Evcil Marketim
Kedi BakımıKediKöpekKöpek Bakımı

Uçak İle Seyahat İçin Evcil Hayvan Anestezi Türleri

Evcil hayvanların uçaklara alınıp alınmayacağı uzun süreler boyunca tartışma konusu olmuştur. Günümüzde hava yolları seyahat sırasında evcil hayvanların da olabileceğini kabul etmiştir ancak bunun için bazı şartlar koyulmuştur. Hayvanların seyahat sırasında ani hareketleri ve hırçınlıkları söz konusu olabileceği için bu tür durumların önlenmesi gerekiyor. Hayvanlara verilen anesteziler sayesinde uçak yolculukları oldukça kolay geçirilebiliyor. Peki uçak ile seyahat için evcil hayvan anestezi türleri nelerdir?

Uçak İle Seyahat İçin Evcil Hayvan Anestezi Türleri
Uçak İle Seyahat İçin Evcil Hayvan Anestezi Türleri

Uçak Seyahati İçin Hayvan Anestezi Türleri Nelerdir?

Uçak ile seyahat yapacak evcil hayvan sahiplerinin yaptırması gereken anestezi türleri şunlardır;

  • Genel Anestezi
  • Butirofenonlar
  • Benzodiazepinler
  • Barbitüratlar

Uçak seyahati esnasında evcil hayvanların herhangi bir problem çıkarmaması için bu anestezi türlerinden birisi tercih edilebilir. Uçaklar, hayvanların stres yapmasına neden olabiliyor ve bu da hayvanlarda ani hareketlere yol açabiliyor. Bu yüzden anestezilerin tercih edilmesi herkes açısından daha iyi olacaktır.

Genel Anestezi

Genel anestezi, evcil hayvanların belirli bir süre boyunca uyumasını sağlar. Uzun bir uçak yolculuğu düşünenler için genel anestezi en doğru seçenek olacaktır. Kısa süreli yolculuklar için genel anestezi gerekmez ancak uzun süreli uçak yolculuklarında tercih edilmesi daha iyi olacaktır. Lokal anesteziden daha ağır bir yapıya sahip olan genel anestezi uzun uçuşların vazgeçilmezidir. Hayvanların kısa süreler içerisinde uyanmaması gerekiyorsa bu anestezi çeşidi tercih edilir. Ancak genel olarak bu tür tercih edilmez daha çok hafif etkili türler tercih edilir.

Butirofenonlar

Güçlü bir anestezi çeşidi olan butirofenonlar, uçak seyahati sırasında hayvanlara verilebilecek anesteziler arasında yer alıyor. Sakinleştirici niteliğinde olan bu anestezi türü hayvanların oldukça sakin olmasını sağlıyor. Anestezi alan evcil hayvanlar, uysal bir şekilde seyahati geçireceklerdir.

Böylelikle hem sahipleri hem de uçaktaki diğer yolcular hiçbir rahatsızlık duymadan yolculuklarını tamamlayacaklardır. Butirofenon kullanmak isteyen evcil hayvan sahipleri ilk olarak bir veterinerden bilgi almalı ve doğru şekilde kullanmalıdır. Yanlış bir şekilde verilen anestezinin bir etkisi olmaz aynı zamanda hayvanlar için zararlı olabilir.

Benzodiazepinler

Uçak seyahatlerinde hayvanlara verilecek anesteziler arasında yer alan benzodiazepinler başarılı anestezi türlerinden biridir. Verildiği takdirde hayvanların oldukça uysal bir hale bürünmesini sağlar. Bu anestezi türünün hayvanlar üzerinde hiçbir yan etkisi yoktur ve olabildiğince kısa süreli bir şekilde işler. Hayvan sahipleri hiçbir tereddüt yaşamadan bu anestezi çeşidini tercih edebilir ve hayvanlarına uygulatabilir. Bu anestezi çeşidinin uygulandığı kedi veya köpekler ciddi anlamda sakinleşecek ve yarı uykulu halde yolculuklarını gerçekleştireceklerdir.

Barbitüratlar

Barbitürat anestezi çeşitleri, yapılacak uçak seyahatlerinde hayvanlar için gönül rahatlığı ile tercih edilebilir. Bu anestezi çeşidi hayvanların tamamen kendinden geçmeden sakinleşmesini sağlar ve kalkış ya da iniş esnasında hiçbir sıkıntı çıkarmamalarına yardımcı olur. Bir süre sonra huysuzlaşma ihtimallerine karşın bu önlem alınabilir. Barbitüratlar evcil hayvanlar için yolculuk esnasında rahatlıkla tercih edilebilecek anestezi çeşitleridir.

