Evcil Marketim
KediKedi BakımıKedi CinsleriKedi Eğitimi

Savannah Özellikleri ve Bakımı

Savannah

Savannah Kedisi leoparı andıran kürk yapıları ile oldukça ihtişamlı görünür. Bu kediler, bir çok kişinin gözdesi haline gelmiştir. diğer evcil hayvanlardan farklı içgüdüleri, doğal tabiata uygun görünümleriyle son derece mükemmel canlılardır.

Heybetli görünümü göz doldurur. Bu cins kedilerin özel izin ile sahiplendirilmesi gerekir. Bir çok ülke bu izin ile sahiplendirme yapmaktadır. Ayrıca üretimi konusunda sınırlandırılma getirilmiştir.

Bu Kedilerin ailesi Afrika Servali ve yerel Afrika kedisidir. Bu iki kedinin birleşmesi ile ortaya harikulade güzellikte bu kediler çıkmıştır.

1980 senelerinin son dönemlerine doğru kendini gösteren bu cins kediler, Bengal ve Mau kedisi başta olmak üzere bir çok türe kaynaklık yapmıştır.

Bu cins kedilerin diğer kedilerden farklı karakteristik özellikleri vardır. Bu kediler,  suyla oynamayı çok severler. Oyun oynama ve eğlence vaktini, akan musluk altında geçirmek onlar için büyük bir zevktir. Bir diğer özellik ise yüksek ve yumuşak yerlere oturmayı çok severler.

Savannah Kedisi Özellikleri

Savannah Kedisi Özellikleri

Savannah Kedilerinin ilk türediği yer Afrika’dır. İri kedi cinslerindendir. Her türde olduğu gibi erkekler dişilere göre biraz daha iri yapılıdır.  Kilo olarak 10 kilograma kadar ulaşırlar. Orta boylu kedi grubuna üyedirler. Savannah Kedisi boyu 63cm’e kadar uzar. Dişilerin boyları ise 56cm’e ulaşır.

Kaslı ve güçlü vücut yapıları ile her türlü akrobatik hareketleri yaparlar. Bu cins kedilerin, diğer kedilere oranla daha yüksek yerlere sıçrayabildikleri görülür. Aynı zamanda çok hızlı tırmanma özellikleri vardır.

Bu kediler, oyun oynamayı ve avlanmayı çok severler. Bu cins kedilerin oyuncak seçiminde büyük ve dişlerini geçirebileceği sertlikte olması daha uygundur. Böylelikle oyun zamanlarını daha eğlenceli hale getirirler.

Son derece meraklı ve afacan kedilerdir. Sahiplerinin sözlerinden çok kendi içgüdülerini dinlerler. Bu kadar asi olmalarının altında yatan temel sebep ailesinin asi yapılı olmasıdır. Aynı zamanda tanımadıkları insanlara karşı son derece temkinli ve soğuk yaklaşırlar. Sadece insan olarak değil gün içerisinde karşılaştığı ve tanımadığı diğer canlılara da aynı davranışı sergilerler.

İyi birer yüzücü oldukları için evdeki küveti işgal edebilirler. Banyo adı altında onlara küçük sürprizler yapmak ikili ilişkiyi tazeler ve karşılıklı bağı güçlendirir.

Sahipleri ile geçirdikleri ömür 20 sene olarak belirtilmiştir. Sağlık durumu oldukça iyidir. Bağışıklık kazanmış kedilerdir. Kolayca hastalık kapmazlar.

Yalnız kalmak onlar için uygun değildir. Zaten sahiplerine düşkün oldukları için çabucak özlem duyarlar. Uzun süre yalnız  kaldıklarında sahiplerine çeşitli sesler çıkartarak tepki gösterirler.

Savannah Kedisi Evcil Mi?

Savannah Kedisi Evcil Mi

Savanah Kedisi yavru iken sahiplenildiği taktirde hem ev düzenine hemde evi paylaştığı diğer canlılara alışacaktır. Bakımı konusunda çok fazla bir zorluğu yoktur. Fakat  bağzı zamanlar bütçeyi sarsabilir. Özellikle evde ikinci bir evcil hayvan varsa!

Evde kuş , balık ve hamster besleyen kişiler için tercih edilmez. Avcılık içgüdüleri devreye girip bu hayvanlara zarar vermesi son derece muhtemeldir.

Çok fazla ses çıkarmayan, günlük enerjilerini attıkları zaman gayet uysal yaklaşan bu cins kediler, rahat bir yer buldukları zaman hemen uyurlar.

Beslenme konusunda son derece dikkatli davranılması gerekir. Bu cins kediler son derece dakik olduklarından beslenme saatleri, belli bir düzene oturtturulmalıdır.  Kalitesi düşük kuru mamalar bağırsaklarına zarar verir. Bu yüzden veteriner hekimin önerdiği bir mama ile beslenmesi gerekir.

Kedilerde çiğ balık son derece lezzetli bir besindir. Savanah kedilerine ödül maması olarak çiğ balık vermek onları sevindirir. Ayrıca çiğ tavukta iyi bir besindir.

Tüyleri 10 günde bir taranması onlar için yeterli olur. Ciltlerine uygun fırça ile baş kısmından başlayarak kalça bölüme kadar tek seferde fırçalamak, tüylerin daha hızlı taranmasını sağlar.

Savannah Kedisi Tehlikeli Mi?

Savannah Kedisi Tehlikeli Mi

Savannah kedileri dış görünüşleri ile yırtıcı bir tür olarak görünse de çok uysal davranışları vardır.

Tehlike hissetmedikleri sürece kimseye saldırmazlar. Sadece karnı aç olduğu zamanlar biraz fazla hırçın olurlar. Karınları doyduktan sonra çok güzel oyunlar oynarlar.

Savannah kedilerinin doğal tabiatlarına uygun yetiştirilmesi ve beslenmesi dahilinde, hiç bir yırtıcı davranış göstermezler.

Savannah Kedisi Beslemek Yasak Mı?

Savannah Kedisi Beslemek Yasak Mı?

Savannah Kedisi yasak mı sorusuna yanıt ;

Türkiye dahil bir çok ülkede beslenmesinde bir sorun teşkil etmediği için yasaklanmamıştır. Fakat doğal tabiatlarına uygun şekilde yaşamlarının sürdürülmesi şartı ile sahiplendirilme yapılmaktadır. Kimi ülkelerde yasaklanması hala devam ediyor.

Kimilerine göre vahşi ve korkutucu, kimilerine göre asil ve sevecendir. Besleme konusunda sadece şahsa özel muamele edilmelidir. Yeterince iyi eğitim verecek kişilerin sahiplenmesi gerekir. Öte yandan son derece zararlı sonuçlar doğurabilir.

Savannah Kedisi Kaç TL?

Savannah Kedisi Kaç TL

Savannah Kedisi  fiyat bakımından oldukça pahalıdır. Bunun sebebi sınırlı sayıda üretilmesidir. Yüksek rakamlarda satıldığı için daha çok zengin olanların evlerini paylaşabileceği canlıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Ragdoll – Ragdoll Kedisi Özellikleri -Ragdoll Kedisi Bakımı (patigen.com)

Savannah fiyat ortalaması 70.000 TL ile 150.000TL arasında değişmektedir. Savannah Kedisi ne kadar güzel ve bakımlı gözükürse, fiyat da o kadar artacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.