Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpek

Dogo Argentino

Avcı olarak köklü ve güçlü bir geçmişleri olan dogo argentino cinsi köpekler, artık dost canlısı ve oldukça oyuncu olan evcil hayvanlar haline gelmiştir. İnsanlara destek olan, onlara rehberlik yapan bu köpekler sahiplerine güvenmesinin ve onlara sadık kalmasının yanı sıra bağımsızdır. Yüksek bir enerjiye sahip olan Dogo Argentino cinsi köpekler hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

Dogo Argentino
Dogo Argentino

Dogo Argentino Nasıl Bir Köpektir?

Oldukça atletik olan, cesaretinin yanında güçlü bir görev duygusuna sahip olan Dogo Argentino köpekleri; birçok ırka ait olan en iyi özelliklerin bir karışımı gibidir. Ava çıkarken yanınıza rahatlıkla alabileceğiniz bu köpekler, etrafta oynayacak bir şeyler aramayı ve bütün gün dışarıda oynayarak zaman geçirmeyi çok severler. Evcil hayvan olarak bakıldığında sahip olduğu aileye karşı derin bir sevgi beslerler ve bu sevgiyi her fırsatta göstermekten çekinmezler.

Dogo Argentino Cinsi Köpeklerin Fiziksel Özellikleri Nasıldır?

Dogo Argentino cinsi köpeklerin boyları ortalama olarak altmış bir santimetre ile altmış yedi santimetre arasındadır. Bu cins köpeklerin ağırlıkları ise erkeklerde kırk ile kırk beş kilogram, dişilerde ise kırk ile kırk üç kilogram arasındadır. Dogo Argentino cinsi köpeklerin tüyleri kısadır ve kürk rengi tamamen beyazdır. Uzun ve kıvrık kulaklara sahip olan bu köpeklerin alınları çıkıktır ve çenelerinin uzun, güçlü olduğu biliniyor. Siyah buruna sahip olan Dogo Argentino köpeklerinin gözleri koyu kahverengi ya da koyu ela olabilir, bu köpeklerin kuyrukları da oldukça uzundur.

Dogo Argentino Cinsi Köpeklerin En İyi Özellikleri Nelerdir?

Dogo Argentino cinsi köpekler beyaz, kaslı ve kendinden emin duruşu ile öne çıksa da aslında bu köpeklerin en önemli özellikleri şunlardır:

  • Dogo Argentino cinsi köpekleri temizlemek ve eğitmek oldukça kolaydır.
  • Dogo Argentino köpekleri av yürüyüşleri için oldukça dayanıklıdır ve buna uzun süre boyunca dayanabilir.
  • Dogo Argentino köpekleri sıcak havaya dayanıklı olduklarından güneşin altında uzun süre kalabilirler.
  • Her ne kadar bağımsız köpekler olsalar da güçlü sadakat eğilimleri bulunur.
  • Yürüyüşe çıkmak istediğiniz zamanlarda size eşlik etmekten inanılmaz mutlu olacak bir köpek türüdür.

Bu özelliklerinden dolayı Dogo Argentino cinsi köpeklerin çiftlik hayatı için oldukça ideal köpekler olduğunu söylemek yanlış olmaz.

İlginizi çekebilecek ırklardan biri olan Cane Corso Özellikleri için hemen tıklayın

Dogo Argentino Cinsi Köpeklerin Kişilikleri Nasıldır?

İnanılmaz güçlü bir kişiliğe sahip olan Dogo Argentino’nun ailenin koruyucusu olduğunu söylemekte yarar var. Aynı anda hem kibar hem de sert olan bu köpeklerin saldırgan olduğu söylense de normal şartlarda asla saldırma eğiliminde değillerdir. Dogo Argentino cinsi köpekler aile üyelerine oldukça yakındır ancak çocuklarla ilişkileri ortalamadır.

Normal şartlarda apartman hayatına uyum sağlayamaz ancak doğru bir eğitimle apartman hayatına uyum sağlayabilir. Yabancılara karşı oldukça şüpheci yaklaşır ve eğer bir tehlike sezerse yabancılara saldırabilir. Dogo Argentino cinsi köpekler diğer köpeklerle ve kedilerle düzgünce anlaşamaz, bu yüzden bu tarz hayvanları köpeğinizden uzak tutmak en mantıklısı olacaktır.

