Evcil Marketim
Köpek BakımıKöpek Sağlığı

Köpeklerde Hamilelik ve Doğum Süreci

Köpek sahiplerinin hamilelik ve doğum sürecine ilişkin merak ettiği pek çok detay var. Köpeklerin bu özel dönemi bakımlarının özel yapılmasını gerektiriyor. Köpek sahipleri bu dönemi öncelikle bilgi edinerek ve doğru adımlarla geçirmelidirler. Köpeğin sağlıklı bire hamilelik geçirmesi ve sağlıklı bir doğum yapması için bu büyük öneme sahiptir.

Köpeklerde Hamilelik Sürecinin Önemi

Köpeklerde hamilelik süreci özel bir dönemdir. Köpek sahibi için de köpek için de stresli bir dönem olduğu da unutulmamalıdır. Bu özel süreçte köpeğin, bakımı, temizliği, beslenmesi gibi her konuya önem gösterilmelidir.

Hassasiyet isteyen bu dönemdir. Bu dönemi kolay geçirmek ve köpeğin sağlıklı bir süreç geçirmesin sağlamak için gerekli adımlar atılmalıdır. Hamilelik sürecinde köpeğin sağlığının korunması bebeklerin sağlığının korunması anlamına gelir. Bu süreci sağlıklı olarak geçirmeleri doğum süreçlerini olumlu etkiler.

Özen ve itina kadar düzenli veteriner kontrolü de ihmal edilmemelidir. Uzman veteriner hekim süreci takipte kalır. Böylece olası riskler engellenir ve sürecin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi mümkün olur.

Köpeklerde Hamilelik ve Doğum Süreci
Köpeklerde Hamilelik ve Doğum Süreci

Köpeklerde Hamilelik Psikolojisi

Köpeklerin bu döneminde psikolojileri değişkenlik gösterir. Özellikle hamileliğin 2.ayından itibaren bu ruhsal değişimler daha belirgin şekilde kendini gösterir.

 • Sesten ve insanlardan uzak kalma eğilimi gösterebilir.
 • Sakin alanlarda olma isteği artar.
 • Gergin bir ruh hali içine girebilir.
 • Oyun oynama isteği azalabilir.

Bunlar son derece normal değişimlerdir. Doğumla birlikte bu psikolojik durumlar tekrar normale dönemeye başlar.

Merak Edilen Diğer Köpek Sağlık Konuları İçin Tıklayın

Köpeklerde Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Köpeğin hamile olduğunu bir takım gözlemlerle anlamak çok kolay değil. Ancak; bazı belirtiler gözlemlenebilir. Kilo alımı, iştahta artış, idrar ihtiyacının artması gibi belirtilerdir. Köpeğin hamileliğin doğru teşhisi için ultrason gereklidir.

Köpeklerde Hamilelik Teşhisi

Hamileliğin net olarak tespit edilmesi için en sağlıklı yöntem budur. Bunun için de köpeğin düzenli olarak veteriner kontrolüne götürülmesi şart. Hamile köpeklerde yavruların gelişimleri 20.günden itibaren başlar. Dolayısıyla 20. Günden önce ultrason yapılsa bile belirti görülmez.

Köpeklerde Hamilelik Süresi

Köpeklerde hamilelik 62 ile 64 günlük süreyi kapsar. Elbette bu süre ortalama bir süredir. Köpeklerin mensubu olduğu ırka ve yavru sayısına göre hamilelik süresi biraz daha uzayabilir ya da kısalabilir. Dolayısıyla köpeklerin doğum zamanın net olarak tahmin etmek pek mümkün değil. Çiftleşme dönemi ile hamileliği başlangıç zamanı her zaman örtüşmez.

Hamile Köpeklerde Beslenme Düzeni

Köpeklerin bu özel sürecinde beslenmelerine gereken önemin gösterilmesi oldukça önemli. Bu dönemde özel formüle edilmiş mamalar önerilir. Hamilelik sürecinde annenin sağlıklı beslenmesi bebeklerin de sağlıklı beslenmeleri demektir.

