Evcil Marketim
Köpek Sağlığı

Köpekler Kaç Yaşında Sakinleşir?

Köpekler doğdukları andan itibaren hareketli ve heyecanlı canlılardır. Birçoğu bu heyecanını belli bir yaştan sonra yitirmeye başlar. Bazıları ise hep sakindir ve öyle devam eder. Bu köpeğin cinsine göre değişmektedir. Nasıl sakinleşirler? Bu sorumuzun cevabı ise köpeğe göre değişir.

Köpekler Kaç Yaşında Sakinleşir?
Köpekler Kaç Yaşında Sakinleşir?

Köpekler Ne Zaman Sakinleşmeye Başlar?

Köpeğiniz yavruluk ve gençlik döneminde en hareketli zamanlarını yaşar. Yavruyken merak ve keşif içgüdüsü ile hareketli olurlar. Yeni yerleri yeni kokuları ve yeni olan her şeyi merak ederler, öğrenmek isterler. Gençlik zamanlarında ise yani bir ile üç yaş arası oyun vakti olduğundan yine daha fazla hareketli olurlar. Bu normal bir davranıştır. Köpekler kaç yaşında sakinleşir? Sorusu ise çoğu köpek sahibinin merak ettiği bir konudur. Genel olarak altı yaşından sonra yavaş yavaş sakinleşmeye ve oyunları azalmaya başlar.

Köpeğiniz Sakinleşmiyorsa Ne Yapmalısınız?

Köpeğiniz eğer gençlik yıllarında ise ondan çok sakin olması beklenemez. Ama komut almıyor ve sizi dinlemiyorsa bu sorun çıkarabilir. Ona öğretmek için küçük yaşta eğitime başlamalısınız. Dışarıda sakin kalması kendisi için önemlidir. Çünkü ani kaçışlar sonucu araba çarpması veya başka köpekler ile kavga etmesi gibi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Ama yıllar geçtikçe yavaş yavaş kendisi sakinleşecektir. Köpekler kaç yaşında sakinleşir? Sorusunun cevabı da bu olur. Yaklaşık beş, altı yaşlarında sakinleşeceklerdir.

Köpeğinizin Heyecanlı Olma Sebepleri

Köpekler çoğu zaman için heyecanlı bir yapıya sahiptir. Hepsi için geçerli olmasa da çoğu için bu geçerlidir. Heyecanlı olmalarının ise birçok sebebi vardır.

  • Dışarıya çıkacak olmaları
  • Yemeğe karşı olan heyecan
  • Yavru olduğu için heyecan
  • Keşfetme içgüdüsü heyecanı
  • Merak duygusu
  • Oyun istekleri
  • Sevdiklerini görmek
  • Mutluluk

Bu gibi sebeplerden köpeğiniz heyecanlı olabilir. Bu genel olarak duygusal bir durumdur. Fazla sorun teşkil etmez hatta çoğu zaman sevinçten bunu yapabilirler. Eğitimli oldukları sürece heyecanlı olmalarında bir sorun olmaz.

Köpekler Kaç Yaşında Sakinleşir?
Köpekler Kaç Yaşında Sakinleşir?

Köpeklerin Sakinleşmemesi Normal mi?

Köpekler her an heyecanlı olmadığı gibi her an sakin de kalamazlar. Duyguları ile hareket eden canlılar oldukları için onlardan her an sakinlik beklemek doğru olmaz. Mutluluklarını, heyecanlarını ve üzüntülerini hareketleri ile gösterip insanlarla anlaşmaya çalıştıkları için bazen heyecanlı olabilirler. Zaten belli bir yaşa ulaştıkları zaman kendi kendine sakinleşeceklerdir. Köpekler kaç yaşında sakinleşir? Köpekler ortalama yaşı geçtikten sonra genelde altı yıldan sonra yavaş yavaş sakinleşir. Sekiz yaştan sonra ise belirgin derecede sakinleşirler. Bu normal bir durum olarak kabul edilir. Veteriner hekimler bunu bilir ve bunun sorun olmadığını anlatır.

Köpekler Yaşlanınca Sakinleşir mi?

