Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpek

Papillon Köpek

Sevimli köpek ırkları arasında yer alan Papillon köpekler, ufak ve tatlı görüntüleri ile herkesin dikkatini çekmeyi başarıyor. Görünüşü bakımından ressamlara ilham olan bir tür olarak bilinirler. Genel olarak ev ortamında rahat şekilde yetiştirilseler bile, bazıları çok sert karakterli olabiliyor. Eğitildikleri takdirde son derece uysal hayvanlardır.

Kökeni 700’lü yıllara dayanan Papillon köpek cinsi, o dönemlerde pek çok sanatçının ilgisini çekmiştir. Cüce spaniel şeklinde adlandırılan bu ırk, Rönesans döneminde ve daha pek çok dönemlerde yağlı tablolara çizilmiştir. Kelebeği andıran kulakları ve tatlı görünümü ile herkes etkilemeyi başaran ender köpeklerdendir. Erkek köpekler 5 kiloya kadar ulaşabilirken, dişi köpekler 4 kiloya kadar ulaşabiliyor.

Uzun tüylerinin ipeksi oluşu diğer köpeklerden ayıran en önemli özelliklerinden birisidir. Beyaz renkli tüyleri üzerinden farklı türden renklerde bulunabilir. Ayrıca gözleri koyu ve kulakları sivridir.

Papillon Özellikleri

Son derece zeki olmaları ile tanınırlar. Kendilerine güveni fazla olduğundan bazen agresif tavırlar sergileyebilirler. Bunun nedeni yavru zamanlarında gerekli sosyalleşmeyi sağlayamamasıdır. Kolay şekilde eğitildikleri için her zaman ev ortamında tercih edilirler. Üstelik bekçi köpeği şeklinde eğitilerek bölgeyi korumak ile görevlendirilirler.

Sıcak kanlı görünürler ama sert tepkileri vardır. Ev içerisinde gayet sessiz yaşarlar. Sahiplerinin tüm söylediklerine uyum sağlarlar. Sahiplerine çok bağlı oldukları gibi yabancılar için çok soğukturlar. Ancak hırçın halleri fazla görülmez. Tuvalet eğitimleri dışında diğer tüm eğitimler için uygun yapıya sahipler. Diğer tür köpeklere karşı havlama özelliğine de sahipler.

Papillon Özellikleri
Papillon Özellikleri

Papillon Bakımı

Ev ortamında temizlik bakımından hiçbir şekilde problem üretmezler. Ancak kulaklarının arkasındaki olan tüyler her gün birbirine karışabilir. Mutlaka her gün tüy taraması yapılması gerekir. Tarama 10 dakika yeterli olacaktır. Koku konusunda gayet memnun edicidirler. Fakat tuvalet eğitimleri biraz zordur. Kesinlikle düzenli yürüyüş programı olmalıdır. Böylece hem sağlıklı hem de formda kalır.

Bu ırkın tırnakları kısa sürede uzadığı için tırnak bakımına dikkat edilmelidir. Üstelik dışarıda yürüyüş yapılmasının ardından muhakkak kulaklarının içi temizlenmesi gerekir. Çünkü çok çabuk bir şekilde toz birikebiliyor. Mama ve su kapları ise gün aşırı temizlenmelidir.

Papillon Bakımı
Papillon Bakımı

Papillon Eğitimi

Zeki oldukları için eğitimleri kolay gerçekleşir. Ancak yavru zamanlarında verilen eğitimler daha fazla güçlü olabilir. Sosyalleşme ve tuvalet eğitimi konusuna dikkat edilmelidir. Bunun dışında uyumlu ve bir o kadar sevecen karaktere sahiptir.

Papillon Eğitimi
Papillon Eğitimi

Papillon Sağlığı

Sağlıklı ve fit görünüme sahip olan Papillon köpek ırkı, iyi bir bakım ile uzun ömürlü olurlar. Kaliteli yaşaması adına özel köpek mamalarından faydalanmalıdır. Ömürleri 12-17 yıl arasında değişir. Veteriner kontrolleri sıklıkla yaptırılmalıdır. Üstelik doğuştan gelen çeşitli kalıtsal hastalıklara da sahip olabilirler. Hastalıklar şöyle sıralanabilir:

  • Katarakt,
  • Polinöropati,
  • Kalça displazisi,
  • Hemeralopia,
  • Hipotiroidizm,

Bu hastalıkların risk oranını azaltmak adına veteriner kontrolünün göz ardı edilmemesi önemlidir.

Papillon Sağlığı
Papillon Sağlığı

Papillon Köpek Fiyatları

Bu ırkın 2022 yılı fiyatları 7.500 lira ile 15.000 lira arasında değişmektedir .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.