Evcil Marketim
KediKedi BakımıKedi Sağlığı

Kedilerde Ölüm Belirtileri

Kediler, evlerimizde beslediğimiz küçük dostlarımızdır. Kedi besleyicileri, kedilerin gelişimi, sağlıkları, hastalıkları gibi tüm konularda bilgi sahibi olmalıdır. Kedilerde ölüm belirtileri hastalık belirtileri ile kendisini gösterebilecektir. Kedilerin cinslerine göre aynı anda birden fazla ölüm belirtisi görülebilecektir. Ölüm belirtileri arasında, hızlı kilo kaybı, yüksek ateş, aşırı iştahsızlık, kötü vücut kokusu, baygınlık, aşırı tüy dökme gibi belirtiler sayılabilecektir. Çeşitli hastalık türleri, tedavi edilemediğinde ölüme neden olabilecektir.

Kedilerde Ölüm Belirtileri
Kedilerde Ölüm Belirtileri

Kedilerde Böbrek Rahatsızlığı

Kedilerde görülen böbrek rahatsızlıkları belirtilerinin çoğu görüldüğünde ölümcül etkilere neden olabilecektir. Kedilerde ölüm belirtileri hastalık türlerine göre değişebilecektir. Böbrek rahatsızlığı görülen kedilerde ölüm riski daha fazladır.

Kedilerde, böbrek rahatsızlığından kaynaklı ölüm belirtileri şunlardır;

 • Nefeste kötü koku oluşumu,
 • Yapılan testlerde üre kreatin oranının yüksek olması,
 • Sık idrara çıkma ya da hiç idrara çıkmama,
 • Gaite tutamama,
 • Kalp yetmezliği,
 • İştahsızlık,
 • Kör olma,
 • Sersem hal belirtisi,
 • Vücutta kötü koku,
 • Devamlı olarak kaçma,

Kedilerde görülen her hastalık için ortaya çıkan belirtiler, ölüm riskine neden olabilecektir. Her belirti için farklı detaylar vardır ve kedi sahipleri, yakından gözlemleme yaparak, düzenli olarak veteriner kontrolünden geçirmelidir. Böbrek yetmezliğine bağlı hastalık belirtileri daha çok aşısı düzenli yapılmayan kedilerde görülmektedir.

Kedilerde Viral Hastalıklar

Kedilerde görülen viral hastalık türleri, lösemi, AIDS, FIP türü hastalıklardır. Viral hastalıklar kedilerde ölüm belirtileri görülmesine ve aniden ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Viral hastalıkların neden olduğu ölüm semptomları şunlardır;

 • İdrar tutamama,
 • Vücutta enfeksiyon oluşması,
 • Açık yaralarının kolay iyileşmemesi,
 • Ağız içi yaraların oluşması,
 • Aşırı kilo kaybı ya da ani kilo alımı,
 • İştahsızlık,

Bu belirtiler, kedilerde, ölüm riskinin yüksek olduğunu gösterecektir. Kedilerde görülen viral hastalıkların neden olduğu açık yaralar ve enfeksiyonlar, insan sağlığını da tehdit edebilecektir. Kedi bakımlarında dikkatli olunmalı, veteriner kontrolünde bulundurulmalı ve tüm tavsiyelere eksiksiz uyulmalıdır.

Kedilerde Ani Ölüm

Kedilerde görülen çeşitli hastalıklar ani ölümlere neden olabilecektir. Kedilerde görülen viral solunum yolu iltihabı, çoğu zaman ani ölümlere neden olabilecektir. Kedilerde ani ölümlere neden olan rahatsızlıklar, burun akıntısı, ağızda ülser, huzursuzluk ve iştahsızlık belirtileri ile ortaya çıkacaktır. Kedilerde ölüm belirtileri hastalık türlerine göre değişebilmekte ve bakıcıların bunları bilmesi gerekiyor.

Kediler, bazı hastalıklarda, nöbet geçirebilmekte ve bu nöbet sırasında ani ölümler ortaya çıkabilmektedir. Daha çok yaşlı kedilerde görülen epilepsi hastalığı nöbetleri ölümle sonuçlanmaktadır. Rahatsızlıklara bağlı olarak geçirilen nöbet belirtileri ise şiddetli titreme olarak kendisini gösterecektir. Kediler, düzenli beslendiğinde, aşıları yaptırıldığında ve veteriner muayenesinden geçirildiğinde, daha sağlıklı olacak ve uzun süre yaşayabileceklerdir.

Yetişkin Kediler

Kedilerin, yetişkin ya da yavru olma durumlarına göre ölüm nedenleri değişebilecektir.

