Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpekKöpek Bakımı

Pug Köpek Irkı Özellikleri Ve Bakımı

Pug cinsi olan köpeklerin, tarihsel açıdan baktığımızda en eski köpek ırklarından biri olduğu biliniyor. M.Ö 400 yılında Asya bölgesinde ortaya çıkmış olan Pug cinsinin kökleri ile alakalı araştırmalar hala sürüyor. Kısa tüylere sahip olan Pekingese türünden, türetildiği öne sürülen teoriler arasında yer alıyor. Bir başka teori de Bull dog türünden geliştirildiği yönündedir. Peki, pug köpek ırkı özellikleri ve bakımı özellikleri nelerdir?

Pug Köpek Irkı Özellikleri

Pug özellikleri arasında, iyi olmasının yanında ısırmaya da eğilimli olduğu gözlemleniyor. Apartman dairesinde yaşamaları ve bakımı uygundur. Ev içinde genellikle hareketli olduğu söylenmez. Bahçeli olmayan alanlarda ise rahatlıkla yaşayabilen bir cins köpeğidir. Diğer özellikleri;

 • Yoğun sıcak ya da soğuk iklime dayanamazlar.
 • Hareketi yüksek oyunlardan çok hoşlanırlar.
 • Sağlıklı yaşamları adına, düzenli aktivite yapmaları önem taşır.
 • Tüyleri kısa yapıysa sahiptir. Fırça ile taranabilir ve gün boyu temiz kalır.
 • Yoğun şekilde havlamaz.
 • Yaşları ilerlese bile boyutları büyük olmaz.
Pug Köpek Irkı Özellikleri Ve Bakımı
Pug Köpek Irkı Özellikleri Ve Bakımı

Pug Irkı Genel Özellikleri

Pug ırkı köpekler, ev yaşamında bakılması için ilk sıralarda yer alır. Duygusal yapıları ile arkadaş canlısı bir köpektir. Hareketli yapıları ile mutludur, yaramazlık yapmayı severler. Aynı zamanda da inatçı bir yapıya sahiptirler. Zeki özelliklerinin yanında, eğitim almaktan sıkılan yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Pug köpekleri sahiplerinin seslerine alışıktır. Gereksiz yere havlamazlar, çocuklarla ev içinde güzel geçinirler. Başka kişilerle de anlaşabilirler. Ancak kıskanç yapısı gereği, başkalarını kıskanabilirler. Aynı zamanda;

 • Pug cinsi köpekler hızlı öğrenme konularında, yetenekli olduğunu kanıtlayan bir cinstir.
 • Pug oldukça narin olması da dikkat çeker. Bu sebeple evde bakımı uygundur.
 • Yoğun sıcak ya da soğuklara bünyeleri alışkın değildir, yani dayanıklı değillerdir.
 • Pug ırkı köpekler düz bacaklara sahiplerdir ve bu nedenle hem kısa hem de güçlüdürler.
 • Yüzlerindeki ifadeleri sebebiyle, yaşlı gibi görünürler.
 • Mevsimsel dönemlerde yoğun oranda olmasa bile tüy dökerler.
 • Uykularına oldukça düşkündür.
 • Köpek maması yemeyi çok severler.
 • Sağlıklı olmaları adına, düzenli egzersiz yapmaları gerekir.
 • Pug özellikleri itibariyle, mutlu, yaramazlık yapmayı seven, az da olsa inatçı bir yapıysa sahiptirler.
 • Çok zeki olsalar bile, eğitimden hemen sıkılabilirler.
 • Pug köpekler, ön kolları kısa olduğu için iyi çok yüzemezler. Yüzmesi için, onlara mutlaka bir köpek can yeleği takmanız gerekir.

Özelliklere de dikkat edilmelidir.

Pug Karakter Özellikleri

Pug ırkı, genellikle, duygusal ve hassas bir köpektir. Fiziki boyutlarının küçük olması, onun bakımı için bazı noktalara çok dikkat edilmesini gerektirir. Çok zeki olan bu Pug ırkı köpekleri, sıkılgan bir yapıya sahip oldukları için, eğitim adına elverişli olmayabilirler. Bu sebeple, genellikle ev yaşamında ve aile köpeği olarak tercih edilmelidir. Pug çeşitli özellikleri ile dikkat çeker.

