Evcil Marketim
KediKöpek Sağlığı

Kedilerin İdrar Kesesinde Neden Taş Oluşur?

Kedilerin idrar kesesinde taş oluşmasına neden olan birçok faktör vardır. Bu faktörlerin detaylı bir şekilde incelenmesi, kedi bakımını daha doğru bir şekilde yerine getirmenize yardımcı olur. Peki, kedilerin idrar kesesinde neden taş oluşur? İdrar kesesinde taş olan kediler nasıl belirtiler gösterir. Bu konular hakkında yeteri düzeyde bilgiler bilirseniz, kedinizin erkenden tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz.

İdrar kesesi taşı belirtilerinden önce bu soruna neden olan durumların neler olduğuna göz atmakta fayda vardır. Çünkü bazı durumla biz insanların kontrolsüzlüğünden dolayı meydana gelmektedir. Eğer kedinizin sağlığını tehlikeye atacak bir hareket yapmak istemiyorsanız, idrar kesesinde taşa neden olan durumları çok iyi bilmelisiniz.

Kedilerin İdrar Kesesinde Neden Taş Oluşur?
Kedilerin İdrar Kesesinde Neden Taş Oluşur?

İdrar Kesesinde Oluşan Taşın Nedenleri

Kedilerin idrar kesesinde oluşan taşın farklı nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenlerden bazıları şunlardır:

 • Kısırlaştırma
 • Kalitesiz kuru mamalar
 • Şişmanlık
 • Yaşlanma
 • Fazla su tüketme veya az su tüketme
 • Sürekli olarak evde yaşama
 • Egzersiz yapmama
 • Ani değişimler ve stres
 • Tuvalet kabının kirli olması
 • D vitaminin fazla olması
 • A vitaminin az olması
 • Kan pıhtısı
 • Ölü dokular
 • İdrar asidi değişikliği

Bu gibi sebeplerden dolayı kedilerde idrar kesesinde taş oluşumu meydana gelir. Bu durumlar ayrıca idrar yolları enfeksiyonlarına neden olabilir. Kedinizin bakımı doğru ve düzgün bir şekilde yerine getirdiğiniz sürece bu sorunlarla karşılaşmazsınız.

Kısırlaştırma

Kedilerin idrar kesesinde taş oluşmasına neden olan başlıca etmenlerden biri kısırlaştırmadır. Kısırlaştırma, dişi ve erkek kedilerin üremelerini durdurmak için yapılan bir operasyondur. Kısırlaştırma sonucu idrar kesesinde taş oluşumu hem dişi hem de erkek kedilerde görülebilir. Ancak kısırlaştırılan erkek kedilerin bu sorunla karşılaşma olasılıkları daha fazladır. Çünkü erkek kedilerde idrar yolları dişi kedilerinkine göre daha dardır.

Bu nedenle taş oluşumuna müsait bir yapıları vardır. Kısırlaştırma yapmayı düşünüyorsanız, idrar kesesi taşlarını da hesaba katmalısınız. Birçok insan kedilerini kısırlaştırırken bu tür durumların meydana gelebileceğini hesaba katmamaktadır. Bu nedenle kısırlaştırma yapılmadan önce iyi düşünülmesi gerekir.

Kalitesiz Kuru Mamalar

Kedinize aldığınız mamanın nasıl bir kalitede olduğuna dikkat etmelisiniz. Nasıl ki insan sağlıklı beslenmediğinde birtakım sorunlarla karşılaşıyorsa kedilerde aynıdır. Bu nedenle aldığınız mamanın kalite kontrolünü mutlaka yapmanız gerekir. Kalitesiz mamalarda yağ oranı fazla olur. Ayrıca mamanın sindirilebilir olmasına da dikkat edin. Kedilerinizin sağlığı için onlara verdiğiniz mama, oldukça büyük önem taşır.

Mamaların enerjisi yüksek olmalıdır. Böylece kediniz vücudu için ihtiyacı olan besinleri alabilmelidir. Yetersiz ya da düzensiz beslenme durumları, kedilerin idrar kesesinde taş oluşmasına neden olur. Ne yazık ki sokakta yaşayan kediler, beslenme konusunda pek fazla şanslı değillerdir. Bu nedenle onlarda idrar kesesi taşı daha fazla görülmektedir. Kuru mamalar içerisinde bulunan aroma artırıcı mineraller de yine idrar kesesi taşına neden olabilir.