Yetişkin kedilerden ölüme neden olabilecek hastalık türleri şunlardır;

 • Kedi gençlik hastalığı,
 • Kedi AIDS hastalığı,
 • Ölümcül enfeksiyon,
 • İleri evrede bulunan lösemi,
 • FIP hastalığının son evresi,
 • İlerlemiş böbrek hastalıkları,
 • Bağışıklık sistemi hastalıkları,

Bu hastalık türleri, yetişkin kabul edilen kedilerin her an ölüm riski ile karşı karşıya kalmasına neden olacaktır. Kedilerin, hareketleri ve davranışları takip edilerek, hastalığın başlangıç evrelerinde hemen veteriner hekim kontrolünden geçirilmesi sağlanmalıdır. Aşı yaptırılmamış olan kediler, hangi yaşta olursa olsun, bu hastalıklardan birisine yakalandığında, ölüm riski ile karşılaşacaktır.

Kedilerde Ölüm Belirtileri
Kedilerde Ölüm Belirtileri

Yavru Kedilerde Ölüm Riski

Yavru kedilere, bazı hastalıklar çoğu zaman anne kediden bulaşmaktadır. Yavru kedilerin ölmesine neden olan hastalık türleri arasında, lösemi, gençlik hastalığı, AIDS, viral solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalıklar yer alıyor. Yavru kedilerin çoğu bu ağır hastalıkları zor atlatmakta ya da atlatamayarak ölüm riskiyle karşılaşmaktadır. Yavru kedilerde, hastalık belirtileri, iştahsızlık ve kilo kaybı olarak görülmeye başlanacaktır. Bu durumlar gözlemlendiğinde, zaman kaybı olmadan veteriner hekime gösterilmelidir. Yavru kedilerin aşıları takip edilmeli ve bağışıklık sistemlerinin güçlendirilmesi için özel mamalar verilmelidir.

Kedi Gençlik Hastalığı

Kedilerde görülen gençlik hastalığı ölüm riski oluşturan hastalıklardan birisidir. Gençlik hastalığına, kemik, deri ve bağırsak hücrelerinde tahribat oluşturan panleukopenia virüsü neden olmaktadır. Bağışıklık sistemini zayıf olan kedilerde görülme ihtimali yüksektir. Aşılanmamış olan kedilerinde gençlik hastalığına yakalanma riski yüksektir ve hastalık etkisiyle kediler hayatlarını kaybedebilecektir. Gençlik hastalığı kediler arasında bulaşıcı özelliğe sahiptir ve tedavi koşulları zor olan bir hastalıktır. Gençlik hastalığı, kedilerde görülen, tükürük, burun akıntısı, idrar, dışkı ve kan ile diğer kedilere bulaşabilecektir. Ölüm riski yüksek olan gençlik hastalığı kediler arasında hızla yayılabilecektir.

Kedilerde Ölümcül AIDS Hastalığı

AIDS hastalığı kedilerde görülen ve ölümcül olan bir hastalık türüdür. Viral hastalık çeşitleri arasında yer almakta ve kedilerin ısırması yoluyla hızla bulaşabilecektir. Kediler arasında hastalığın bulaşması, kedi salyası ile olmaktadır. AIDS hastalığına yakalanmış olan bir anne kediden, yavrularına ve yakınındaki diğer kedilere hastalığın bulaştırılması çok kolay olacaktır. Kedilerde görülün ve ölümcül olan AIDS hastalığının belirtileri, kilo kaybı, ağız içi yaralar, diş eti iltihaplanması, göz iltihapları, ishal, ciltte kızarma, iyileşmeyen yaralar, sürekli hapşırma, idrar kaçırma olarak görülebilecektir. Aşılı kedilerin hastalıklara karşı direnci daha fazla olacaktır.

Viral Solunum Yolu Enfeksiyonu

Kedilerde, ölüme neden olan hastalıklar arasında, viral solunum yolu enfeksiyonu bulunmakta ve ani ölümlere neden olabilmektedir. Özellikle yavru kedilerde görülen viral solunum yolu enfeksiyonu hastalığı %30 oranında ölüme neden olabilmektedir. Ölüm riski en yüksek olan kedi hastalıklarından birisidir. Kedilerde, devamlı göz yaşı, burun akıntısı, iştahsızlık, ağızda ülser gibi durumlar görüldüğünde, viral solunum yolu enfeksiyonu teşhisi konulabilecektir. Hastalığın ilk evrelerinde başlanılan tedavi süreci, kedilerde ölüm riskini azaltacaktır. Evinde kedi besleyenler, sürekli olarak kedilerinin vücutlarını, hareketlerini ve davranışlarını kontrol etmelidir. Anormal görülen her belirtide, veterinere danışılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.