Evcil Marketim
Kedi Bakımı

Yavru Kediler Anneden Ne Zaman Ayrılır?

Yavru kedi annesinden ne zaman ayrılır suali evcil hayvan sahibi olanların merak ettiği hususlar arasında ön plana çıkmaktadır. Kedi sahiplenen ve onu kısırlaştırmadan evlerinde yavrularıyla birlikte barındırmak isteyen evcil hayvan ebeveynleri, yavrularının anneleri ile olan bağını ne zaman koparmalarının gerekli olduğu konusunu merak etmektedirler.

Yavru Kediler Anneden Ne Zaman Ayrılır?
Yavru Kediler Anneden Ne Zaman Ayrılır?

Yavru Kedi Ebeveyni Olma

Köpeklerin tam tersine rahatlıklarına daha düşkün hayvanlardan bir tanesi olarak ön plana çıkan kediler, pek çok kimsenin sahiplenmek istediği özel hayvanlardan bir tanesi olarak görülmektedir. Narinlikleri, rahatlıkları ve çekici olmalarıyla herkesin gönlünde taht kuran kedilerin sahiplenilmesi de beri yanından pek çok hususu ortaya çıkarmaktadır. Barınma, tuvalet, beslenme, sağlık, aşı gibi pek çok konuda onların sorumluluklarını üstlenen evcil hayvan ebeveynleri, kedileri için her çeşit zorluğa katlanmak için çaba göstermektedirler.

Bilhassa kedilere düşkün olan insanlar için bu durum daha da önem arz eden bir husus olarak ön plana çıkmaktadır. Kedilerin tuvalet ihtiyaçlarının ne şekilde giderileceği, mamalarının kalitesi, veteriner doktorların verdiği tavsiyeler ve sağlık kontrolleri derken uzun bir koşuşturmaya maruz kalan kedi ebeveynlerinin pek çok hususu dikkate alarak sahiplenmesi gerekmektedir. Bir heves uğruna incitilmemeleri ve gerekli olduğu şekilde barındırılmaları gerekmektedir.

Oldukça çekici ve seçici oluşlarıyla öteki evcil hayvanlardan sıyrılan kedi dostlarımız, kendileri pek umursamasa da kendilerine bir hayli değer verildiği çık açıktır. Ne olursa olsun kediler için ebeveynlerinin yapamayacağı şey yoktur. Kedi bakımında dikkat edilmesi kaçınılmaz olan pek çok husus bulunmaktadır. Besin değerlerini sağlamak maksadıyla mamalar, tuvalet gereksinimleri için kumlar, sağlıklarını standart olarak sürdürmeleri için aşılar olduğu gibi onların üremelerine de dikkat edilmesi elzem bir durum olarak görülmektedir.

Yavru Kediler ve Annelerinin Ayrılık Zamanı

Kedilerimizin doğum evvelinde, esnasında veya akabinde gereksinimleri hasıl olabileceği gibi dikkat edilmesi gerekli olan hususlar da pek tabii bulunmaktadır. Kedi ebeveynlerinin ise bu hususlar arasında merak ettikleri mevzulardan bir tanesi diğerlerinden bir adım öne çıkmaktadır. Yavru kedi annesinden ne zaman ayrılmalıdır mevzusu kedi ebeveynlerinin kafasındaki soru işaretlerinden bir tanesidir. O halde, yavru kedilerin annelerinden ayrılma süreci ne zaman başlamaktadır? Toplum tarafından bilinen süre 2 ay gibi bir zaman dilimi olsa da veteriner doktorların birçoğunun görüşü ise bu sürecin 3 ay olduğu yönündedir. 2 aylık yavru kediler, yine de annelerinin yanında olmak isteyeceklerdir. Aksi takdirde muhtemel ayrılık durumunda itimat problemi yaşayabilmektedirler.

2 ay gibi bir sürenin hemen akabinde ayrılık yaşamakta olan yavru kedilerin geri kalan yaşantısında problemler ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan bazıları emniyet, merhamet, saygı eksikliği gibi hususlar olarak ön plana çıkmaktadır. Stabil şartlarda annelerin sütü 20 günü geçince azalmaya başlasa da yavru kediler yine de annelerinden ayrılmak istemeyebilmektedirler. Yavaştan katı gıdalara geçmeye başlayan yavru kediler yine de soluklarını annelerinin yanında almak istemektedirler. Bu, genel itibariyle ekstrem bir durum olarak görülmemelidir. 2 ay gibi bir süreçte çeşitli sorumlulukları elde ettiklerini görseniz de yavru kedilerin bir süre daha annelerinin sevgi ve merhametine muhtaç olduklarını izlemek mümkündür.

