Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpekKöpek Bakımı

Yasaklı Köpek Irkları

Dünyada ve ülkemizde köpek çok sevilen bir hayvan olsa da, ne yazık ki bazı köpek ırklarını beslemek yasaklanmıştır. Köpek sever kişiler tarafından bakımı yasak olan köpek türleri nelerdir? Tarzında araştırmalar yapılıyor. Bakımı yasak olan köpek türleri nelerdir? Sorusunun cevabını az çok herkes tahmin edebiliyor.

Yasaklı Köpek Irkları

Hırçın ve saldırgan bir yapıya sahip olan, hatta ilerleyen zamanlarda kendi sahibine dahi saldıran köpek ırklarını beslemek dünyanın her yerinde yasak. Örneğin Pitbull Terrier cinsi köpekler, bakımı yasak olan köpek türleri nelerdir? Sorusunun yanıtları arasında yerini alıyor. Pitbull Terrier cinsi köpekler, belirli bir yaşa geldikten sonra kendi sahiplerine bile saldırabiliyorlar diye haberler olsada aslında bu doğruyu yansıtan bir bilgi değildir.

Bakımı Yasak Olan Köpek Türleri Nelerdir?
Bakımı Yasak Olan Köpek Türleri Nelerdir?

Bakımı Yasak Köpek Türleri

Köpek her ne kadar dost hayvan olarak görünse de, bazı türleri insanlara ve çevreye ciddi anlamda zararlar verebiliyor. Bu sebepten dolayı bu türlerin beslenmesi ve bakılması yasaklanmıştır. Hatta bazı ülkelerde bu ırkları beslemek, ruhsatsız silah taşımak ile eşdeğer tutulmuştur.

Bakımı yasak olan köpek türleri nelerdir? Sorusunun yanıtı şu şekildedir;

  • Pitbull Terrier
  • Japanese Tosa
  • Brezilya Mastif
  • Dogo Argentino
  • Napoliten Mastiff
  • Presa Canario
  • Wolfdog
  • Amerikan Bulldog
  • Bandog

Bu ırklara sahip olan köpek türlerinin bakımı ve beslenmesi dünya genelinde yasaklanmıştır. Çevreye ve sahiplerine yönelik verebilecekleri zararlar göz önünde bulundurularak, ruhsatsız silah olarak görülmüştür. Bu cins köpeklerin beslenmesi için ülkelerin ilgili birimlerinden çeşitli izinlerin alınması gerekiyor.

Pitbull Terrier

Oldukça güçlü bir çene yapısına sahip olan Pitbull Terrier cinsi köpekler, başta Türkiye olmak üzere dünya genelinde yasaklanmıştır. Eğitimler konusunda oldukça inatçı olan bu cins, sahibi dışında hiçbir kimseyi tanımazlar. Bu da çevreye ciddi oranda zarar verebileceklerinin göstergesidir.

Pitbull Terrier cinsi köpekler, belirli bir yaşa geldikten sonra sahiplerine dahi zarar vermeye başlarlar. Yaşlandıktan sonra hiçbir şekilde söz dinlemeyen bu cins köpekler, kendi sahiplerine itaat etmeyi bırakırlar. Bu da sahiplerine zarar vermelerine neden olur.

Japanese Tosa

Japanese Tosa cinsi köpekler, genel olarak Japon dövüş köpeği olarak bilinirler. Son derece çevir ve zeki olan bu köpeklerin beslenmesi de dünya genelinde yasaktır. Genel olarak lider bir yapıya sahip olan Tosalar, aile yaşantısına asla ayak uydurmazlar. Lider yapıları nedeniyle her yerde baskın olmayı tercih ederler. Bu da eğitilmelerini son derece zor kılar.

Japanese Tosa insanlar ile anlaşamadığı gibi diğer hayvanlar ve köpekler ile de anlaşamazlar. Bu sebepten dolayı büyük bir tehdit olarak görülmüş ve dünya genelinde birçok ülkede yasaklanmıştır. Özellikle Türkiye sınırları içerisinde Japanese Tosa cinsi köpeklerin beslenmesi yasaklanmıştır.

Brezilya Mastiff

Güçlü ve kaslı bir yapıya sahip olan Brezilya Mastiff ırkından köpekler, Türkiye ve dünya genelinde bakılması yasak olan köpeklerdendir. Kuşkucu tavırları nedeniyle kendi sahiplerine dahi güvenmezler ve her an herkese saldırabilirler.

