Evcil Marketim
Köpek SağlığıKöpekKöpek Bakımı

Kilolu Köpekler Nasıl Zayıflatılır?

Kilo kaybı, 2 veya 4 ayaklı herkes için zordur. Ancak kilo vermek ve forma girmek köpeğinizin hayatına sadece yıllar eklemekle kalmaz, aynı zamanda o ekstra yılları daha keyifli hale getirebilir. Sevimli köpeğinizin birkaç kilo vermesine yardımcı olmak sandığınızdan daha kolay olabilir. Peki kilolu köpekler nasıl zayıflatılır sorusunun cevabı, sadece ayrıntılara dikkat ve veteriner sağlık ekibinizin yardımını gerektirir.

Köpeğim Neden Kilo Vermeli?

İdeal vücut ağırlığının 5 pound üzerinde olması, köpeğinizi bazı ciddi tıbbi durumların gelişmesi için risk altına sokabilir. Maalesef, bir köpek fazla kilolu veya obez olduğunda, artık köpeğinizin fazla kiloya ikincil bir durum geliştirip geliştirmeyeceği değil, ne kadar çabuk ve ne kadar ciddi olduğu sorusudur. Fazla kiloyla ilişkili yaygın bozukluklardan bazıları şunlardır:

  • 2 tip diyabet
  • Kalp hastalığı
  • Osteoartrit (artrit)
  • Artan eklem yaralanmaları sıklığı
  • Yüksek tansiyon

Bazı kanser türleri, özellikle karın içi kanserler, fazla kilolu ve obez köpekler genellikle daha fit, normal kilolu muadillerine göre daha kısadır. Ağır köpekler, aileleriyle fiziksel olarak daha az etkileşime girme eğilimindedir ve daha az enerjik ve eğlencelidir. Daha fazla yalan söyleme eğiliminde olduklarından, onların uyuşukluklarını normal tembelliklerine bağlayabileceğimiz için erken hastalık belirtilerini gözden kaçırmak daha kolaydır. Sağlıklı kiloya sahip köpeklerin, fazla kilolu köpeklerden önemli ölçüde daha uzun yaşadığına dair iyi kanıtlar vardır.

Kilolu Köpekler Nasıl Zayıflatılır?
Kilolu Köpekler Nasıl Zayıflatılır?

Köpeğim İçin Kilo Verme Programına Nasıl Başlamalıyım?

Teorik olarak, kilo kaybı yeterince basit görünüyor: daha az kalori artı daha fazla kalori, kilo kaybı demektir. Ne yazık ki bu kadar basit değil. Veteriner sağlık ekibinizin yardımı olmadan köpeğinizi asla diyete sokmamalısınız. Köpeğinizin aşırı kilosuna neden olan veya katkıda bulunan altta yatan bir tıbbi durum olabilir. Kilo alımı ile ilişkili bazı yaygın hastalıklar arasında hipotiroidizm ve hiperadrenokortisizm (Cushing hastalığı) bulunur.

Bu hastalıklar, diğerleriyle birlikte, bir diyete başlamadan önce köpeğinizin kilo probleminin olası nedenleri veya katkıları olarak ortadan kaldırılmalıdır. Çok fazla köpek diyete başlıyor ve kilo veremiyor çünkü diyet problem değil, bir hastalıktı. Kilolu köpekler nasıl zayıflatılır sorusunun hakkında, veteriner hekiminiz, evcil hayvanınızın kilo vermesine engel olmadığından emin olmak için fizik muayene yapacak ve kan testleri önerecektir.

Kilo Vermeyi Teşvik Etmek İçin Köpeğimi Ne Kadar Beslemeliyim?

Bu soruyu cevaplamak için veterinerinizin köpeğinizin ideal ağırlığını cinsine ve büyüklüğüne göre hesaplaması gerekiyor. Köpeğinizin aşırı kilo derecesine bağlı olarak, veterineriniz başlamak için ideal ağırlıktan daha yüksek bir hedef ağırlık önerebilir. Köpek bu kiloyu verdikten sonra, daha fazla kilo vermenin gerekip gerekmediğini belirlemek için yeniden değerlendirme yapılacaktır. Çoğu köpek için güvenli bir kilo kaybı, ayda % 3-5 vücut ağırlığı kaybıdır.

Veteriner Zayıflama Diyetlerini Özel Yapan Nedir?

Evcil hayvan dükkânlarında sadece az miktarda kilo vermesi gereken bir köpek için iyi sonuç veren bir dizi kilo kontrol diyeti bulunuyor. Bununla birlikte kilolu köpekler nasıl zayıflatılır veya bir köpeğin önemli miktarda kilo vermesi gerekiyorsa veya köpeğinizin başka tıbbi sorunları varsa, bu diyetler genellikle veteriner kilo verme diyetleri kadar etkili değildir.

