Evcil Marketim
Köpek Sağlığı

Köpeklerde Burun Kanaması

Köpeklerde de her canlıda olduğu gibi bazı hastalıklar görülmektedir. Bu hastalıklara bağlı olarak köpeklerde farklı belirtiler kendini göstermektedir. Bu hastalık belirtileri arasında burun kanaması vardır. Köpeklerde burun kanaması oldukça nadir görülen bir durumdur. Köpeklerde burun kanamasının birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Ancak bazı durumlarda endişe duymaya gerek olmayan bir belirtidir. Bunun dışında ise çok ciddi bir hastalığın belirtisi de olabilir. Köpeklerde burun kanaması, az miktarda olduğu sürece ciddi bir problem değildir. Ayrıca kanamanın kısa sürmesi de yine çok ciddi bir sorun değildir.

Ancak köpeklerde burun kanaması çok fazla miktarda olursa ve uzun süre devam ederse derhal veteriner hekime gidilmelidir. Veteriner hekim tarafından önce test yapılarak köpekte burun kanamasına neden olan durum tespit edilir. Köpekte burun kanamasına neden olan tespit edildikten sonra gerekli olan tedavi yöntemi uygulanır. Bu tedavi tamamlandıktan sonra köpeğinizin kontrollerini mutlaka yaptırmanız gerekir. İyileşme süreci boyunca köpeğinizin bakımına son derece dikkat etmeniz gereklidir.

Köpeklerde Burun Kanaması
Köpeklerde Burun Kanaması

Köpeklerde Burun Kanaması Nedenleri

Köpeklerde yaşana burun kanamasının birçok nedeni bulunmaktadır. Bu durumla karşı karşıya kalan bireylerin veteriner hekime gitmeleri gereklidir.

Köpeklerde burun kanaması nedenleri şunlardır:

  • Travma
  • Yabancı cisimler
  • Diş hastalığı
  • Kanser
  • Enfeksiyon
  • Pıhtılaşma bozukluğu
  • Kan bozuklukları

Bu nedenlerden dolayı köpeklerde burun kanaması görülmektedir. Burun kanaması durumunda köpeğinizi veterinere götürmeniz gereklidir. Gerekli kontrollerin yapılması olasılığı bir hastalığın önüne geçebilmek için önemli bir adımdır.

Enfeksiyon

Enfeksiyona bağlı bazı hastalıklar köpeklerde burun kanamasına neden olabilir. Ancak enfeksiyon hastalıklarının şiddetli olarak yaşanması, köpeklerde burun kanamasına sebep olmaktadır. Köpeklerin burnunda oluşan enfeksiyon, çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelebilir. Köpeğin şiddetli bir şekilde ısırılması sonucunda enfeksiyon oluşabilir. Bu oluşan bakteriyel enfeksiyon, köpeğin burun kanaması yaşamasına neden olabilir.

Bunun yanında köpeğin burnuna giren cismin, damarlara zarar vermesi de enfeksiyon oluşumuna neden olabilir. Bu durum sonucunda da köpeğin burnunda kanama meydana gelebilir. Bu tür kanamalar kendiliğinden iyileşme göstermektedir. Ancak kanamanın uzun süre devam etmesi halinde veteriner hekime gitmek gerekebilir. Bu kan kaybından sonra köpeğinizde herhangi bir olumsuzluk görülmez ancak yine de kontrollerinin yapılmasında fayda vardır.

Pıhtılaşma Bozukluğu

Köpeklerde burun kanaması, kanama miktarına ve süresine göre ciddiyet kazanmaktadır. Pıhtılaşma bozukluğu, köpeklerde burun kanamasına neden olan durumlar arasında yer almaktadır. Bu durum, köpeklerde oldukça nadir karşılaşılan sorunlar arasındadır. Köpeğinizin kanında pıhtılaşma sorununun yaşanması, burun kanamasına neden olabilir. Bu durum karşısında köpeğinizi veteriner hekime götürmeniz gereklidir. Aksi halde köpeğinizin burun kanaması, çok ciddi sorunlara neden olabilir.

