Evcil Marketim
Köpek Sağlığı

Köpeklerde Göz Çapaklanması

Köpeklerde de tıpkı insanlarda olduğu gibi katarakt, konjoktivit, göz sulanması gibi çeşitli göz hastalıkları olmaktadır. Bu hastalıklara bağlı olarak ya da alerji gibi çeşitli nedenlerle köpeklerde göz çapaklanması ya da göz kuruluğu gibi problemler ortaya çıkabilmektedir.

Çapaklanma, köpek sahipleri tarafından doğal bir durum olarak algılanmakta olsa da aslında önem verilmesi gereken bir şeydir. Göz problemleri, çapaklanma ve akıntı gibi sorunlar tedavi edilmediği takdirde kalıcı sonuçlar doğurabilir.

köpeklerde göz çapaklanması
köpeklerde göz çapaklanması

Köpeklerde Göz Çapaklanması Neden Olur?

Köpeklerde oluşan göz problemlerinin ihmal edilmemesi gerekir. Sağlıklı bir köpeğin gözleri, canlı, parlak, çapaksız ve temiz olur. Bu nedenle çoğu zaman olağan bir durummuş gibi algılanan çapaklanma problemi ihmal edilmemelidir. Köpeklerin gözleri, sağlık durumları hakkında bilgi vericidir.

Çapaklanma pek çok duruma bağlı olarak gelişebileceği gibi, genel olarak nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Köpeklerin yaşadığı ortamdaki hava
 • Köpeklerin sigara dumanına maruz kalması
 • Köpeklerin kimyasal maddelere (temizlik ürünleri, deodorant vs.) maruz kalması
 • Soğuk algınlığı
 • Göz nezlesi
 • Gençlik hastalığı

Bu gibi faktörler köpeklerin gözlerinde hassasiyet ve çapaklanma oluşmasına neden olur. Bu gibi alerji oluşturacak etkenlerin yanı sıra, soğuk algınlığı ve göz nezlesi de çapaklanmaya sebep olabilir. Bunun yanı sıra, köpekler için çok ciddi riskler oluşturan ve ölümcül olan gençlik hastalığı da çapaklanma yapabilir. Bu yüzden kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Göz Çapaklanması Hangi Köpeklerde Daha Sık Görülür?

Köpeklerde göz çapaklanması sık görülen bir problemdir. Ancak gözleri daha çıkık olan ırklarda gözyaşı kanalları ve burun delikleri arasındaki bağlantı daha zayıftır. Bu yüzden daha fazla akıntı ve çapaklanma problemleri oluşabilir. Bunlardan bazıları; terrier, retriever, setter ve buldog gibi türlerdir.

Köpeklerde Oluşan Göz Çapaklanması Nasıl Geçer?

Köpeklerin gözündeki çapaklanma problemi için evde uygulanan çeşitli yöntemlerin bir yararı yoktur. Bu gibi yöntemlerin köpeklere zararı dahi dokunabilir. Örneğin halk arasında yaygın bir inanış olan pamuğa çay batırıp göze pres yapma uygulamasının köpekler için olumlu bir etkisi bulunmaz. Aksine bu gibi işlemler, mikrobik durumun yayılmasına neden olabilir.

Bu sebeple köpeklerde başlayan ve devam eden çapaklanma sorunları için bir veteriner hekime başvurmak gerekmektedir. Veteriner hekim öncelikle çapaklanma sorununun neden kaynaklandığını tespit eder ve bu doğrultuda bir tedavi yöntemi uygular. Genel olarak tedavi, mikrobik unsurları yok etmeye dayalıdır.

Eğer köpeklerde çöz çapaklanması, soğuk algınlığı ya da alerjik sebeplerden kaynaklıysa kolay bir şekilde tedavi edilebilir.

Bu tedavide kullanılan başlıca ilaçlar şu şekildedir:

 • Asit borik içeren solüsyonlar
 • Suni gözyaşı içeren göz damlaları
 • Antibiyotik içeren merhemler

Veteriner müdahalesinden sonra köpek sahipleri gerekli işlemleri evde devam ettirebilir. Bu tedaviler sonucunda çok kısa süre içinde iyileşme gözlenmektedir.

köpek yavrusu
köpek fotoğrafı

Köpeklerde Göz Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Köpeklerde göz temizliği yapmak kolay bir işlem gibi gözükse de aslında özen gösterilmesi gereken bir durumdur. Köpeklerin gözleri düzenli aralıklarla temizlenmeli ve herhangi bir problem varsa veterinere başvurulmalıdır.

