Evcil Marketim
Kedi

Kedilerin Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Mısır medeniyeti tarafından evcilleştirilen kediler yaklaşık 10 bin yıldır insanlar ile iç içe yaşar. Yıllardır insanların en sadık dostlarından biri olarak bilinen ve birçok kişinin evinde bakımını üstlendiği kedilerin yaşlarını hesaplayabilmek için bazı yaş araçları ve fiziksel özellikleri kullanılabilir. Kedilerin yaşı nasıl hesaplanır? Sorusuna cevap arayan kişilerin bu hesaplama araçlarını kullanabilmeleri mümkün olur. Kedilerin bazı fiziksel özelliklerinden de yaşlarını hesaplayabilmek için faydalanılabilir. Kedilerin doğumundan itibaren bakımını üstlenen kişilerin yaş hesaplaması yapmasına gerek yoktur. Ancak gelişimini tamamlamış olan bir kedinin yaşını hesaplayabilmek için fiziksel özelliklerine bakılmalıdır.

Kedilerin Yaşı Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Kedilerin Yaş Tahmini Nasıl Yapılır?

Kedilerin yaşını tahmin edebilmek için bir çok kriter kullanılabilmektedir. Bunlardan bir tanesi diş yapısına bakarak tahmin yürütmektir. Kediler diş yapısına bakılarak yaş tahmini yapılabilen evcil hayvanlardır ve diş yapısı yaşını belli eden en önemli faktörler arasında yer alır. Gelişimini büyük ölçüde tamamlamış olan kediler 30 tane dişe sahip olurken, yavru kedilerde 26 tane diş vardır. Kedilerin yaşı nasıl anlaşılır? Sorusunun cevabı için dişlerinin sayımı yapılabilir. Dişleri ile birlikte doğan kediler 3-4 aylık olduklarında bunları dökerek yeni diş çıkarırlar. Ortalama 6 aylık olduklarına ise yeni dişlerinin tamamı çıkmış olur.

Diş Yapısına Göre Kedilerin Yaşını Tahmin Etme

Kediler diş yapıları ile birlikte doğdukları için oldukça küçük olmasına rağmen dişleri üzerinden yaş hesaplaması yapılabilir. Bebek dişlerine sahip olan ve henüz diş dökmeyen kediler 6 aydan küçüktür. Kedilerin yaşı nasıl anlaşılır? Sorusuna cevaben, diş yapısı oldukça önemli bir faktör olarak değerlendirilebilir. Kedilerin 6 aylık olduktan sonra kalıcı dişleri çıkmış sayılır. Bu dişler beyaz renkli ise kedi 1 yaşını henüz doldurmuş demektir. Kediler dişlerinin sarıya dönük renkte olmaları ile bilinir. Bazı dişlerde yer yer sarı renge dönüklük varsa 1-2 yaşında olduğu tahmin edilebilir. 5-10 yaşındaki kedilerin dişleri küçük kedilerden daha yıpranmış şekildedir.

Kas Yapısına Göre Kedilerin Yaşını Tahmin Etme

2 yaşını doldurmuş olan bir kedinin yaşını diş yapısına göre anlamak zor bir süreçtir. Bu nedenle kediler üzerinde kas yapılarına göre yaş tahmini yapılabilir. Genç yaştaki kedilerin sırt ve bacak bölgelerinde yer alan kaslar oldukça kuvvetlidir. 10 yaşından büyük olan kedilerin ise kas yapılarında bazı güçsüzlükler ve kütlesinde azalmalar görülür. Kedilerin yaşı nasıl anlaşılır? Sorusuna cevap bulmak isteyen kişilerin tahmin işlemlerinde yararlanabilecekleri kas ölçütü, genç ve 10 yaşından büyük olmak üzere ikiye ayrılır. 10 yaşından büyük kedilerde deri sarkması ile kürek kemiklerinde çıkıklık oluşur. Genç kediler ise sürekli kıpır kıpır olurlar ve oyun oynamak isterler. 10 yaşını geçmiş olan kedilerin vücut yapıları genç kedilere oranla daha iridir.

