Evcil Marketim
Köpek CinsleriKöpekKöpek Bakımı

English Cocker

Son yıllarda evcil hayvan sahibi olan ev sayısı artmaya başlamıştır. Özellikle son 5-10 yılda neredeyse her üç evden birinde kedi ya da köpek bakılıyor. İnsanlar internetin hayatımızda daha fazla yer etmesiyle sosyalleşmeden ve insan ilişkilerinden uzaklaştı. Bu da ev hayatlarında yeni bir arkadaş ya da dost ihtiyacını evcil hayvanlara yöneltmeye başladı. Özellikle evde beslemeye uygun cinste olan hayvanların tercih edilebilirliği oldukça arttı.

Evcil hayvan sahibi olmanın avantajları;

  • Evinizde bir arkadaş sahibi olursunuz.
  • Özellikle küçük çocuğu olan ailelerde, çocuklarda sorumluluk bilincini geliştirir.
  • Köpek sahipleri de köpekleri sayesinde egzersiz ve yürüyüş yapmış olur.

Bunların yanın sevgi ve şefkat anlamında da sonsuz bir duygu güzelliği yaşatırlar. English cocker cinsi köpekler de evlerde en çok tercih edilen cinslerden biridir.

Evde bakmak için en çok tercih edilen cinslerden olan English cocker cinsi köpekler, aslında av köpeği olarak biliniyor. İyi huylu, sevecen ve enerjik olan bu cins, aynı zamanda bir de spor köpeğidir. Yürümeyi ve koşmayı çok sever. Başka köpeklerle ve diğer hayvanlarla da iyi geçinirler. Çok havlama huyları da olmadığı için apartmanda bakıma uygundur.

English Cocker Özellikleri

English cocker cinsleri ortalama 15 kg ağırlığında ve yaklaşık 40 cm boyunda olurlar. Zeki olmaları onların çabuk öğrenmelerini sağlar. Bu yüzden av köpeği olmaya da uygundur. Eğitim verilmesi kolaydır. Önemli olan kafalarını karıştıracak çelişik hareketler yapmamaktır. Sahibini sever ve bağlıdır. Sahibine ilgi göstermeyi çok sever ancak aynı ilgilyi kendisi de görmek ister. Sert davranışlar ve olumsuz hareketler köpeğin üzerinde negatif etki yaratır.

English Cocker Özellikleri
English Cocker Özellikleri

English Cocker Bakımı

Bakımı da kolay olan English cocker cinsi köpeklerin tüylerinin zaman zaman kısaltılması gerekiyor. Tırnak ve pati bakımlarının yapılması, özellikle bebekken aşılarının takip edilmesi çok önemlidir. Tüyleri kontrol edilmeli çünkü arada yaralar ortaya çıkabilir. Diş ve ağız bakımları da düzenli olarak yapılmalıdır.

English Cocker Bakımı
English Cocker Bakımı

English Cocker Eğitimi

English cocker cinsleri eğitimleri kolay yapılan köpeklerdendir. Hem zeki hem de uysal oldukları için eğitimleri kolayca alırlar. Önemli olan eğitimlerin profesyonel kişiler tarafından verilmesidir. Çünkü bilinçsiz verilen eğitimler köpeği olumsuz etkileyebilir. Bu da duygusal bunalıma ve hırçınlığa sebep olabilir. Bu yüzden eğitimler hem profesyonel kişiler tarafından verilmeli hem de çelişkili durumlar yapılmamalıdır. Çünkü bu kafa karışıklığına sebep olarak eğitimi zorlaştırır.

English Cocker Eğitimi
English Cocker Eğitimi

English Cocker Sağlığı

Köpekler genelde aşırı yemeye meyillidir. Birçok cins ne kadar mama verilirse o kadarını yer. Bu yüzden mamaları genelde aynı saatlerde yaşına ve gövdesine orantılı olarak verilmelidir. Bu şekilde aşırı kilo alımının da önüne geçilir. Ayrıca enerjik oldukları için düzenli yürüyüş ya da koşulara çıkarılmalıdır. Kulak ve ağız sağlıklarına da özen gösterilmeli, kemik kontrolleri yapılmalıdır. Böylece English cocker cinsi köpeğiniz uzun yıllar sizinle güzel bir ömür geçirir.

English Cocker Sağlığı
English Cocker Sağlığı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.