Dogo Argentino
Dogo Argentino

Dogo Argentino Cinsi Köpeklere Sahip Olmanın En İyi Yanları Nelerdir?

Dogo Argentino cinsi köpekler oldukça sadık ve koruyucu bekçi köpekleridir. Bu köpeklerin bakımları oldukça kolaydır ve minimal bir tüy dökme problemine sahiplerdir. Oldukça etkileyici, bazen ürkütücü bir görüntüye sahiplerdir ama çok arkadaş canlısıdırlar.

Dogo Argentino Cinsi Köpeklere Sahip Olmanın En Kötü Yanları Nelerdir?

İlk kez köpek sahibi olan acemi köpek sahipleri için kesinlikle uygun değillerdir, bu köpeklerin eğitimi tutarlı ve sürekli olmalıdır. Eğer sahiplenileceği evde başka köpekler veya kediler varsa kesinlikle uyumlu bir eşleşme olmayacaktır.

Dogo Argentino Cinsi Köpeklerin Sağlık Durumu Nasıldır?

Dogo Argentino cinsi köpekler birçok sağlık sorununa yatkındır, bu sağlık sorunlarından en yaygını sağırlık olarak kayda geçmiştir. Bu cinse ait köpeklerin yaklaşık yüzde onunun bir ya da iki kulağının sağır olduğu biliniyor, bu sağırlığa pigmente bağlı olarak sağırlık denir. Bu sağırlık beyaz renkli olan bütün köpeklerde görülebiliyor. Ekleme olarak bu cins köpeklerde hipotiroidizm, glokom ve gırtlak felci gibi başka hastalıkların oluşması da mümkündür.

Dogo Argentino Köpeklerinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Dogo Argentino cinsi köpeklerle bol miktarda egzersiz yapılmalı ve onlara zihinsel uyarı sağlanmalıdır, bunların gerçekleşmediği durumda sıkılmaları ve etrafa zarar vermeleri olasıdır. Diğer köpek cinslerinde de olduğu gibi düzenli olarak veteriner kontrolleri sürdürülmeli, dişleri her daim temiz tutulmalı ve gerektiği durumlarda tüylerini fırçalamalısınız. Sağırlık oluşabileceğinden kulakları haftada bir kontrolden geçmeli ve uzayan tırnakları ayda bir kez kesilmelidir.

Dogo Argentino Cinsi Köpeklerin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Dogo Argentino cinsi köpekler için büyük cins köpeklere özel olarak hazırlanmış bol miktarlarda taze ve temiz su içeren bir diyet şarttır. Dikkate alınması gereken oldukça yüksek bir enerjiye sahip bir cins olduklarından beslenme ihtiyaçları da dönem dönem değişiklik gösterecektir.

Dogo Argentino Cinsi Köpeklerin Tarihçesi

Dogo Argentino’nun soyu dövüşmek için yetiştirilen, büyük ve vahşi bir köpek olan nacak soyu tükenmiş olan dövüş köpeği Kordoba’ya dayanır. Arjantinli bir adam olan Antonio Nores Martinez, kendisine hem yakın bir arkadaş hem de arazini idare edebileceği korkusuz bir av köpeği yaratmak istedi. 1920’li yıllarda Antonio Nores Martinez seçici üremeden yararlanmaya başladı.

Üretmek istediği köpeğin bir sürünün içerisinde iş birliği yapabilmesi için dövüşme arzusunu azaltmayı amaçladı. Bu dövüş içgüdüsünü avlanma ihtiyacıyla değiştirmeye çabalamıştır. Dogo Argentino ırkı üretilmek için birçok farklı ırk çiftleştirilmiştir. En nihayetinde Antonio Nores Martinez, Arjantin’in engebeli arazilerinde avlanabilecek, sadık bir aile koruyucu olabilecek, ideal ve güçlü bir av sürüşü ile sağlam bir kas yapısına sahip bir refakatçi köpek ortaya çıkardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.