Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpekKöpek Bakımı

Doberman Özellikleri Ve Bakımı

Doberman Özellikleri ve Bakımı

Doberman Pinschers, on dokuzuncu yüzyılın sonlarında Almanya’da ortaya çıkan ve çoğunlukla bekçi köpekleri olarak yetiştirilmiş olan bir köpek cinsidir. Rottweiler, Black and Tan Terrier ve aynı zamanda Alman Pinscher dahil olmak üzere pek çok köpek ırkının karışımı olduğuna da inanılmaktadır.

Şık olan kürkü, atletik yapısı ve muhteşem görünümleri ile bu köpekler adeta bir aristokrat gibi görünür. Polis ya da askeri işlerinde, köpek sporlarında, ailelerin koruyucuları olarak ve rehber köpekler olarak iyi performanslar gösteren son derece de enerjik ve akıllı olan köpeklerdir. Peki, doberman pinscher özellikleri ve bakımı nasıldır?

Doberman Pinscher Bakımları

Bu güçlü dostlarımız, cesur bir bekçi köpeğidir ve sevgili aile arkadaşıdır. Koruyucudur, ama genel olarak nazik, dikkatli ve sevgi dolu olan köpeklerdir. Korkusuzlar ve tehlikeyi algılarlarsa ailesini ve alanlarını savunur.

Doberman Pinscher, bir ailenin üyesi olmaktan oldukça hoşlanan köpek cinslerindendir. Sevdiklerine çok yakın olmayı severler ve bu dostluk sıkı şekilde kurulduğunda doğal koruyucudur. Bu güzel dost, nazik davranıldığı zaman boyunca ailelerinin çocuklarıyla, arkadaşlarıyla ve konuklarıyla iyi geçinirler. Olumlu olan niteliklerine rağmen, Doberman her bir birey için doğru ırk olmayabilir.

60 ila 80 kilo arasında olacak şekilde ağırlığa ulaşabilir ve hem fiziksel hem zihinsel şekilde son derece aktifler. Çok yüksek şekilde egzersize ihtiyaçları vardır. Onları düzgün şekilde sosyalleştirme ve eğitme için vakit ayırabilecek, onları her gün meşgul edecek olan güçlü bir sahibe ihtiyaç duyarlar. Bu sayede, daha rahat yaşam tarzına alışmış sahipler ve insanlar için bakımları çok fazla gelebilir.

Doberman Özellikleri

Doberman Pinscher Özellikleri Ve Bakımı
Doberman Pinscher Özellikleri Ve Bakımı

Doberman Pinscher ırkına ait köpeklerin temel özellikleri;

  • Doberman çok yüksek şekilde enerjiye sahiplerdir ve çok fazla oranda egzersize ihtiyaç duyar.
  • Bu cins köpekler koruyucu olabilir, bu sebeple ev koruyucusu rolünü üstlenecektir.
  • Doberman, evinizdeki alfa rolünü rahatlıkla üstlenecektir. Lideri olarak rolünüzü belirlemek adına erken ve tutarlı eğitimler çok önemlidir.
  • Dobermanlar soğuk havaya çok duyarlıdır ve kış aylarında barınağa ihtiyaç duyarlar.
  • Doberman Pinscher tam bir aile köpeğidir ve asla yalnız bırakılmamalıdır. Ailelerin aktivitelerine dahil olduklarında hızlıca gelişirler ve her daim ivedilikle sosyalleşirler.

Doberman’ınız tatlı kişiliğe sahip olsalar bile, komşular ve yabancılar bazı zamanlarda onlardan korkabilir. Tasmasız şekilde, hem köpeğinizin korunması hem de onların korkmaması adına gezdirmemelisiniz.

Doberman Karakteri

Süper zeki ve süper aktif köpek olarak bilinen Doberman Pinscher aile bireyleri ile her daim oynamayı ve eğlenmeyi son derece seven; oldukça sadık ve aynı zamanda da güvenilir olan bir köpek cinsidir. Ailesinin tehdit altında olduğunu düşündüklerinde harekete geçmede tereddüt etmeyen doğal koruyucudur, fakat sebepsiz yere agresif değildirler.

Doberman Bakımı Kolay mı?

Düzenli biçimde egzersize ihtiyaç duyar. Uzun süre boyunca yalnız bırakılmamalıdır. Erken sosyalleşmeye ve eğitimlere ihtiyacı vardır. Tüyleri kısadır ve pek fazla dökülmez. Haftada bir kez taramak yeterlidir. Köpek kokusu da azdır.

