Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpekKöpek Bakımı

Border Collie Özellikleri Ve Bakımı

Border Collie, İskoçya sınırında yer almakta olan Northumberland bölgesine ait bir bölgedir. Çobanların koyun sürülerini sürmelerde ve korumalarda geliştirdiği bu tür köpekler son derece çalışkan olmaları ile dikkat çekmektedir. Zekası ile gören herkesi kendine her daim hayran bırakmakta olan Border Collie köpeği türü bir çok ödüle layık görülmüştür. Peki, border collie özellikleri ve bakımı nelerdir?

Border Collie Köpek Kişiliği

Doğası gereği oldukça çalışkan olan bu köpek insanlarla bir arada her daim olarak çalışmaktan ve vakit geçirmekten zevk almaktadır. Son derece güçlü içgüdülere sahip olan Border Collie yalnızca koyun sürülerini tehlikeden korumak için değil, aynı zamanda da arama kurtarma çalışmalarında mükemmel şekilde iz sürücü olarak bilinmektedirler.

Her daim kişilikleri ile halkın taktirini çokça kazanmış bu tür köpekler, iyi niyetli ve mutlu kişilikleri ile de dikkat çekmektedir. Son derece eğitilebilir kişilikleri sayesinde çok yönlü olan bu ırk yaşam tarzlarına mükemmel biçimde uyum sağlayabilmektedir. Komutlara karşı son derece duyarlı davranmakta olan Border Collie köpeklerine otur, kalk, gel, hadi, koş, getir, git, götür ve çok daha fazla oranda komutları rahatlıkla öğretebilirsiniz.

Border Collie Köpeği Sağlık Bilgileri

Border Collie Özellikleri Ve Bakımı
Border Collie Özellikleri Ve Bakımı

Her zaman en kaliteli köpek maması ve diyetlere uygun beslenmeyle ortalama yaşam beklentileri 10 ile 14 sene arasında değişikliklerin gösterdiği bilinmektedir. Diğer köpek türlerinde olduğu gibi bu Border Collie köpeklerinde de içinde bazı kalıtsal hastalıklar görülebilir.

Köpeğinizin her zaman sağlıklı hayat sürmesi adına kişisel bakım uygulamalarını ihmal etmemek gereklidir. Aynı zamanda; beslenme, rutin egzersiz, temizlik ya da veteriner muayeneleri de oldukça önemlidir. Vücut dirençlerinin her zaman yüksek kalması ve bağışıklık sistemlerinin korunması için Border Collie cins köpeğinize aşı uygulamalarını her daim yaptırmayı ihmal etmeyiniz.

Border Collie Köpek Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Border Collie köpeğinin her zaman sağlıklı yaşam sürmesi için düzenli şekilde bakımlara ihtiyacı bulunur. Özellikle cildinin her zaman sağlıklı kalması adına düzenli bir biçimde taranması önerilmektedir.

Beraberinde senede birkaç kez banyo yaptırabilirsiniz. Hareketli olmalarından dolayı kulaklarında birikmekte olan tozlara karşı da, haftalık olarak nemli bir bez ile düzenli olarak silmenizde fayda var. Ayrıca yaşanabilecek ağız enfeksiyonlarını önleyebilmek adına düzenli diş fırçalaması da yapmalısınız. Border Collie köpeğinizin yaşamının kalitesini en üst düzeylerde tutmak adına en kaliteli köpek maması ve düzenli beslenme temel şarttır.

Border Collie Köpek Görünümü

Border Collie cins köpeği bir hayli zarif görünüme de sahiptir. Günlük olarak doğru miktarlarda egzersizlerin yapılması durumunda iyi bir ev hayvanı olan türden dalgalı saçları, çift katları ile orta de büyüklüğe sahiplerdir. Geniş kafaları, siyah burunları, mavi ya da kahverengi gözlerinin keskin biçimi, yumuşak ve zeki bir görünüm elde etmelerine de yardım eder. Türün kabul edilmekte olan renkleri siyah-beyaz, mavi-beyaz, mavi-üç renk, kahverengi-beyaz, krem, altın, leylak, kırmızı veya da mühürlü olabilmektedir.

