Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpekKöpek Bakımı

Cavalier King Charles

İnsana ilk görüşte yaklaşan ve sevecen halleriyle kendini sevdiren Cavalier King Charles, girişken tavırlı olmasının yanı sıra mutlu bir ırk olması ile de tanınır. Fiziksel yapıları son derece küçük olan Charles, genel olarak arkadaş canlısıdır. Bundan dolayı insanlarla iletişim kurmakta asla zorlanmaz. Aynı zamanda çocuklarla olan iletişimi de güçlüdür. Bu yüzden tam bir ev köpeğidir. Aile köpekleri içerisinde yer aldıklarından dolayı yalnız kalmak onlara iyi gelmez.

Cavalier King Charles

Dost canlısı ve samimi mizacı ile bilinen Charles, aslında tam bir kucak köpeğidir. Çünkü fiziksel yapısı, rahatlıkla kucağa alınabilmesini sağlar. Kabalıktan asla hoşlanmaz. Normalde tüm insanlara karşı ılımlı bir yaklaşım sergiler.

Ama rahatsız olduğunda tepkisini ortaya koymaktan asla geri durmaz. Diğer canlılarla ola münasebetleri ise normaldir. Hiçbir hayvana kolay kolay zarar vermez. Saldırıya uğradığı zaman saldırgan olur.

Kral II. Charles’e özel olarak üretilmiş bir ırktır. Bu köpeğin ırk literatürüne geçmesi ise 1940 yılını bulmuştur. Kökeni İngiltere’dir. Aslında ilk bakışta ev köpeği gibi dursa da avlanma amacı ile de kullanılır. Pürüzsüz ve yumuşak tüyleri vardır. Bu nedenle ona dokunduğunuz zaman yumuşaklığından bir hayli etkilenebilirsiniz.

Cavalier King Charles
Cavalier King Charles

Cavalier King Charles Özellikleri

Cavalier King Charles özellikleri şunlardır:

 • Fazla belirgin olmayan yuvarlak yapılı gözleri vardır.
 • Sahibini mutlu etme konusunda çok başarılıdır.
 • İlgi görmediği zamanlarda küsmeyi tercih eder.
 • Son derece zekidir.
 • Kendisine bir iyilik ya da kötülük yapıldığı zaman onu asla unutmaz.
 • Kokusuz bir köpektir.
 • Kolay kolay havlamaz.
 • Hareket etmekte olan ne varsa onların peşine düşmeyi sever.
 • Kucağa alınmayı çok severler.
 • 9 ila 14 yıl arası ömürleri vardır.
 • Ağırlıkları genel olarak 2-4 kilogram arasındadır.
 • Boyları 28-38 cm’yi bulur.
 • Oyunculuk konusunda başarılıdırlar.

Bunlar Cavalier King Charles’in özellikleri arasında yer alıyor.

Cavalier King Charles Özellikleri
Cavalier King Charles Özellikleri

Cavalier King Charles Bakımı

Evdeyken şefkat isteyen bir köpektir. Uzun yürüyüşlerden çok hoşlanırlar. Bundan dolayı onu sürekli parka götürmek zorunda kalabilirsiniz. Rahatlığı aşırı severler. Bu yüzden koltuklarınızdan asla inmek istemezler.

Charles’i düzenli olarak fırçalamanız ve taramanız gerekir. İhtiyacı olduğunda ise banyo yaptırmalısınız. Suyu çok sevmezler. Bunun için ayda 1 kez banyo yapmak, onlar için yeterlidir. Çünkü deri yapıları aşırı hassastır. Banyo sonrasında tüylerini kurutmalısınız. Parmak aralarında ve kulaklarının içinde bulunan tüylerin uzamasına izin vermeyin.

Cavalier King Charles Bakımı
Cavalier King Charles Bakımı

Cavalier King Charles Sağlığı

Bu köpeğin yatkın olduğu birtakım hastalıklar vardır. İkili kapakçık hastalığı, en fazla görülen sağlık problemleridir. Bu problem sonucunda kalp yetmezliği meydana gelebilir. Ayrıca göz hastalıklarına da karşı da fazla bir dirence sahip değillerdir. Aşıları ve kontrolleri yaptırıldığında sağlıkları korunabilir.

Cavalier King Charles Sağlığı
Cavalier King Charles Sağlığı

Cavalier King Charles Eğitimi

Cavalier King Charles’e eğitim verirken ona kesinlikle vurmayın. Yavruyken eğitim vermek onlar için daha iyidir. Özellikle de zeka oyunlarına bayılırlar. Bu şekilde öğrenmeleri daha kolay hale gelir. Sert müdahalelerden ve sert uyarılardan asla hoşlanmazlar.

Cavalier King Charles Eğitimi
Cavalier King Charles Eğitimi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.