Hamilelik sürecinde köpeğin kalori ihtiyacı normale göre daha fazladır. Kalori ihtiyacının karşılanması için günlük kalori alımı iki katına çıkarılmalıdır. Beslenme düzenini doğru ve sağlıklı bir şekilde planlanması gerekir. Bunun için uzman bir veteriner hekimden bilgi alınması yararlı olur.

Tercih edilecek mamaların markalarına dikkat edilmelidir. Kaliteli markalar tercih edilmelidir. Bununla beraber alınan mamaların içerikleri mutlaka okunmalıdır. Böylece mamanın besin değerleri hakkında bilgi sahibi olunur. Vitamin alımlarına dikkat edilmelidir. Yine veteriner hekim tavsiyesi ile köpeğe bu süreçte belli vitaminler verilmelidir.

Beslenme düzenine verilen bu önem doğumdan sonra da devam etmelidir. Doğum sonrası emzirme dönemi de özen gerektirir. Köpeklerde hamilelik ve doğum süreci konusunda öncelikle doğru bilgiler edinilmelidir.

Köpeklerin Doğum Süreci

Doğumdan bir gün önce köpekte bazı davranış değişikleri görülür. Huysuzlaşır ve gerginleşir. İştah kaybı yaşar, kaygılı davranışlar sergiler, kendine saklanacak gizli yerler arar ve uyku problemi yaşar.

 • Doğum yaklaşık olarak yirmi dört saat sürer. Yani ilk doğan yavru ile son doğan yavru arasındaki zaman dilimi yirmi dört saattir. Ancak; bazen bu süre biraz daha uzayabilir. Bu durumda mutlaka veteriner hekim desteği alınmalıdır.
 • Hamile köpek doğum için mutlaka gizli bir yer arar. Bunun için rahat edebileceği yeri seçmesi için ona izin verilmelidir. Seçtiği yerine temiz olması oldukça önemli. Yer temizlenmeli ve yaygın bir şekilde eski kıyafetler atılmalıdır. Bu yerin temizliği kadar sıcak olması da oldukça önemli.
 • Doğum başlamadan az önce sıklıkla nefes alıp vermeye başlar. Vajinadan renkli akıntı gelir.
 • Doğum başladığında onu rahatsız etmeden ve korkutmadan gözlemde kalınmalıdır. Zira yolunda gitmeyen bir durum meydana gelirse hemen veteriner hekimden yardım alınması gerekebilir.
 • Doğum devam ettikçe köpek yavrularını temizleyecek ve onlarla ilgilenecektir.

Bu süreçte ona çok yaklaşmamak gerekir. Sadece gözlemlenmesi yeterlidir.

Köpeğin Doğum Sürecinde Risk İçeren Durumlar

Yukarıda da belirtildiği gibi doğum süresince köpeğe yakın olmak ve onu izlemek gerekiyor. Böylece riskleri hemen fark etmek mümkün olur.

 • Son yavrunun doğma süresi 24 saatten uzun sürdüyse,
 • Köpeğin vücut sıcaklığı 37 derecenin altına düştüyse,
 • Hiçbir tepki göstermiyor ve halsiz bir durumdaysa,
 • Köpeğin kasılmaları çok az ise,
 • 3 saat geçmesine karşın doğum başlamamışsa,
 • Diş eti renginde belli değişimler gözlemleniyorsa,
 • Köpekte belirgin kasılmalar olmasına karşın 30 dakika süresince yavru doğurmadıysa,
 • Kusarsa,

Tüm bunlar risk anlamına gelir. Köpek sahibi bu durumları fark ettiği an hiç zaman kaybetmemelidir. En yakın veteriner kiniğine gidilmelidir. Bu durumlar köpeğin hayatı için de yavruların hayatı için de ciddi risklerdir.

Köpeklerde Hamilelik ve Doğum Süreci

Köpekler Kaç Tane Yavru Doğurur?

Köpeklerde hamilelik ve doğum süreci ile ilgili en çok merak edilen hususlardan biri de köpeklerin kaç yavru doğuracağıdır. Bu konuda tam bir rakam vermek pek mümkün değil. Köpekler ırklarına göre farklı sayıda yavru doğurabilirler. Büyük ırk köpekler 13 ile 14 yavru doğurabilirler. Ortalama olarak ise 5 ya da 6 yavru dünyaya getirirler.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.