Border Collie Köpeği Çocuklarla İletişimi Nasıldır?

Border Collie Özellikleri Ve Bakımı
Border Collie Özellikleri Ve Bakımı

Border Collie köpeği sosyal kişiliği ile dikkat çekseler de çocuklarla bir araya getirilmesinde yavruluktan itibaren aileye dahil edilme durumu yapılmalıdır. Beraberinde çok iyi bir eğitimle çocuklara karşı son derece kibar olabilen bu tür köpekler, cüssesi ile istemsiz olarak küçük çocuklara zarar verebilir ancak bunlar tamamen istemsizdir.

Bu çoğu zaman çarpma ya da ısırmadan kaynaklıdır. Öte yandan da çocuklarınızın Border Collie köpeğiyle vakit geçireceğinde çocuklarınıza köpeğe nasıl davranması ile ilgili, çeşitli bilgileri vermeniz önerilmektedir. Köpeğin kulağının, kuyruğunun ya da uzuvlarından çekilmesi halinde saldırganlaşabileceğini unutmayın. Diğer evcil hayvanlarla küçüklükten itibaren bu türün tanışması durumuna çok sıkı arkadaşlık kurabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak yabancılara karşı her zaman çok dikkatli davranmaktadırlar.

Border Collie Cinsi Köpek Özellikleri Nelerdir?

Bu köpek cinsinin en belirgin olan özellikleri arasında;

  • En zeki köpek türleri arasında yer almaktadır.
  • Zeki ve akıllı olmasından dolayı çok iyi eğitilebilir.
  • Çocuklar ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinir.
  • Oldukça masraflı bir köpektir.
  • Enerjik olmasından dolayı her daim egzersiz ihtiyacı duymaktadır.
  • İyi avcı olma özelliğine sahiptir.

Yer almaktadır. Eğer Border Collie cinsi köpeği sahiplenme kararı verdiyseniz eğitime açık olan bu türün iyi şekilde sosyalleştirilmesi de gerekmektedir. Ev ortamlarında diğer türlerde olabilecek başka köpekler ile çok iyi anlaşamamaktadır. Aynı zamanda da bakım masrafları pahalı olduğu gibi en kaliteli köpek maması ile beslenmelidir.

Border Collie Karakteri

Border Collie köpekler doğalarından kaynaklı olarak çok aktif köpeklerdir ve insanlar ile beraber vakit geçirmekten oldukça fazla oranda keyif alırlar. İçgüdüleri çok kuvvetli olan bu cana yakın canlılar bu özellikleri sayesinde, çoban köpeği olarak kullanılmasının dışında arama kurtarma köpeği görevlerini de başarılı bir biçimde üstlenirler. Zeki köpeklerin arasında ilk sıralarda yer alan Border Collie köpeklerin eğitilmeye oldukça uygun olması da bir konudur.

Komutlara karşı olarak her daim duyarlı davranan bu canlılara dilediğiniz eğitimleri kolayca verebilmeniz de mümkündür. İnsanlar ile yakın ilişkiler kurmayı seven Border Collie cinsi köpekler çocuklar ile ve diğer evcil hayvanlarınız ile de oldukça iyi anlaşabilen köpeklerdendir.

Sıcak yapısı ve sevecen tavırlarıyla her daim sempatik davranışlar ile karşılaşmanıza olanaklar sağlayan bu köpekler bulundukları her bir ortama kolay şekilde adapte olabilirler. Yalnız başlarına kalmayı ve hareketsiz şekilde durmaktan oldukça hoşlanmayan bu köpekleri sürekli aktif tutmalı, her daim hareket ettirmelisiniz.

Oyun oynamaları ve koşmayı seven bu köpekler uzun vakitler boyunca ilgisiz ya da hareketsiz bırakmamak gerekiyor çünkü uzun süre yalnız kaldıklarında depresyona girebilirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.