Göz Durumuna Göre Kedilerin Yaşını Tahmin Etme

Diğer iki ölçüte göre kuvvetli bir veri vermese de kedilerin yaşını tahmin edebilme kriterlerinden birisi göz yapısıdır. Yaş aldıkça genç kedilere oranla gözlerinde çentikler oluşan kediler, çatlaklı bir göz yapısına sahip olurlar. 12 yaşını aşmış olan kedilerin gözlerinde bulanıklık da görülmektedir. Genç kedilerin gözleri ise cam gibi parlaktır ve herhangi bir pürüzlük yoktur.

Tüylerin Yapısına Göre Kedilerin Yaşını Tahmin Etme

Kedilerin yaşını tahmin etmek için kullanılabilecek faktörlerden bir diğeri tüylerinin yapısıdır. Diğer etkenlerle beraber değerlendirildiğinde kedilerin yaşını tahmin etmeye yönelik bir fikir verir. Tüy yapısı yaş faktörüne bağlı olarak yaşlı ve genç kedilerde değişkenlik göstermektedir. Genç kediler genellikle yumuşak tüy yapısına sahip olurken, yaşlı kedilerin tüy yapıları daha kalın ve sık şekildedir. Kedilerin yaşı insanların yaşına göre de hesaplanabilmektedir.

Kedilerin Yaşı Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Kedilerin Yaşının İnsan Yaşına Göre Hesaplanması

Dengeli beslenen ve iyi bir şekilde bakılan kediler ortalama 15 ile 20 yıl arası yaşarlar. Yaş hesabı yapılırken kedilerin yaşam süresi göz önünde bulundurularak hesap edilmelidir.

Kedilerin insan yaşı ile hesaplamasında dikkat edilecek kriterler şunlardır;

  • Kediler doğum anından itibaren 12 aylık süreç sonunda 10-14 yaşındaki bir insanın olgunluğuna erişebilirler.
  • Kediler 2 yaşına geldiklerinde insan yaşamına göre bu olgunluk 25 yaş ile eşleştirilir.
  • 2 yaşından sonra kedilerin büyüme hızları yüksek oranda düşer.
  • 2 yaşını doldurmuş olan bir kedinin diğer yaşları insan ömrüne göre 4 yaş eklenerek hesaplanabilir.
  • Bir kedi 3 yaşını doldurduğunda insan ömrüne göre 28-30 yaşlarında sayılabilir.
  • 15 yıldır yaşayan bir kedi insan ömrü ile kıyaslandığında 76-77 yaşındadır.

Kedilerin Yaşını Hesaplama Araçları

Bir kedinin yaşını tam olarak hesaplayabilmek için geçmişini bilmek gerekir. Kedinin doğum tarihi yaşının hesaplanabilmesi için oldukça önemli bir araçtır. Bunun yanı sıra kedi yaşını hesaplayan ve web sitelerinde bulunan araçlardan da yararlanılabilir. Kedilerin doğum anından itibaren 2 yaşına kadar hızlı bir şekilde büyümeleri hesaplama işlemini zorlaştırsa da daha sonrasında durağan bir döneme girmeleri ile bu işlemi yapabilmek mümkün hale gelir. Kedi yaşını hesaplayan araçlarda kedilerin bilgilerini girmek gerekecektir. Bu nedenle yaşı hesaplanmak istenen kedinin geçmişini bilmek önem arz eder.

Kedilerin Yaşlanması

Her canlının bir ömür süresi olduğu gibi kedilerin de kendilerine has olan ömürleri vardır. İyi bakıldıkları takdirde yaklaşık 20 yıl yaşayabilen kediler yaşlılık belirtilerini bir kaç şekilde gösterir. Kemiklerinin çıkması ve genç kedilere oranla daha durağan bir şekilde hareket etmeleri kedilerin yaşlandıklarının belirtileri arasındadır. Yaşlanan kedilerde bazı sağlık sorunları da görülebilir. Bu gibi durumlarda veterinere götürülerek yaşına ve vücut yapısına uygun bir tedavinin yaptırılması gerekir. Kedilerin yaşını anlayabilmek için uzman bir veterinerden bilgi alabilmek de söz konusudur. Diş yapıları, vücut ve tüy yapılarına bağlı olarak veteriner kedinin ortalama kaç yaşında olduğunu söyleyebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.