İnsanlarla, çocuklarla ve hayvanlarla çok iyi anlaşan bu Pug cinsi, kıskanç yapılarından kaynaklanan özellikleri ile, başkalarını sahiplerinden kıskanabilir. Evinize gelen misafirlerinizi kıskanacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Pug özellikleri karakterlerinin tanımlamasında; zeki, oldukça duygusal ve kıskanç diyebiliriz. Sevecen ve oldukça hareketli Pug köpekleri, dost canlısı yapıları olduğu içinde herkesle oldukça kolay bir biçimde anlaşabilir. Onunla ilgilenmeniz ve gereken zamanı geçirmeniz daha sağlıklı olmasını sağlar.

Pug Köpek Irkı Özellikleri Ve Bakımı
Pug Köpek Irkı Özellikleri Ve Bakımı

Pug Irkı Bakımı

Pug cinsi köpekler, yüz görünümleriyle oldukça özellikle dikkat çekerler. Yüzleri yüksek oranda kıvrımlı yapıdadır. Boyutları oldukça kısa olan Pug cinsinin, özellikle tüy bakımları dikkat çeker. Yüzünün kıvrımlı olması hijyenik açıdan, düzenli bir biçimde temizlenmesini gerektiriyor. Yüzünde kırıntılar, tükürükler birikebiliyor. Bu da göz enfeksiyonları ya da mantara neden olabilir.

Kötü kokular yayabilir, tahriş ve kızarma da meydana gelebilir. Bu gibi sebepler ile yüz kıvrımlarının düzenli bir biçimde temizlenmesi sağlanmalıdır. Pug cins köpeklerin bakımlarında, yüzleri; cildi tahriş olmuş ya da kızardıysa, nemlendirici kremleri uygulayabilirsiniz. Nemli bir pamuk ile yüz kıvrımlarını yavaş yavaş temizleyebilirsiniz. Haftada en az bir defa bile olsa bu şekilde temizlemeniz gerekir. Çok daha kısa sürelerde de kirlenme durumuna rastlanabilmektedir, ona göre de temizleyebilirsiniz. Kirin, özellikle de burun deliklerine ve gözlerine bulaşmaması gerekir.

Pug Irkı Eğitimi ve Sağlığı

Pug ırkı köpekler, çok zeki olmalarına rağmen eğitim için çok da uygun değillerdir. Çünkü eğitime karşı, hızlıca sıkılan bir yapıya sahiptirler. Bu sebeple genellikle ev hayatında tercih edilmekte olan, aile köpeği özelliği ile dikkat çeker. Hareketli yapıya sahip oldukları için eğitimi de bu yönde onları sıkmadan çeşitli şekillerde de yapılabilir. Pug ırkı bakımında;

 • Çeşitli hastalıklara karşı sağlıklı bir yaşama sahip olması adına, düzenli bakımı ve sağlık kontrolleri büyük önem taşır.
 • Pug özellikleri itibariyle oldukça yoğun bir şekilde tüy döker. Omega yağ asidi gibi takviyelerle tüy dökülmelerinin önüne hızlı bir biçimde rahatlıkla geçebilirsiniz. Böylece tüyleri çok daha kuvvetli olacaktır.
 • Pug ırkı köpeklerin, gün içerisinde, kilo başına 1,5-2 litre su içmesi gereklidir.
 • Şebeke suyunun içerisindeki maddelerde nedeniyle, hazır su içmesi de sağlanmalıdır.

Dikkat edilmesi gereken noktalardır.

Pug Irkı Köpek Bakımı Zor Mudur?

Pug ırkı olan köpek bakımları beslemek isteyen kişilerin en çok merak ettiği konularında başında gelir. Pug köpekler evde beslenebilecek köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Pug köpeklerinin özelliklerinde ise, tüyleri kısa olmaları öne çıkar. Bu da onların köpek tarama fırçası ile yapılacak kolay taramayla gün boyu temiz kalmasını sağlar.

Pug ırkı köpekler aşırı derecede havlamazlar. Yaş alsalar bile boyut olarak çok büyümeyeceklerinden, onun için aldığınız köpek kıyafetlerini, köpek yataklarını ve köpek minderlerini uzun süre boyunca kullanabilirsiniz. Pug ırkı köpek bakımları genel olarak bu cins köpeği beslemeyi isteyen insanların da en merak ettiği konularında başında gelmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.