Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpekKöpek BakımıKöpek Sağlığı

Jack Russell Terrier

Dış görünüşüyle ve karakter özellikleriyle kendini sevdiren bir ırk olan Jack Russell Terrier günümüzde oldukça sık tercih edilir. Jack russell terrier özellikleri ve bakımı konusunda ise diğer cinslerin aksine zorluk çıkarmaz ve gerekli birkaç şey yapıldığında ve uzun süre dikkat edildiğinde son derece sakin bir köpektir. Bu makaleyi okuduktan sonra Jack russell terrier hakkında her şeyi öğreneceksiniz.

Jack Russell Terrier Nasıl Bir Köpektir?

Jack Russell Terrier hareketli ve yaşam dolu bir cinstir. Zeki ve akıllıdır fakat bazı zamanlarda kontrolden çıkması kolay olabilir. Ailesiyle arası çok iyidir fakat dikkat edilmesi gereken nokta herhangi bir tehdit hissetmediği ortamda büyümesidir. Bazı ortamlarda Jack Russell Terrier ırkı gereğinden fazla agresifleşebilir.

Ayrıca jack russell terrier özellikleri ve bakımı konusunda ilk birkaç ay sorun yaratabilir ama ortama alıştığında uyum sağlayacaktır. Oyun oynamayı ve insanlarla vakit geçirmeyi çok sever. Bu özelliğinden dolayı sevdiği oyuncaklarla daha sık vakit geçirebilir. Kazmayı ve havlamayı sever bu sebeple apartmanlarda dikkatli bakmak gerekir.

Maske Filmi Köpeği Nerede Yaşamayı Sever?

Jack Russell Terrier Özellikleri ve Bakımı
Jack Russell Terrier Özellikleri ve Bakımı

Jack Russell Terrier özellikleri ve bakımı konusunda belli başlı yerlerde yaşamayı tercih etse de kimi zaman bu yerlerde vakit geçirmekten hoşlanmayabilir. İlk cins arkadaşı İngiltere’de yaşadığı için ılıman iklimde yaşamaya elverişlidirler. Ne çok soğuk ne de çok sıcak yerlerde yaşarlar. Bazı yerlere rahatlıkla uyum sağlayabilir. İlk olarak tilki avında kullanılmak üzere geliştirildiği için oldukça meraklıdır bu yüzden ilgisini çekebilecek yerlerde yaşaması son derece önemlidir. Sokakta durmayı sever hatta öyle ki kimi zaman eve girmek istemeyebilir.

Sevimli Jack Russel Video

Jack Russell Nasıl Bakılmalıdır?

Bilindiği üzere diğer cinslerde olduğu gibi bu cinste yani Jack Russell terrier özellikleri ve bakımı konusunda oldukça titiz davranılmalıdır. Sık sık veteriner kontrolünde hastalıklar takip edilmeli, ağız ve diş sağlığı, deri ve tüy sağlığı gibi konulara önem verilmelidir. Hem düz hem de ince tüylere sahip olan bu köpek ırkının temizliği son derece kolaydır.

Haftada 1-2 kere düzenli tarama sonucu tüylerinde azalma olduğu görülecektir. Gerektiği zamanlarda banyo yapılabilir yani diğer köpek cinsleri gibi senede birkaç kez yıkanmaya değil haftalık yıkanmaya ihtiyaç duyarlar. Bu durum çok meşgul iseniz sorun yaratabilir.

Jack Russell Egzersiz İhtiyacı

Jack Russell Terrier özellikleri ve bakımı konusunda pek de sorun yaşanmayacağını söylemiştik fakat bu köpek cinsinin başka bir sorunu daha var: Egzersiz ihtiyacı duyması. Özellikle dışarı çıkamadığında ya da ev içinde yeterince enerjisini atamadığında egzersiz ihtiyacı duyan bu ırkta yapabileceğiniz birçok egzersiz türü var. Top yakalama, kemik yakalama gibi. Ayrıca günlük yarım saat ya da bir saat yürüyüş yaptırdığınızda enerjisini atmış olacak ve daha fazla sakin duracak.

