Evcil Marketim
Köpek BakımıKöpekKöpek Sağlığı

Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri

Köpek beslemek isterken bir yandan da beraberinde gelen birtakım sorumluluklar olduğu bilgisiyle bu karar verilir. Köpek beslemek isteyip yaşanılan dairenin uygun olup olmamasından ya da bakımı konusunda endişeli olmaktan kaynaklanan ve bir türlü bu isteği gerçekleştirecek cesaret bulamayanlar da bir hayli fazla olabiliyor. Bu endişeli süreci daha iyi yönetebilmek ve doğru karar vermeye yardımcı olmak açısından hangi köpekler tüy dökmez sorusuna cevap olabilecek nitelikteki bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Bazı köpek severler alerjik birtakım sağlık sorunlarından veya temizlik konusundaki hassasiyeti nedeniyle tüy dökmeyen bir köpek beslemeyi düşünebiliyor. Köpeklerin tüm cinslerinin tüy döktüğü ve bakımının zor olduğu düşüncesi yaygın olsa da bu düşünce yanlıştır. Bazı köpek türlerinde tüy dökme problemi çok fazla yaşanabilirken bazı köpeklerde tüy dökme sorunuyla daha az karşılaşılır.

Hangi Köpekler Tüy Dökmez?
Hangi Köpekler Tüy Dökmez?

Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri

Evcil hayvanlar arasında en fazla beslemeyi tercih edilen hayvan türü köpeklerdir. Köpeklerdeki tüy dökme problemi bu isteği gerçekleştirmek için bir engel teşkil etmez.

Peki, hangi köpekler tüy dökmez bunlardan bazılarını tek tek inceleyelim:

Köpeklerde tüy dökümü yaşanması, köpek sahiplenmek isteyen biri için büyük bir problem ise sahiplenmeden önce yukarıda bahsedilen türler hakkında bilgi sahibi olmakta büyük yarar var. Şimdi bu türleri kendi içerisinde inceleyelim.

Boston Terrier

Boston Terrier küçük köpek cinslerinden biridir. Dairede beslemek için en çok tercih edilen türler arasındadır. Siyah ve beyaz renk tonlarından oluşan karakteristik tüyleri ve minik sevimli görüntüsü ile son derece tatlı bir köpek cinsidir. Uysal ve sakin yapısıyla evdeki diğer bireyler ile iyi bir iletişim içerisinde olmanın yanında bu özelliği onu apartman yaşamına uygun olması açısından daha çok tercih edilen bir tür yapıyor. Sahibine karşı bağlılığı ve çocuklara karşı da sabırlı tavırları da karakteristik özellikleri arasında yer alıyor. Tüy dökme özelliğinin az olduğu ve bakımının da son derece kolay olduğu bu köpek cinsi apartman yaşamında beslemek için de oldukça uygundur.

Malta Teriyeri

Tüy dökmemesi yönüyle bilinen türlerden biri de Malta Teriyeri’dir. Küçük köpek cinsleri arasında olan Malta Teriyeri alerjik reaksiyonlar göstermeye eğilimli olan insanların besleyebileceği bir cinstir. Küçük ve şirin görüntüsüyle oldukça dikkat çeker ve kendini sevdirir. Oldukça sosyal ve arkadaş canlısı olması onu iyi bir oyun arkadaşı yapar. Yüksek enerjisiyle çoğu zaman sahibinin onunla oynamasını ister ve sahibiyle vakit geçirmeyi oldukça sever.

Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri

Shih-Tzu

Shih-Tzu küçük köpek cinslerinden bir diğeridir. Küçük ve sevimli görüntüsüyle son derece arkadaş canlısıdır ve evdeki çocuklar ya da diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşabilmesiyle evde bakılabilecek en uygun ırka sahip köpeklerdendir. Hem tüy yönünden hem de diğer bakımları açısından bakımı kolaydır. Az havlama özelliğiyle de apartman yaşamına uygun olduğu düşünülebilir. Eğitimi ve birtakım alışkanlıkları edinmesi için sabır göstermek çok önem taşır.

Shih Tzu Yavru Fiyatı

Papillion

Papillionlar eğitimi çok kolay olan cinsler arasındadır. Eğitim sürecinde öğretilenlere hızlı cevap vermesiyle oldukça uyumlu tavırlar sergiler. Sahibine bağlılığı ön planda olan bu cins ev ortamına gelen yabancı birine karşı biraz agresif davranabilir ve havlayabilir. Tüylerini çok fazla dökmediği için bakımında herhangi bir zorlukla karşılaşılmaz. Koku yapmayan bir cins olan Papillion tüylerinin uzun olması nedeniyle günlük fırçalama isteyebilir. Temiz bir köpek türü olduğu için apartman yaşamına da son derece uyumludur.

Yorkshire Terrier

Tüy dökmeyen ve minik görüntüsüyle kendini sevdiren bu Yorkshire köpek türü, köpek beslemek için kafasında soru işaretleri olanlara ideal bir dost olabilir. Küçük görüntüsüne rağmen son derece hareketli ve enerjiktir. Sahibine karşı sadık ve ilgi gösterilmesiyle yerinde duramayan bir yapıya sahiptir. Diş bakımı, egzersiz ve tüylerinin taranması onlara çok iyi gelecektir.

yorkshire-terrier

Basenji

Basenji, hangi köpekler tüy dökmez denildiğinde kısa tüylere sahip bir köpek olarak karşımıza çıkar. Sahibine karşı son derece sadık ve bulunduğu ortamı koruma iç güdüsüne sahip olurlar. Biraz hareketsiz durmayı severler. Buna çok fazla maruz bırakıldığında şişmanlayıp hantal bir görünüme sahip olmasının önüne geçmekte fayda var. Egzersizler ile bu problem aşılabilir.

Kaniş

Kanişler uzun ve kıvırcık görünümlü tüyleriyle çok fazla bakım isteyen ve çok fazla tüy dökme eğilimi gösteren bir cins olduğu düşüncesini akıllara getirse de bu yanlıştır. Genel olarak 28 cm ve 35 cm arasında boyutlara sahip olan ve son derece zeki olan bu cins tüy bakımı konusunda hassastır. Tüyleri her ne kadar az dökülüyor olsa da günlük tüy bakımı ruh sağlığı açısından önemlidir ve aksatılmamalıdır.

Portekiz Su Köpeği

Bu cins, hangi köpekler tüy dökmez sorusuna alternatif bir cevap olabilir. Adı üzerinde suyu çok fazla severler ve oldukça zekilerdir. Yoğun tüylerine karşın çok az tüy dökerler. Hareketli yapılarıyla oyun oynamayı çok severler ve bulundukları ortamdaki diğer evcil hayvanlarla uyum içinde geçinirler. Egzersiz bu cins için vazgeçilmezdir. Evde uzun süre vakit geçiriyorlarsa egzersiz yaptırılmalı ve bol bol yürüyüşlere çıkarılmalıdırlar.

Poodle

Poodle cinsi köpekler üç çeşitte bulunabiliyor. Görünümleri açısından minyatür, oyuncak ve standart olarak farklı tipleri bulunuyor. Her üç tip de tüylerini az dökmeleri ve koku konusunda sorunsuz olmaları sebebiyle apartman yaşamına uygun cinste köpeklerdir. Tüyleri sebebiyle hipoalerjenik özelliğe sahip bir kürkleri olduğu düşünülüyor. Bu yönüyle de tüy konusunda hassas hayvan severler için iyi bir arkadaş olabilirler.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.