Yaralanma Durumu Ve Travmalar

Köpeğinizin burnuna ağır bir darbe alması, burun kanamasına neden olabilir. Bu durum sonucunda burunda kanama meydana gelmesi ciddi bir problem değildir. Ancak yine de içinizin rahat olmasını istiyorsanız veteriner hekime gidebilirsiniz. Böylece köpeğinizin tüm kontrollerini yaptırabilirsiniz. Köpeklerde meydana gelen burun kanamaları neden olan durumlar arasında travmalar yer almaktadır. Köpeğin burnuna darbe alması, burnunun kırılması ve ısırılması gibi yaşanan travmalar sonucunda burunda kanama görülmektedir. Bu sebeplere ek olarak köpeğin burnunu, yabancı bir cismin kesmesi sonucunda da kanama meydana gelebilir. Bunun sonucunda kanlı bir akıntının meydana geldiği görülmektedir.

Köpeklerde Burun Kanaması
Köpeklerde Burun Kanaması

Kanser

Kanser, köpeklerinizde oldukça nadir görülen bir hastalık olsa da burun kanamasına neden olabilir. Köpeklerde burun kanaması nedenleri arasında yer alan kanser, köpeğinizin burnunda oluşabilir. Köpeğinizin burun delikleri bu kanser hücrelerine ev sahipliği yapabilir. Bu durum sonucunda da köpeklerde burun kanaması yaşanabilir. Köpeklerde, tümörden kaynaklanan burun kanaması genellikle yaşlı köpeklerde daha çok görülen bir durumdur.

Diş Hastalıkları

Diş hastalıkları, köpeklerde görülen burun kanamasının nedenleri arasında sayılmaktadır. Köpeklerde yaşanan diş hastalığı şiddetli olursa apse oluşabilir. Bu durum sonucunda enfeksiyon oluşur. Diş hastalığının medyana gelmesi, burunda kanamaya neden olabilir. Bu durumun yaşanmaması için köpeğinizin diş bakımını yaptırmanız gereklidir.

Köpekte Burun Kanaması Tedavisi

Köpeğinizde burun kanaması sorunuyla karşılaştığınız zaman veteriner bir hekime başvurmanız gereklidir. Bu durum ciddi bir sorunun habercisi olabilir. Köpeklerde burun kanaması tedavisi, kanamayı durdurma amaçlı yapılır. Öncelikle köpekte kanamaya neden olan durum belirlenir ve ona göre tedavi yolu izlenir. Köpeğinize gerekli olan testler yapıldıktan sonra kanamaya engel olan sorunun çözümü için tedavi başlatılır.

Köpekte Burun Kanamasına Evde Çözüm

Köpeğinizde burun kanaması görüldüğünde bu duruma evde müdahale edebilirsiniz. Ancak bilinçli bir şekilde müdahalede bulunmanız gereklidir. Köpeğinizin burun kanamasını azaltmak için öncelikle soğuk kompres uygulamasını yapabilirsiniz. Ayrıca kanamayı kontrol altına alabilmek için burunda epinefrin uygulanabilir. Evde kanamayı durdurma yöntemleri olumlu sonuçlar vermezse mutlaka veteriner hekime gidilmesi gerekir.

Tedavi Sonrası Bakım

Köpeğinize veteriner hekim tarafından gerekli bakım yapıldıktan sonra evde bakım süreci oldukça önemlidir. Bu nedenle bireylerin daha dikkatli olması gereklidir. Köpeğinizin tam olarak iyileşme gösterebilmesi için bu bakımın oldukça özenli yapılması gereklidir. Özellikle köpeğinizi evinizde besliyorsanız bu bakıma çok daha fazla özen göstermenizi gerektirir. Köpeğinizi stresten uzak tutmak, evde bakım için gerekli olan ilk kuraldır.

Bunun yanında köpeğinizin tam olarak iyileşene kadar ani hareketler yapmamasını sağlayınız. Tedavi sonrasın kanama durumu tekrar ederse ve geçmezse mutlaka veteriner hekime başvurun. Bu durum çok daha büyük sorunları tetikleyebilir. Ayrıca köpeğinizin kanamasını durdurmak için kulaktan duyma yöntemleri kesinlikle denemeyin. Bilinçsiz bir şekilde yapılan müdahale daha büyük sorunlara yol açabilir. Köpeğinizi düzenli bir şekilde veteriner hekime muayene ettirmeniz gereklidir. Böylece rutin kontrollerini yaptırmak olası bir hastalığın erken teşhis edilmesini sağlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.