Yaş aldıkça tıpkı insanlar gibi köpeklerimiz de sakinleşmeye ve bazı şeylerde zorlanmaya başlar. Yaş geçtikçe önce sakinleşecekler daha ilerleyen zamanlarda zıplamalar, oyunlar azalacaktır. İyice yaşlandıklarında ise yürümekte bile zorlanabilecekleri durumlar olacaktır. Elbette bu durumda onun için en iyi olacak şekilde bakıma ihtiyaçları olacaktır. Sahipleri gençliklerinde nasıl yanlarında olduysa yaşlılıklarında da yanlarında olmalıdır. Her durumda sahiplerine ihtiyaçları olacaktır.

Köpeğiniz Sakinleşmiyorsa Bu Bir Sorun Olur mu?

Köpeğinizin sakinleşmemesi önemli bir sorun teşkil etmez. Sadece eğer heyecanla tasmadan kaçar ise koşarken araba çarpabilir, kaybolabilir, başka köpekler ile kavga edebilir ve bu durumlar sonucu kötü şekilde etkilenir. Bu sebeple eğitim olduktan sonra heyecanlı bile olsa sizi dinleyecektir. Heyecanlı fakat itaatkâr olmasında hiç bir sorun olmaz. Bu durumda sizden kaçsa bile çağırdığınızda gelecektir. Hayatını tehlikeye atmamak için tasmayı sıkı tutmaya ve kaçırmamaya özen göstermelisiniz.

Köpeğim Eğitim İle Sakinleşir mi?

Evet, köpekler eğitim ile sakinleşir. Tamamen heyecanlarını kaybetmezler ama sakinleşirler. Duygularını heyecanlarıyla ve hareketleriyle bizlere aktardıkları için heyecanları hep olacaktır ama eğitimli oldukları zaman sizi dinleyecekleri için yapmaması gereken bir şeyde komut ile o hareketten vazgeçer. Eğer eğitim veremiyorsanız yaş alıp sakinleşmesini beklemelisiniz. Köpekler kaç yaşında sakinleşir? Köpekler yaklaşık orta yaşlara ulaşınca hareketliliği azalacak ve sakinleşecektir. O zamana kadar köpeğinizin karakterine göre davranırsanız ve onla anlaşırsanız sakinleştirmeyi başarabilirsiniz. Ama bunu yaparken köpek psikolojisine de dikkat etmek gereklidir. Heyecanlı ve mutlu olduğu için ona kızmak yanlış bir davranış olacaktır. Bu durumda köpeğiniz mutlu oldu diye veya siz geldiniz diye sevinmekten çekinecektir. Örneğin dışarı çıkarken sakin kalamıyorsa bu gibi durumlarda müdahale edilmelidir. Aksi takdirde köpeğinizde ters etki yaratabilir.

Köpeklerde Doğru Eğitim İle Sakinleşme

Köpekler yaşlandıkça sakinleşecek canlılardır. Ama eğer yavruluktan itibaren sakinleşmesini isterseniz doğru bir eğitim planı ile sakinleşmesi mümkün olabilir. Öncelikle köpeğinizin hangi durumlarda heyecanlı olduğuna ve miktarına bakmalısınız. Siz eve gelince heyecanlanıyor ise bu çok doğal bir davranıştır. Bunun için sakinleşmeye ihtiyacı yoktur. Fakat dışarı çıktıktan sonra sakin kalmaması dışarıdaki tehlikelere açık olması demektir. Bu gibi durumlarda doğru bir eğitim ile müdahale edilebilir. Köpeğinizin yapmasını istemediğiniz davranışı olduğunda asla vurarak değil sadece ses tonunuzu yükselterek emir vermelisiniz.

Köpekler ne dediğinizi anlamaz fakat ses tonunuzdan ne demek istediğinizi çok iyi anlar. Ne zaman hangi ses tonu ile konuştuğunuz çok önemlidir köpeğiniz buna göre davranabilir. Komut tek kelime olmalıdır. Komutu üç beş kez tekrara alışırsa asla ilk komutu almaz ve hep daha çok söylemenizi bekler. Dediğiniz yaptığında ise onu ödül maması veya sevgi ile ödüllendirdiğiniz takdirde her zaman sözünüzü dinleyecektir. Ödül onlar için çok önemlidir. Güzel ve doğru bir şey yaptıklarında ödül aldıklarında bunun inancıyla her zaman bu hareketi yaparlar ve sözünüzü dinlerler. Bu ödül en sevdiği oyuncak veya en sevdiği kraker ya da en önemlisi ona verdiğiniz sevgi olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.