Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpek

Amerikan Bulldog

Bu köpek cinsleri genellikle avcılık, koruma ve spor köpekleri olarak bilinmektedir. Bulldog köpek ırkının İngiltere’ den Fransa’ ya gelmesi ile Amerika’ da bu ırkların daha çevik olan bir ırkını geliştirmiştir. Buna da Amerikan bulldog ismi verilmiştir.

Bu ırklar, tarih boyunca birçok avcılık faaliyetlerinde, koruma amaçlı ve spor faaliyetlerine kadar birçok alanda kullanılmıştır. Güçlü bir yapıya sahiptirler. Bu özelliklerinden dolayı da çobanlar tarafından çoban köpeği olarak da kullanıldığı bilinmektedir.

Tarihte bir dönemler soylarının tükenmesi tehlikesi yaşamıştır. Ancak bir köpek üreticisinin tekrar geliştirmesi ile bu tehlike ortadan kalkmıştır. Günümüzde kolayca bulunabilen bir ırk haline gelmiştir.

Amerikan Bulldog
Amerikan Bulldog

Amerikan Bulldog Karakteristik Özellikleri

Amerikan Bulldog köpekleri birçok karakteristik özelliklere sahiptir. Bu özellikleri;

 • Neşeli bir hayvan ırkıdır.
 • Çok hareketlilerdir.
 • Sahip olduğu aileye sadıktırlar.
 • Akıllı ve sevecendir.
 • Cesur bir yapıya sahiptir.
 • Korumacı bir özelliğe sahiptir.
 • Sert bir mizaca sahiptir.
 • Çocuklara karşı farklı bir sevgiyle yaklaşmaktadır.
 • Zararsız bir köpek ırkıdır.
 • Diğer hayvan türleri ile iyi ilişkiler kurabilir.
 • Enerjik bir yapıya sahip olduklarından, bu enerjiyi sürekli olarak atma gereği duyarlar.
 • Apartmanda bakıma uygun bir köpek ırkı değildir.

Bakımı

Amerikan Bulldog köpek ırkı kısa tüylere sahiptir. Bu açıdan bakımları da zor olmamaktadır. Tüy bakımına ihtiyaç duymaz. Genellikle haftada bir kere tüylerini taramak, bu köpek ırkı için yeterli olacaktır. Sürekli olarak egzersizler yaptırmak gereklidir. Bu ırkların uzun bir ömre sahip olabilmesi için egzersizler önemlidir.

Bunu günlük olarak bir rutin olarak görmek gerekir. Zihinsel oyunlar da oynatılabilir. Bu köpek ırkları bu tür zihinsel oyunları sevmektedir. İnce, yumuşak ve hassas bir deriye sahip olduklarından dolayı sürekli olarak yıkanmaları gerekmektedir. Bakterilere karşı da oldukça duyarlı olan bu ırklar, kolayca mikrop kapabilme özelliğine sahiptir. Bu açıdan düzenli olarak temizlenmeli ve veteriner bakımları yapılmalıdır.

İngiliz Bulldog ırkında merak ettiklerinizi öğrenmek  için hemen tıklayın

Sağlık Durumu

Bu köpek ırkları oldukça sağlıklı bir yapıya sahiptir. Ancak genetik yapılardan dolayı çoğu zaman genetik rahatsızlıklar yaşayabilmektedir. Doğuştan kalıtsal rahatsızlıklar olabildiği gibi yaşlandıkça da ortaya çıkan rahatsızlıklar olabilmektedir. Bunun için düzenli olarak veterinere bakımlarının yapılması önemlidir.

Eğitimi

Amerikan Bulldog köpek ırkları eğitim konusunda oldukça kolay bir köpek ırkıdır. Bu ırkları eğitmek zor olmayacaktır. Zeki bir yapıya sahiptir. Zihinsel oyunlar oynamak hoşuna gitmektedir. Sahibine oldukça bağlı bir ırktır. Eğitim zamanlarında sahibini üzmemektedir. Verilecek olan komutları anlar ve uygular. Avcı özelliğe sahip olması sebebi ile de eğitim konusunda şanslı köpek ırkıdır. Eğitim süreci kolay ve eğlenceli bir şekilde geçer.

