Evcil Marketim
Köpek BakımıKedi SağlığıKöpek

Evde Köpek Beslemek Sağlıklı Mı?

Hayvan ve özellikle de köpek besleyen kişiler bu durumun onlara oldukça mutluluk verdiğini aktarır. Köpek beslemenin insan sağlığına ve ruhuna iyi gelen yönleri vardır. Birçok kişi farkında olmadan bu faydaları yaşarken sorulduğunda fark etmedikleri anlaşılabilir. Evde köpek beslemek sağlıklı mı? Sorusunun cevabı bilimsel anlamda bile oldukça fazla araştırmaya konu olmuştur. İnsanların dostu, hayatına eş veya çoğu zaman da evladı konumunda bulunan köpekler verdikleri mutluluğun daha ötesinde duygular sunar. Köpek beslemenin en güzel faydalarından bir tanesi ise kalp sağlığıdır. Dikkat çeken araştırmalar köpeklerin kalp hastalıklarına yakalanma riskinde gözle görülür azalma sağladıklarını ortaya koymuştur.

Evde Köpek Beslemek Sağlıklı Mı?
Evde Köpek Beslemek Sağlıklı Mı?

Evcil Hayvan Beslemenin Kanıtlanmış Faydaları Nelerdir?

Evcil hayvan besleyen ve bu hayvanları hayatında bir yere koyan insanların verdikleri sevgiye karşılık farkında olmadan elde ettikleri bazı faydalar vardır:

  • Hayvan besleyenlerin depresyon eğilimi beslemeyenlere oranla daha azdır,
  • Stresli durumlar karşısında sakin kalanlar hayvan besleyenlerdir,
  • Oyun oynamak serotonin ve dopamin salgılanmasını sağlayarak daha dingin bir hayatınızın olmasını sağlar,
  • Kalp hastalıklarına yakalanma olasılıkları daha düşük olur,
  • Kalp krizi geçirme oranlarının da daha az olduğu belirlenmiştir,
  • Kriz geçirse bile evde hayvan besleyen birinin iyileşme oranı daha yüksektir,
  • Yaş ortalaması 65’den fazla olan kişilerin hayvan beslemeleri durumunda daha az doktora gittikleri ortaya çıkmıştır,
  • Daha çok hareket ve spor yapmak durumunda olmaları hayvan besleyenlerin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Bu faydalar genel olarak değerlendirildiğinde evde köpek beslemek sağlıklı mı? Sorusuna en kesin cevap olacaktır. Çünkü başta bedensel sağlık olmak üzere ruhsal açıdan da sağlıklı olmanıza katkıda bulunacak en önemli etmenlerin başında gelir.

Evde Köpek Beslemenin Çocuğa Faydaları

Köpekler oldukça dost canlısı olduklarından çocuklarla da aralarında kısa sürede bağ gelişir. Köpek beslemek sağlıklı mı? Diye merak eden anne ve babaların çocukları adına alabilecekleri en iyi kararlardan bir tanesi olacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Çünkü çocuklarının hayvan sevgisi kazanmasına yardımcı olur. Hayvanlara karşı canlı, dost, arkadaş şeklinde bir bakış açısı edinen çocukların insanlara da aynı şekilde insani duygularla yaklaştıkları görülür. Oyun oynamaları kendini iyi hissetmelerine ve oyun arkadaşı edinmelerine de neden olur. Ayrıca beslenmesi, bakımı veya diğer sorumlulukları görev bilinci geliştirmesini de beraberinde getirecektir. Daha sosyal olmasını da teşvik eder. Çünkü gezdirmek veya dolaşmak için bile köpekle dışarıya çıkması veya ortak noktaları olan insanlarla bir araya gelmeleri de mümkün hale gelir.

Köpeklerin Stres Azaltıcı Etkisi Var Mıdır?