Yavru kedi annesinden ne zaman ayrılmalıdır sorusunu bir parça olsun yanıtlayabildik. Yukarıda belirttiğimiz gibi 2 aylık süreç bitip 3. Aya geçildiğinde yavru kedilerde bir bağımsızlık isteği görülmesi mümkündür. Artık yavru kediler, annelerinden sevgilerini almış şekilde onlardan ayrı uyuyabilmekte ve ayrı yemek yiyebilmektedirler. Veteriner doktorların çoğunluğunun da belirttiği gibi yavru kedileri 3. Aydan sonra annelerinden ayırmak daha makul görünmektedir.

Yavru Kediler Anneden Ne Zaman Ayrılır?
Yavru Kediler Anneden Ne Zaman Ayrılır?

Yavru Kedinin Başka Bir Evde İlk Günü

Eve yeni bir yavru kedi geldiğinde herkes bir hayli mesut olmaktadır. Lakin yavru kedinin de yaşamı boyunca ebeveynlerinin sorumluluğunda olduğunu ve onun da mesut olmasının gerekli olduğunun unutulmaması gerekmektedir. Düzenli olarak bakımları yapılmalı, ruhen de onların daha sağlıklı olması için elden gelen ne varsa yapılmalıdır.

Bilhassa kedinin savunmasız olduğu bu ilk aylarda aileye alışmasına yardımcı olmak adına ekstra ilgi ve sevgi gösterilmelidir. Sevimli dost ilk günlerde çevresindeki eşyaları biraz tuhaf, biraz büyük bulabilmektedir. Yalnız çevresindeki eşyalar onun alanını sınırlandırıcı ve tehlike arz ediyor ise bunlar o alandan uzaklaştırılmalıdır. Kedi için bir kedi yatağı; mama yemesi ve su içmesi için de minimum iki adet kap alınmalıdır.

Evde Yavru Kedi Varken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eve yavru bir kedi girdiğinde artık onunla beraber yaşanacak bu alanın emniyetli hale getirilmesi gerekmektedir.

Esas olarak neler yapılması gerektiğine bakacak olursak;

  • Yavru kedinin pencereden düşmemesi ya da evden kaçmaması adına pencerelerin daimi olarak kapalı tutulması gerekmektedir.
  • Açıkta şömine ya da baca tarzı tehlikeli alanlar var ise buraların da kapatılması gerekmektedir
  • Elektrik kablolarının orta yerde bırakılmaması gerekmektedir. Aksi taktirde kedi bu kabloları çiğnemek için kullanabilmektedir.
  • Balkonda ya da bahçede çeşitli saksılar, bitkiler var ise bunların kediden uzak tutulmasında yarar vardır.

2 Aylık Bir Kedi Yavrusunun Anne Sevgisine İhtiyacı Vardır

Yavru kediler 60 günlük iken daimi olarak annelerinin yanında olmak istemektedir. Onların bu şekilde mutlu olduğuna şahit olunmaktadır. Şayet annesinden ilk aylarında ayrıldıysa bebek kedinin gelecekte sevgi ve itimat eksikliği yaşaması kaçınılmaz olmaktadır. Kimi hususlarda ebeveyninin özel alakası ve aşırı şefkati ile aşılmış olabilmekte ama bu istisnalar genelleme yapıldığında küçük bir kesime hitap etmektedir.

Hakikaten içten gelerek ve anlayarak gözlem yapıldığında yavrunun anneden ayrılma zamanını anlamak muhtemeldir. Normal bir süreçte anne kedinin sütü zaten 20 gün sonra azalmaya başlayacaktır. Bebek kedi 1 – 1,5 aylık zamanlarında katı gıdaya başlamakta, 2 aylık olduğunda belki bütün sorumluluklarını öğrenmiş görünebilmektedir, lakin boş vakitlerinde annesinin koynunda uyuduğuna pek çok kez şahit olunmuştur. Bebek halen annesinin sıcaklığına ve yoğun sevgisine mahrum ve bunu bedenen çok istemektedir. Aslında süreç pek de uzun değildir. Yavru kedi 3. Aya yaklaşmaya yakın olduğunda artık anneden ayrılmaya ve onun sevgisine tam anlamıyla doyduğunu hissettirmeye başlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.