Amerikan Bulldog Köpek Irklarının Fiziksel Özellikleri

Amerika tarafından geliştirilen Amerikan Bulldog köpek ırkları genellikle sadık dostlardır. Aynı zamanda avcı ve hareketli köpek ırklarıdır. Vücutları iri ve kaslı bir yapıya sahiptir. Kuyruk yapıları uzundur. Bu köpek ırkları beyaz, kahverengi ve siyah renklere sahiptir. Aynı zamanda belirli noktalarda lekeler de olabilmektedir.

Geniş bir kafa yapısına sahiptir. Burun bölgesinde ve göz kenarlarında siyah renkler görülmektedir. Gözleri kahverengi renge sahiptir. Bu ırkların erkekleri 54 kilogram, dişileri ise 45 kilogram ağırlığa sahiptir. Erkeklerin boyları 70 santimetre ve dişilerin ise 65 santimetredir. Ortalama olarak 16 yıla kadar yaşayabilmektedir.

Amerikan Bulldog
Amerikan Bulldog

Amerikan Bulldog Irklarının Diğer Hayvanlar ve Çocuklar İle İlişkisi

Bu köpek ırkları çocuklara karşı farklı bir tavırla yaklaşmaktadır. Onlara karşı ayrı bir sevgi göstermektedir. Bu özellikleri ile aileler tarafından tercih edilen bir ırktır. Çocuklarını rahatça evde bırakıp gidebilmektedir. Onlara iyi bir çocuk bakıcısı olmaktadır.

Çocukları çok seven bir özelliğe sahiptir ve onlarla vakit geçirmekten hoşlanır. Çocuklara karşı zararsız bir hayvandır. Diğer evcil hayvanlar ile de rahatlıkla anlaşabilmektedir. Yavru iken diğer evcil hayvanlar ile birlikte aynı ortamda bulundurmak bu açıdan faydalı olacaktır.

Amerikan Bulldog Irklarının Sahip Olduğu Kalıtsal Hastalıklar

Amerikan Bulldog köpek ırkları genetik yapıdan dolayı bazı kalıtsal hastalıklara sahip olabilmektedir. Katarakt, kalıtsal polinöropati, hemeralopia, kalça displazisi ve hipotiroidizm gibi rahatsızlıklar geçirebilmektedir. Bu ırkları sahiplenmeden önce bu kalıtsal hastalıklar hakkında bilgi sahibi olmakta fayda vardır.

French bulldog ırkında merak ettikleriniz için tıklayın

Kalça Displazisi

Bu kalıtsal hastalık Amerikan Bulldog ırkında görülebildiği gibi birçok ırkta da görülebilmektedir. Köpeklerin topallamasına sebep olan bir hastalık türüdür. Bu hastalık köpeğin erken yaşlanmasına neden olmaktadır. Uyluk kemiğinin kalça eklemine yerleşmemesinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bunun için bir röntgen çekilmelidir. Gereken tedavi süreci uygulanmalıdır.

Katarakt

Bu hastalık genellikle 1 – 2 yaşlarında görülen bir hastalıktır. Bunun için erken teşhis önemlidir. Hastalığın ilerlemesi ile körlük oluşabilmektedir. Bu hastalığa sahip bir hayvan çiftleştirilememesi gereklidir. Bu konuda veterinerler uyarı yapmaktadır.

Kalıtsal Polinöropati

Amerikan Bulldog köpek ırklarında görülen bir diğer hastalık da kalıtsal Polinöropati. Bu hastalık köpeklerde yürüme sorununu neden olmaktadır. Bu sorun gözlemlendiği zaman ancak hastalık fark edilebilmektedir. Köpek dengesini kaybetmektedir. Daha çok 1 yaş ve altında sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Sağlıklı bir yapıya sahip olsa dahi bu rahatsızlık görülebilmektedir.

Hipotiroidizm

Amerikan Bulldog köpek ırklarında görülen Hipotiroidizm kalıtsal hastalığının teşhisi oldukça zordur. Bu hastalık tiroid hormonlarının üretim seviyesinin düşmesi ile oluşan bir hastalık türüdür. Bu hastalığa sahip köpek soluk alma konusunda güçlük yaşamaktadır. Bu soluk alma güçlüğü gözlemlendiği takdirde ancak Hipotiroidizm hastalığı teşhis edilebilmektedir.

Aynı zamanda göz akıntıları da görülebilmektedir. Bu hastalık teşhis edildikten sonra, Amerikan Bulldog köpek ırkları ömürleri boyunca tedavi edilmesi gereklidir. Bu hastalıklar sadece Amerikan Bulldog köpek ırklarına ait hastalıklar değildir. Birçok köpek ırklarında da görülebilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.