Sık şekilde banyoya ihtiyaç duymaz. Dişlerinin haftada iki ya da üç kez fırçalanması yeterlidir. Köpek sağlığı ve bakımındaki kategorimizdeki ürünler ile dobermanınızın diş temizliğini çok rahatça yapabilirsiniz.

Doberman ve Çocuklarla Olan İlişkisi

Doberman Pinscher Özellikleri Ve Bakımı
Doberman Pinscher Özellikleri Ve Bakımı

İyi yetiştirilmiş olan Doberman harika bir aile köpeğidir. Uygun bir şekilde sosyalleştikleri ve eğitildikleri süre boyunca ailelerindeki çocuklar için güvenilirdir ve koruyucusudur. Çocuklar köpeğe karşı saygılı ve nazik olmalıdır.

Her cinste olduğu gibi, çocuklara her zaman bu tür köpeklere nasıl yaklaşacaklarını ve dokunacaklarını da öğretmek gereklidir. Köpeğin kuyruğunun çekilmesi, kulak ya da kuyruğunu çekmesini önleme adına köpek ve küçük çocuklar arasındaki etkileşimler her zaman denetlenmelidir.

Çocuğunuza asla yemek yerlerken veya da uyurken bu cinsteki köpeğe yaklaşmamasını ya da köpeğin yediği yemeğini götürmemesi öğretilmelidir. Hiçbir köpek, ne denli arkadaşça olursa olsun, bir çocuk ile denetimsiz şekilde bırakılmamalıdır.

Doberman Güdüsel Öne Çıkan Özellikleri

Dobermanların güdüsel anlamda en bilinen özelliklerinin başında koruma özelliği gelmektedir. Bu ırkın korumalarda ve bekçiliklerde iç güdüsü o kadar yüksektir ki bir anne köpeklerin yavrularını babasından dahi koruduğuna şahit olunmuştur. Gerek yaşadığınız alanları gerekse dışarıda, sizleri yabancılardan ve şüphe şekilde oluşturacak her türden durumlarda çok cesur bir biçimde koruyabilecek olan bir köpektir.

Temel İtaat Eğitimleri Nasıl Yapılır?

Doberman köpekleri için eğitim son derece gereklidir. Bunun temel sebebi ise fiziksel olarak çevik yapılarından ötürü çevrelerine karşı biraz saldırgan olabilme eğilimindeki özelliklerinden kaynaklanıyor. Bu nedenle dobermanların temel eğitimleri sosyalleşmeye dek veriliyor. Aynı zamanda dobermanların zekalarının ortalamadan yüksek olması nedeniyle eğer bir Doberman sahiplenmeyi istiyorsanız eğitimleri konusunda ve verdiğiniz bu komutlara geri dönüş alma konularında sizleri hiç üzmeyecek olan bir ırktır.

Doberman Pinscher Nasıl Beslenir?

Bu cinste olan bir köpeğin bakımında;

  • Köpeğinize yemesi adına pirinç gibi buğdaygiller familyasından besinleri verebilirsiniz.
  • Et, balık ya da tavuk türü besinlerde köpeğinizin sağlığı adına çok faydalı olabilir.
  • Tatlı türü olan şekerli besinleri kesinlikle beslenmede tavsiye etmiyoruz.
  • Aynı şekilde soğan ya da sarımsak da köpeğinizden uzak tutmanız için gereken besinlerin arasında yer alıyor.

Özelliklerine dikkat edilerek beslemeler yapılmalıdır.

Beslenme Tablosu

Dobermann, atletik şekilde vücuda sahip enerjik köpek ırkıdır. Bundan dolayı da düzenli ve kaliteli olan besinlere her daim ihtiyaç duyar. Eğer köpeğinizi düzenli ya da doğru bir şekilde beslemezseniz, enerjisini ve sıkça bahsedilen o estetik görünümünü de kaybetmesine yol açabilirsiniz.

Doberman ırkı, kronik rahatsızlıklarından biri olan kalça çıkığına yatkınlığından dolayı bebeklik dönemlerinden sonra dengeli bir şekilde kuru köpek mamasıyla beslenmesi ve kilolarının da kontrol altında tutulması, bu rahatsızlığın önüne geçilebilmesinde büyük önem taşır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.