Güçlü çene yapısı ile insanlara ve diğer canlılara ağır darbeler vurabiliyor. Kuşkucu tavrı ve güçlü yapısı ile sürekli saldırgan tavırlar sergiliyor. Bu da Brezilya Mastiff cinsi köpeklerin yasaklanmasına neden olmuştur.

Dogo Argentino

Sıçradığı zaman 2 metrenin üzerine çıkabilen Dogo Argentino köpekleri, Türkiye’de ve dünyada bakımı yasak olan köpek türlerinden birisidir. Kendisine bakan aile ve kendi doğurduğu yavruları dışında her şeye ve herkese kolay bir şekilde zarar verirler. Güzel görünüşlerinin altında büyük bir saldırganlık yer alıyor.

 

Dogo Argentino cinsi köpekler, çok küçük yavru halindeyken eğitilmesi gereken bir köpek ırkıdır. İlerleyen zamanlarda köpeğin eğitilmesi son derece zor bir hal alıyor.

Dogo Argentino
Dogo Argentino

Napoliten Mastiff

Napoliten Mastiff cinsi köpekler ciddi ve güçlü bir görünüme sahiptir. Sadece görünümü ile herkesi ürkütebilen bu cins köpekler, dünya genelinde bakılması yasak olan köpekler arasında yer alıyor. Kaslı, ciddi ve ürkütücü bir yapıya sahip olmasının yanı sıra son derece insanlara bağlı bir ırktır. Kendisine zarar verilmediği müddetçe hiçbir şekilde zarar vermez. Bu ırk türkiyede yasaklı değildir.

Ancak sürekli olarak tüy dökmesi, horlayarak uyuması ve salyalarını diğer köpeklere göre daha çok akıtması bu köpeğin beslenmesini yasak hale getirmiştir. Genel olarak birçok hastalığa ev sahipliği yapan Napoliten Mastiff, bakımı yasak olan köpektir. Özellikle apartman dairelerinde bakılması yasak kılınmış ve bakanlara büyük oranda ceza uygulanmıştır.

Bakımı Yasak Olan Köpek Türleri Nelerdir?
Bakımı Yasak Olan Köpek Türleri Nelerdir?

Presa Canario

Presa Canario cinsi köpekler, dağda yer alan kurtlar ile eşdeğer bir yapıya sahiptir. Eğitilmesi ve evcilleştirilmesi imkansız olan bu köpek türü, dünya genelinde bakımı yasak olan türler arasında yer alıyor. Pitbull ve Mastiff kırması olan bu köpekler, Amerika Birleşik Devletlerinde görev yapan polisler tarafından kullanılıyor.

Polisler bu tür köpekleri genel olarak suçluların yakalanmasında kullanıyor. Uyuşturucu ve bomba gibi hizmetlerde bu köpeklere yer verilmiyor. Çünkü bu köpekler hiçbir şekilde eğitilemiyor. Presa Canario ırkı yasakmı ? sorusunun cevabına gelecek olursak türkiyede yasak değildir .

WolfDog

Wolfdog cinsi köpeklerde dünya genelinde bakımı yasak olan köpeklerdendir. Adından da anlaşılacağa üzere bu ırk, kurt köpeğidir. Vahşi bir köpek ile kurtların kırması olan bu ırk, diğer köpeklere göre oldukça yüksek kütleli kaslara sahiptir. Kondisyonu son derece güçlü ve hızlı koşan bir köpek çeşididir.Wolfdog ırkı yasakmı ? sorusunun cevabına gelecek olursak türkiyede yasak değildir .

Kondisyonunun sağlam olması ve eğitilmemesinden dolayı dünya genelinde yasaklanmıştır. Verecekleri tepkiyi önceden fark etmek son derece imkansızdır. Bazen kurt bazen köpek gibi davranışlar sergiliyor.

Bandog

Bandog cinsi köpekler oldukça ağır bir yapıya sahiptirler. Kaslı vücutları sayesinde pek çok ülkede dövüş köpeği olarak kullanılıyor. Sahiplerine karşı oldukça sadık ve sevecen bir davranış sağlayan bu ırk, dışarıda yer alan insanlara karşı oldukça mesafeli davranıyor. Öyle ki tek bir hamlede karşıda yer alan insana saldırabiliyor.

Küçüklüğünden itibaren düzgün bir eğitim alırlarsa oldukça evcil bir yapıya sahip olurlar. Ancak Bandog ırkından anlayan bir kişi tarafından eğitilmesi gerekiyor. Bandog ırkı yasakmı ? sorusunun cevabına gelecek olursak türkiyede yasak değildir .

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.