirsiniz. Oldukça faydalı olan bu B vitaminleri doğru şekilde kullanmanız gereklidir. Köpeğinizin sağlığı açısından önemli olan bu vitamini, bilinçsiz bir şekilde kullanmak son derece yanlıştır. Bu tür durumlarda mutlaka veteriner hekime danışmamız gereklidir. Vitaminler, köpek sağlığı açısından önemlidir ancak yanlış kullanımı sonucunda zararlı olabilirler.

Doğal Yiyecekler İle B Vitamini Verilebilir

Köpeklerinize B vitamini verebilmek için deneyeceğiniz yolların başında doğal besinler gelir. Bazı besinler B vitamini yönünden oldukça zengindir. Bu besinleri köpeklerine yedirmeniz yeterli olan B vitaminini almalarını sağlar. Köpeklerinizin sevebileceği besinler içerisinde B vitamini yönünden zengin olanları, onlara yedirerek bu vitamini almalarını sağlayabilirsiniz. Köpeklere B vitamini son derece dikkatli bir şekilde verilmelidir. Bu nedenle köpeğinize verdiğiniz besinlerin, B vitamini yönünden zengin olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Hazır Mamalar

Bazı mamalar, B vitamini yönünden zengin olarak köpeklerinize özel hazırlanır. Eğer evinizde B vitamini yönünden zengin gıdalar bulunmuyorsa, bu mamalar sayesinde gerekli olan B vitaminini köpeğinize verebilirsiniz. Bu mamalar köpeklerinizin sevebileceği lezzette sunulur. Bu mamalar sayesinde köpeğinize kolaylıkla B vitamini verebilirsiniz. Böylece daha sağlıklı olmalarını sağlayabilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. B vitamini de her vitamin gibi fazla alındığında zararlı olabilir. Bu konuda öncelikle veteriner hekime danışmakta fayda vardır.

Veteriner Hekim Tarafından B Vitamini Verilebilir

Köpek sağlığı açısından vitaminler oldukça kıymetlidir. Köpeklere B vitamini tam kararında verilmelidir. Bu vitaminin azlığı da zarar çokluğu da zarardır. Bu konuda bilinçli davranmak isteyen bireyler, köpeklerini veteriner hekime götürerek B vitamini takviyesi yaptırabilirler. Böylece hem gerekli olan düzeyde B vitamini takviyesi yaptırmış olursunuz hem de köpeğinizin bu vitamini eksiksiz olarak almasını sağlarsınız. Veteriner hekim en doğru miktarda B vitaminini köpeğinize verir.

Vitamin Pastası

Köpeklerde meydana gelen vitamin eksikliğinden dolayı oldukça fazla tercih edilen vitamin pastası, köpeklerin mamalarına karıştırılarak verilir. Bu vitaminler içerisinde başta B vitamini olmak üzere birçok vitamin bulunur. Vitamin pastası sayesinde köpeğinize kolaylıkla B vitamini verebilirsiniz.

Köpeklere B Vitamini Nasıl Verilir?
Köpeklere B Vitamini Nasıl Verilir?

Sıvı Vitamin

Sıvı vitamin, köpekler için özel üretilen bir vitamin takviyesidir. Bu ürünlerin içerisinde başta B vitamini olmak üzere birçok vitamin bulunur. Köpeğinize doğrudan verebileceğiniz bu sıvı vitaminler sayesinde, köpeğiniz gerekli olan tüm vitaminleri almış olur.

Vitamin Tableti

Köpeğinize kolaylıkla vitamin takviyesi yapabileceğiniz seçenekler arasında yer alan vitamin tabletleri oldukça faydalıdır. Bu tabletler B vitamini gibi daha birçok vitamini barındırır. Bu tabletleri köpeğinize yedirerek onların tüm vitaminleri almasını sağlayabilirsiniz. Böylece gelişimi için gerekli olan tüm vitaminleri köpeğinize vermiş olursunuz.

Tavuk Ciğeri

Tavuk ciğeri, B vitamini bakımından son derece zengin olan doğal besinler arasında yer alır. Köpeğinize verebileceğiniz doğal besinler içerisinde yer alan tavuk ciğerini rahatlıkla köpeklerinize yedirebilirsiniz. Bunun yanında inek ve kuzu ciğeri de verilebilir. Ancak bu iki ciğerin haşlanarak verilmesinde fayda vardır.

Köpeklerde B Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

Tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de B vitamini eksikliği kendini belli eder. Bu nedenle köpeklerinizi çok iyi takip etmeniz gerekir. Onların ihtiyacı olan tüm vitaminleri almaları, sağlıklı olmaları açısından son derece önemlidir.

Köpeklerde B vitamini eksikliğinin belirtileri şunlardır:

 • Kilo kaybı
 • İştahsızlık
 • Zayıflık
 • Ağızda büyüme
 • Gözlerde büyüme
 • Aşırı yorgunluk
 • Sinirlilik
 • Uyku bozukluğu
 • Kararsızlık
 • Yorgunluk
 • İshal

Köpeklerde bu durumların yaşanması B vitamini eksikliğinin belirtileridir. Özellikle evde köpek bakımı yapan bireylerin bu konuyu yakından takip etmelerinde fayda vardır. B vitamini köpeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu bakımdan B vitamini, köpek için son derece gerekli bir vitamindir. B vitamini, özellikle de köpeklerin yaşlılık hallerinde son derece faydalıdır. Yorgunluk ve halsizlik gibi durumlara karşı köpeğin dinç olmasını sağlayan B vitamininin, oldukça fazla faydası bulunur.

Bağışıklık sistemi ve kan dolaşımı açısından son derece faydalı olan bir vitamindir. Bunun yanında köpeğin zihinsel gelişimini de oldukça fazla etkileyen vitamin olarak karşımıza çıkar. Köpeklerde kas oluşumunu sağlayan bu vitaminin köpeklerde eksik olması belirli zararlara neden olabilir. Ancak dikkat edilmesi gerekir ki köpeklerde bu vitamini fazla aldıklarında olumsuz yönde etkilenebilirler. Bu nedenle bilinçli olarak B vitaminin gerekli düzeyde verilmesi gerekir. Bu konularda veteriner hekime danışmak son derece önemlidir. Köpeğiniz için en doğru miktarı sadece veteriner hekim belirleyebilir. Bu nedenle köpeğinize vitamin takviyesi yapmadan önce veterinere gitmenizde fayda vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.