Yaşlanma

Kedinin yaşı ilerledikçe böbrek yetmezliği gibi bir sorunla karşılaşması muhtemeldir. İdrarın düzgün bir şekilde vücuttan atılamaması, idrar kesesi taşına neden olabilir. Ancak böbrek yetmezliği durumları genellikle ileri yaşlarda görülen bir sorun olduğundan dolayı kedinizin kontrollerini zamanında yaptırmanız bu sebebi ortadan kaldırabilir. Böylece böbrek yetmezliği durumuna erkenden müdahale edebilme fırsatı yakalamış olursunuz.

Kedilerin İdrar Kesesinde Neden Taş Oluşur?
Kedilerin İdrar Kesesinde Neden Taş Oluşur?

Fazla Su Tüketimi Veya Az Su Tüketimi

Fazla su tüketimi kedinin sürekli olarak idrar yapmasına neden olur. Bunun için kedinize sürekli olarak su vermeniz yanlıştır. Bu durumun yanında az tüketimi de yine idrar kesesinde taş oluşumuna neden olan diğer bir etkendir. Kedilerdeki su miktarını dengeli tutmanız gerekir. Kedinizin ne kadar su içmesi gerektiğini uzman bir veterinerden kolaylıkla öğrenebilirsiniz. İdrar kesesi taşları kısa zamanda yok edilmezse kediniz için son derece ağrılı zamanlar meydana gelir. Bu ağrılar ise onlar için çekilmez bir hale gelebilir.

İdrar kesesindeki taştan dolayı özellikle de idrar yapmak onlar için bir zulüm haline gelebilir. Bu taşlar yüzünden idrarlarını tam olarak yapamazlar. Ayrıca idrar yaparken canları yanar. İdrarlarının bir kısmı idrar kesesinde kaldığından dolayı böbreklerinde tehlike yaratabilir. İdrar keselerini tam olarak boşaltamadıkları için de gün içerisinde sürekli işeme pozisyonuna geçerler.

İdrarın Kristalleşmesi

İdrarın kristalleşmesi, kedilerde idrar kesesi taşına neden olur. Bu kristalleşmeyi engelleyen en önemli faktör ise pH değeridir. Bu değerin her zaman dengeli bir şekilde tutulması gerekir. pH değerini belirleyen durum ise beslenmedir. Burada kedinize aldığınız mamanın kalitesi önemlidir. Çünkü mamalar kedilerdeki pH değerinin azalıp artmasına neden olur.

Kristallerin oluşumunu engelleyen tek şey ise pH değerinin normal olmasıdır. Bu dengeyi sağlamak için de mama seçerken kristal oluşumuna engel olan pH değerli mamalar alınmalıdır. Böylece kedinizin idrar kesesinde kristalleşmelere engel olursunuz. Kristalleşme meydana geldiğinde idrar kesesinde taş oluşumu da meydana gelir.

Egzersiz Yapmama

Özellikle de evde beslenilen kediler, sürekli olarak hareketsiz kalabilirler. Çünkü yaşanılan alan kısıtlıdır. Bu da hareket etmelerinde kısıtlılığın meydana gelmesine neden olur. Ev içerisinde yaşayan bir kediniz varsa hareket etmesini sağlayacak aktiviteler yapmasına yardım etmelisiniz. Onunla oynamalı ve sevdiği hareketleri yapmalısınız. Bu durum sonucunda kediniz hem mutlu olur hem de hareket eder. Özellikle belli egzersiz hareketlerinin yapılması onların daha sağlıklı olmalarını sağlar.

Ani Değişimler Ve Stres

Stres, hemen hemen her hastalığın sebebi olarak kabul edilir. İdrar kesesinde taş oluşumuna da neden olan stres, kedinin ani değişimler yaşamasını sağlar. Strese bağlı olarak gelişen ani değişimler, idrar kesesinde taş oluşumunu tetikleyebilir. Kedinizin beden sağlığına dikkat ettiğiniz kadar ruh sağlığına da dikkat etmelisiniz. Ruhsal yönden mutlu olmaları, daha fazla hareket etmelerine neden olur. Böylece kedinizi hastalıklara karşı daha rahat bir şekilde koruyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.