Bu Tür Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Jack Russell Terrier Özellikleri ve Bakımı
Jack Russell Terrier Özellikleri ve Bakımı

Jack Russell hakkında bilinmesi gereken birçok şey olsa da birçok kişiyi bilmemeyi tercih eder. Bu Irkın Meşhur olmasına sebep olan fmaske filmini unutmamak gerekir. Çünkü gereğinden fazla köpek hakkında bilgi sahibi olmamız bize bilgi kirliliği gibi gelebilir. Fakat durum hiç de böyle değildir. Jack Russell hakkında bilmeniz gereken belli başlı şeyler şunlardır:

  • Çok havladığı için kimi zaman apartmanlarda değil bahçede bakılması uygundur.
  • Oyun oynamaya, sevmeye ve ilgi duyduğu şeylerle uzun vakit geçirmeye alışmalısınız.
  • Küçük çocuklar ile yalnız bırakıldığında agresifleşebileceğinden daima yanında birileri olmalıdır.
  • Ailesine karşı oldukça sahiplenici ve uyumludur fakat yabancılara karşı ne çok samimi ne de saldırgan davranır.
  • Yavru halde alındığında sahibine karşı daha çok bağlanır bu yüzden yetişkin olarak alırsanız dikkatli olmalısınız.

Bu ve buna benzer dikkat edilmesi gereken çok şey vardır. Bu köpek cinsi oldukça akıllı ve çabuk öğrense de evde bile olsa uzun süre ilgi görmeyi bekler.

Jack Russell Vücut Yapısı Nasıldır?

23 ile 26 cm arasında değişebilen bir uzunluğa sahip olan bu cins en fazla 8 kiloya ulaşabilir. Kısa ve ince tüylere sahiptir. Bu tüylerin rengi sarı, kırmızı ve beyaz olmak üzere çeşitli renklerden oluşur. Kulakları diğer hayvanların aksine öne düşüktür ve bu durum daha fazla tatlı olmasını sağlar. Sürekli hareketli olduğu için kas yapısını görür görmez anlamak mümkündür. Kuyrukları ortalama bir uzunluktadır, kısa ve sıktır.

Jack Russell Terrier Eğitilebilir Mi?

Dış görünüş bakımından her ne kadar eğitilmesi zor gibi görünse de oldukça kolaydır çünkü sahibinin sözünü dinler. Eğitim sırasında sanki oyun oynuyor gibi enerjisini attığı ve sahibiyle daha fazla vakit geçirdiği için bundan zevk alır. Bu eğitimi uzun süre devam ettirdiğinizde oldukça güzel sonuçlar alabilirsiniz. Oldukça hareketli olduğu için top, kemik ya da sevdiği oyuncağı getirme gibi görevleri başarıyla yerine getirebilir. Bu görevlerde elinden gelenin en iyisini yapmak için uğraşır çünkü birçoğunun sonunda ödül maması alacağını bilir.

Diğer Köpeklerle ya da İnsanlarla İlişkisi

Kimi zaman oldukça dost canlısı olan bu köpek türü kimi zaman ise saldırgan olabilir. Bu durumu en aza indirgemek için yavruyken tanıdık kişilerle uyum içinde olmasına özen gösterilmelidir. Yetişkin iken sahiplenilen Jack russell cinsi köpekler diğer köpeklerle ve insanlarla rahatlıkla geçinemezler.

Özellikle çocuklar bu köpek cinsleriyle yalnız başına bırakılmamalıdır. Bu durumun esas sebebi çocukların birtakım agresiflik içerebilen vurma ya da bir şey atma gibi davranışlarıdır. Jack Russell cinsi bu hareketler karşısında ısırabilir ya da tepki gösterebilir. Ayrıca bu cinsin kedilerle de arası pekiyi değildir. Genelde evinde kedi besleyenler Jack Russell terrier sahiplenme konusunda tereddüt yaşayabilirler. Çünkü bu cins kedilerden nefret eder. İlginçtir ki yine de diğer hayvanlarla sosyalleşebilir.

jack-russel-fiyat

Jack Russel Terrier Fiyatları

Bu ırkın 2022 yılı fiyatları 2.500 lira ile 4.000 lira arasında değişmektedir fiyat değişim sebepleri kısa bacak Jack Russel olup olmaması maske yapısı ve köpeklerde soy ağacına bağlıdır .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.