Kilo verme stratejilerinin tümü her köpek için işe yaramaz, bu nedenle bunu ele almak için birçok farklı diyet vardır. Bazı kilo verme diyetleri yüksek protein, düşük karbonhidrat, diğerleri ise köpeğinizin daha tok hissetmesine ve yemek için yalvarmayı bırakmasına yardımcı olmak için yüksek lif içeriğine sahiptir. Bazı yeni kilo verme diyetleri, metabolizmayı hızlandıran ve köpeklerin daha hızlı kalori yakmasına yardımcı olan belirli besinler kullanır. Veteriner hekiminiz, köpeğinizin özel durumu için en iyi kilo verme diyetini önerebiliyor.

Köpeğimin Egzersiz Yaparak Daha Fazla Kilo Vermesini Nasıl Sağlayabilirim?

Köpeğinizin kilo vermesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz ilk şey, günlük yürüyüşünüzün yoğunluğunu ve uzunluğunu artırmaktır. Çok az köpek, sürekli aerobik aktivite ve kilo kaybı için gerekli olan yüksek kalp atış hızlarını üreten bir hızda doğal olarak yürüyecektir. Köpekleriyle yürüyen insanların gözlemlerine göre, ortalama hız mil başına 20 ila 25 dakika (kilometre başına 12-15 dakika), ki bu aslında bir yürüyüş.

Köpeklerinin ilginç bir nesneyi koklamasına veya bölgeyi işaretlemesine izin vermek için sık aralıklarla (ortalama olarak her 2 dakikada bir) dururlar. Kilo vermek için yürümek, zevk için yürümekten çok farklıdır. Günlük 30 dakikalık tempolu bir yürüyüşü hedeflemelisiniz. Bu tür bir yürüyüşle, birkaç dakika içinde hafif bir terlemeye başlamalısınız.

Kilolu Köpekler Nasıl Zayıflatılır?
Kilolu Köpekler Nasıl Zayıflatılır?

Kilolu köpekler nasıl zayıflatılır ve daha fazla egzersiz yapmalarını nasıl sağlamanız gerekiyor hakkında bazı ek basit ipuçları şunlardır:

  • Yemek kâsesini yukarı veya aşağı hareket ettirin, yerini sık sık değiştirerek köpeğin mama kâsesini ulaşmak için her zaman yürümesi gerekir. Fazla kilolu köpekler akıllı köpeklerdir ve mama kabı yukarı çıkarsa, onlar da yukarı çıkacaklardır.
  • Yutmayı yavaşlatmak ve daha dolu hissetmelerine yardımcı olmak için köpeğinizi bir tedavi topuyla veya bulmaca besleyiciyle besleyin.

Köpeğinizi bir kilo verme programına koyduktan sonra, köpeğiniz için işe yarayıp yaramadığını belirlemeniz çok önemlidir. Genel olarak köpeğiniz ideal kiloya ulaşılıncaya kadar en az ayda bir tartılmalıdır. Her köpek bir bireydir ve doğru yaklaşımı bulmadan önce önerilen diyet veya rutinde ayarlamalar gerektirebiliyor.

Bir ayda önemli bir kilo kaybı yoksa (başlangıçtaki vücut ağırlığının % 3-5’i), programın değiştirilmesi gerekiyor. Bazen, yalnızca küçük bir değişiklik yapmak önemli iyileştirmeler sağlayabilir.

Yeni Azaltıcı Diyeti Köpeğime Ne Kadar Hızlı Tanıtmalıyım?

Köpeğinize yeni bir diyet uygularken, geçişi yapmak için yaklaşık bir hafta beklemelisiniz. Sindirim rahatsızlıklarını en aza indirmek için, yeni diyeti eski diyetle kademeli olarak artan oranlarda karıştırın. Yeni diyetin ¼’unu eski diyetin ¾’ü ile 1 ila 2 gün boyunca besleyerek başlayın, ardından 2 gün daha yarım buçuka çıkarın, ardından ¾ yeni yiyecek ve ¼ eski yiyecek 2 ila 3 gün önce tamamen yeni diyete geçiyorum. Diyet yemeğinin lezzetini artırmak için, yiyecekleri ısıtmayı, az miktarda somon suyu, az yağlı tavuk veya et suyu veya bir omega-3 yağ asidi takviyesi gibi bir tat eklemeyi deneyin.

Köpeğimin İlerlemesini Ne Sıklıkta Kontrol Etmeliyim?

Köpeğinizi bir kilo verme programına koyduktan sonra, köpeğiniz için işe yarayıp yaramadığını belirlemeniz çok önemlidir. Genel olarak köpeğiniz ideal kiloya ulaşılıncaya kadar en az ayda bir tartılmalıdır. Her köpek bir bireydir ve doğru yaklaşımı bulmadan önce önerilen diyet veya rutinde ayarlamalar gerektirebiliyor. Bir ayda önemli bir kilo kaybı yoksa (başlangıçtaki vücut ağırlığının % 3-5’i), programın değiştirilmesi gerekiyor. Bazen yalnızca küçük bir değişiklik yapmak önemli iyileştirmeler sağlayabiliyor.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.