Köpeklerle vakit geçirmek günün stresini atmanıza yardımcı olacaktır. Çünkü sevgi ve ilgi göstermeniz gereken bir hayvanla birlikte yaşamak gün içinde yaşadıklarınızdan uzaklaşmanıza ve ona zaman ayırmanıza olanak tanır. Köpeğinizi sevmek, tüylerini okşamak daha sakin bir yapıda olmanıza da etkide bulunur. Etkisi kesin olan bir başka durum da kalp sağlığınızın olumlu yönde etkilenmesidir. Köpek beslemek sağlıklı mı? Sorusunun en iyi cevaplarından bir tanesi de stresten uzaklaşmak olacaktır. Bilindiği üzere stres birçok konuda ve alanda hastalığın olmasına en büyük neden olarak gösterilir. Stres nedeniyle tedavilerden sonuç alınması bile zorlaşabilir. Ama köpek beslemek stres seviyesini kandaki hormonları da salgılatarak azaltır. Daha sakin, anlayışlı ve hastalıktan uzak bir hayatınız olması da kolaylaşır.

Nefes Darlığına Etkisi Nedir?

Yapılan araştırmalar köpek beslemenin kalp sağlığına etkisi olduğunu net şekilde ortaya koyar. Kalp krizi riskini azalttığı, geçirenlerin daha kısa sürede iyileştikleri ve kalp sağlığına iyi geldikleri de bu araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış sonuçlardır. Kalp dolaşımı doğrudan etkileyen ve stres kaynaklı astım krizlerinin yaşanmasını bile engelleyen en büyük nedendir.

Köpekler stresin azalmasına da sebep olduklarından kalp ve solunum sağlığına katkıda bulunduklarını söylemek yanlış bir çıkarım olmaz. Solunumla alakalı sadece alerjik bir durumun gelişip gelişmediğini anlamak veya tüyleri detaylıca temizlemek gibi konulara daha hassas yaklaşmak önerilir. Aksi durumda solunumu etkileyebilir. Ama yeterince dikkatli olmak solunumun düzenli ve stresin az olması anlamına gelir.

Kan Basıncını Düşürme Etkileri Var Mıdır?

Kan basıncı yani tansiyonun düşmesine etkisi vardır. Köpek beslemek sakin bir yaşamın kapılarını aralamanıza imkan tanır. Bu da doğrudan tansiyon sorunlarınızın azalması anlamına gelir. Çünkü tansiyonun yükselmesine neden olan durumların ağırlıklı nedenlerine bakıldığında beslenme kadar kalp ve damar hastalıkları, stres gibi faktörlerden bahsedilir. Stresin düşmesi ve kalp sağlığının daha iyi olması noktasında büyük fayda sağlanır. Köpekler tansiyonunuzun düşmesinde de etkilidir. Kötü bir günün ardından oyun oynamak rahatlamanız konusunda aracılık edebilir.

Evde Köpek Beslemek Sağlıklı Mı?
Evde Köpek Beslemek Sağlıklı Mı?

Köpeklerin Yaralara Olan Etkisi Nedir?

Yaraların daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olduklarını gösteren çalışmalar da vardır. Çünkü hayata tutunma ve ayağa kalkma noktasında yardımcı olurlar. Evde birlikte yaşadığınız bir dostunuzun bakımını üstlenmek daha çabuk ayağa kalkmanızı sağlar.

Köpeklerin Yumuşak Dokulara Olan Etkisi

Köpekler spor konusunda destek olan bir durumdadır. Çünkü beslenmeleri ve boşaltımları kadar aynı şekilde sosyalleşmeleri için de dışarıya çıkarılmaları gerekir. Bu durum özellikle de yumuşak dokulara daha iyi gelir. Uzmanlar fazlasıyla fayda sağlayan köpek bakmanın insana hem fiziksel hem de psikolojik açıdan iyi geldiğini ortaya koyuyor.

Uzmanların Evde Evcil Hayvan Beslenmesi

Uzmanların köpekler konusunda besleyip beslememek için fikir sormaları halinde farklı görüşleri olabilir. Alerji veya bunu tetikleyen herhangi bir hastalığın olmaması durumunda beslenmesinde engel yoktur. Bakım ve temizliklerine zaman ayırmak kadar sosyal, psikolojik olarak sorumluluk almak da önemlidir.

Konusunda Düşünceleri

Bakım ve sorumluluğunu alarak hayatınıza eşlik edecek dostlar olarak gördüğünüz köpekleri beslemek oldukça faydalıdır. Uzmanların da önerisi budur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.