Doğru göz temizliği için öncelikle yeterince ışık alan bir bölgede bulunmak gerekir. Daha sonra köpeğin her iki gözü, göz kapağı aşağı çekilerek kontrol edilir. Sağlıklı bir köpeğin gözleri canlı olacağından eğer göz bebeğinde bir kırmızılık, çapaklanma ya da bir kalıntı varsa veteriner hekime başvurulmalıdır. Köpeklerin gözlerini temizlerken, çıplak elle doğrudan göz bebeğine temas etmemek de olası mikrop kapma durumlarının önüne geçmek açısından önemlidir.

Bu kurallar doğrultusunda köpeklerin gözlerinin temizleme işlemi uygun bir bez ve solüsyon aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Bu sayede köpeklerde göz çapaklanması durumunun kısmen önüne geçilebilir.

Köpeklerin Göz Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Köpeklerin göz temizliği yapılırken dikkat edilmesi gereken birkaç faktör vardır. Öncelikle köpeği bu duruma alıştırmak ve iş birliği yapmasını sağlamak gerekir.

Onun dışında dikkat edilmesi gereken faktörler şunlardır:

 • Köpeklerin gözlerindeki farklılıkları algılayabilmek erken müdahale açısından önem taşır.
 • Köpeklerin göz temizliğinde pamuk kullanılması kesinlikle doğru değildir. Pamuktaki tüyler köpeğin gözüne kaçarak enfeksiyonlara neden olabilir.
 • Köpeklerin göz temizliği esnasında kullanılacak olan bez hijyenik ve yumuşak olmalıdır. Aksi takdirde köpeğin gözünde hassasiyet oluşturabilir.
 • Göz temizliği sonrasında, köpeğin gözleri ıslak bırakılmamalı ve yumuşak bir bez aracılığıyla dikkatlice kurutulmalıdır.
 • Göz temizliği için ıslak mendil ya da peçete kullanılması doğru değildir. Bu gibi ürünlerin alerjik etkileri olabilir.
 • Göz temizliği yapılırken fazla baskı uygulanmamalıdır. Göz, hafif hareketlerle temizlenmelidir.
 • Uzun tüylere sahip olan köpeklerin, göz çevresindeki tüyler belli aralıklarla kısaltılmalıdır.
 • Daha fazla hijyen sağlamak için köpeğin göz kapakları da temizlenmelidir.
 • Köpeklerin göz temizliğinde asla musluk suyu kullanılmamalıdır. Aksi takdirde bu durum enfeksiyonlara yol açabilir.

sevimli köpek

Köpeklerin Göz Temizliği İçin Hangi Malzemeler Kullanılmalıdır?

Köpeklerin göz temizliğini gerçekleştirmek için birkaç farklı malzeme gerekmektedir. Bunlar şu şekildedir:

 • Temiz, tüysüz ve yumuşak bir bez
 • Çeşitli göz solüsyonları
 • Göz bakımı için göz damlası veya göz losyonu
 • Köpeğin göz çevresinde tüyleri varsa uygun bir makas

Bu malzemeleri veteriner hekimlerden edinmek mümkündür.

Köpeklerde Göz Temizliğinin Püf Noktaları Nelerdir?

Kimi köpekler göz temizliği sırasında sahibi ile iş birliği içinde olurken, kimi köpekler bu durumdan rahatsız olarak sürekli hareket eder. Temizleme işlemini daha kolay bir şekilde gerçekleştirmek için birkaç püf nokta bulunmaktadır.

Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Göz temizleme işlemi için, köpeklerin yorgun olduğu zaman seçilebilir. Böylece köpekler daha az hareket edecek ve temizleme işlemi daha kolay gerçekleştirilecektir.
 • Temizleme işlemi sırasında olabildiğince nazik olmak, köpeğin canının yanmasını önleyecek ve bir sonraki işlemde daha uysal olmasını sağlayacaktır.

Bu gibi püf noktaları kullanarak, köpeklerin gözleri daha kolay bir şekilde temizlenebilir. Ancak tüm bunlara rağmen köpek bu işlemler sırasında agresif davranışlar sergiliyorsa bir veteriner hekimden yardım almak uygun olacaktır.

cins köpek yavrusu

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.