Uçak Seyahati Sırasında Hayvanlara Anestezinin Faydaları

Evcil hayvanlar her ne kadar uyum sağlayan varlıklar olsa da uçak seyahati sırasında tedirgin olmaları oldukça olağan bir durumdur. Uçağın aniden kalkışa geçmesi gibi durumlar hayvanlardaki tedirginliği arttırarak saldırganlaşmalarına neden olabilir. Bu durumda anestezi oldukça faydalı olacaktır.

İşte hayvanlara verilecek anestezinin faydaları şunlardır;

  • Ani durumlara karşı tedirgin olmaları önlenir.
  • Uysal olurlar ve saldırganlık göstermezler.
  • Sahiplerine sıkıntı çıkarmaları önlenir.
  • Uçaktaki diğer yolcuların rahatsız olmaları önlenir.

Bunlar uçak seyahati sırasında hayvanlara verilecek anestezinin faydaları arasında yer alır. Evcil hayvan sahiplerinin hiç zorluk yaşamadan düzgün bir şekilde seyahatlerini gerçekleştirmek için anestezi kullanmaları gerekir. Uçaklara kabul edilen hayvanların bir sınırı vardır ve bu sınırlar göz önüne alınmalıdır. Bu sınırlar hayvanların cinsine, sayısına ve ruh haline göre belirlenir. Görevliler evcil hayvanların kontrolünü yaparken bu unsurlara dikkat ederek karar verirler.

Anestezi Ne Zaman Verilmelidir?

Uçak seyahati için hayvanlara verilecek anestezilerin bir süresi olacaktır. Bu nedenle verilecek olan zamana dikkat etmek gerekir aksi takdirde yanlış zamanlama yapılmış olur. Uçağa binmeden hemen önce verilen anestezi etkisini gösterecektir. Kısa süreli uçak yolculuklarında düşük dozda anestezi verilecekken, uzun süreli yolculuklarda yüksek dozlar tercih edilmelidir. Uçağa binmeden 5 dakika önce anesteziler verilirse hem hayvanlara etkisini gösterecek hem de yolculuk boyunca sakin kalmalarını sağlayacaktır.

Uçak İle Seyahat İçin Evcil Hayvan Anestezi Türleri
Uçak İle Seyahat İçin Evcil Hayvan Anestezi Türleri

Uçak Seyahati İçin Anestezi Süresi

Anesteziler, çeşitlerine göre sınıflara ayrılır ve her birinin etkisi farklıdır. Bu yüzden evcil hayvanlara verilecek anestezinin türü, seyahatin ne kadar süreceğine bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Uzun ve kısa süreli yolculuklarda, dozu fazla veya az olacak şekilde anesteziler ayarlanır. En kuvvetli anesteziler, uzun yolculuklar için ayrılırken, daha hafif etkisi olan anesteziler kısa süreli yolcuklar için yeterli olacaktır.

Anestezi süresi genellikle 30-45 dakika olurken bu süre dozlara bağlı olarak değişir. Hayvan sahipleri yolculuklarını göz önünde bulundurarak bu dozları ayarlanmalıdır. Uzman veterinerler aracılığıyla verilebilecek bu dozlar, doğru şekilde olmalıdır. Aksi takdirde etkisi erken geçebilir ve uçuş esnasında sorun yaşanabilir.

Anestezi Zararlı Mıdır?

Hayvanlara verilecek anesteziler, uçuş sırasında zorluk yaşanmaması için tercih ediliyor. Ancak birçok evcil hayvan sahibi bu anestezilerin hayvanlar üzerinde bir zararı olup olmadığını merak ediyor. Bu anestezi çeşitlerinin hayvanlar üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Zaten kısa süreli olarak etkisini gösteren anestezi çeşitleri, yalnızca hayvanların bir süre mayışmasını sağlar.

Yan etkisi olarak bazen kusma veya göz sulanması görülebilir ancak bunlar çok nadir gerçekleşir. Bunlar da büyük bir sorunun göstergesi olarak kabul edilmemekle birlikte yalnızca anlık durumlar olarak ele alınır. Tüm bunlara bakıldığında anesteziler rahatlıkla kullanılabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.