Evcil Marketim
KediKedi Bakımı

Habeş Kedisi Özellikleri Ve Bakımı

Çeşit çeşit kedilerden biri olarak sayılabilen habeş kedisi özellikleri ve bakımı hakkında konuşulması mühimdir. Kişilerin bireysel isteklerine göre genelde tercih ettiği bu kedi türü, zaman zaman sert yapısı ile insanı gerse de genel olarak sakin bir yapısının olduğu söylenebilir. Çoğunlukla aile ile olan iletişimi hakkında da bilgi vereceğimiz bu kediyi sahiplenmemek için hiçbir neden yok gibi gözüküyor.

Habeş Kedisinin Karakter Özellikleri Nelerdir?

Çoğu zaman kedilere karşı genel bir önyargının olduğunu bilsek de habeş kedisi özellikleri ve bakımı yönüyle pek zorlayıcı bir kedi olmadığını belirtmekte fayda var. Peki bu kedinin karakter özellikleri nelerdir?

  • Çok zeki ve kolay algılayabilen türdendir.
  • Kolay evcilleştirilir
  • Çok enerjik olması ile bilinir
  • Aile yapısına uygundur
  • Asabiyeti ile bilinmez
  • Sürekli ilgi ve sevilmek isteyen türden değillerdir
  • Yükseğe zıplayabilme özelliğine sahiplerdir
  • Avcı bir özelliği vardır
  • Çocuklarla çok iyi anlaşırlar.
  • Özgür ruhlu bir karaktere sahiplerdir.

Gibi özellikleri neticesi ile tercih edilir. Diğer kedilerden farklı olarak asaleti ile bilinir ve huysuzluk çıkarmaz. Ancak yine de her hayvan gibi sevilmesi gerekir.

Habeş Kedisi Nasıl Bir Kedidir?

Habeş Kedisi Özellikleri Ve Bakımı
Habeş Kedisi Özellikleri Ve Bakımı

En bilinen kedi türlerinden biri olan habeş kedisi özellikleri ve bakımı yönüyle diğer pek çok kediden ayrılmayı başarıyor. Habeş kedisinin tercih edilmesinin pek çok sebebi var denebilir. Yeterince uysal olması ve fiziksel özellikleri bakımından dikkat çekici bir kedi olduğu söylenebilir.

Bu kedinin elbette sürekli ilgi ve sevgi ihtiyacında olmaması onu diğerlerinden ayırıyor diyebiliriz. Sürekli sahiplerinin yanında bulunmak istemezler, ihtiyaçları olduğunda gidip sevgi ihtiyaçlarını belli ederler. Fiziksel özellikleri açısından dar ve üçgen bir kafa yapısına sahiplerdir bu yüzden dış görünüşleri de kişilerin dikkatini çekmeyi başarır.

Habeş Kedisi Hakkında Bilinmeyenler

Pek çok özelliğinden bahsettiğimiz habeş kedisi özellikleri ve bakımı hakkında detaylı bilgiler vererek ilerlemeyi sürdürdük. Habeş kedisi hakkında bilinmeyenlere de değinmekte fayda var. Habeş kedisinin aile ortamına uygun olup olmadığına değinmek gerekir fakat ondan önce en aktif kedilerden biri oldukları için kilolarının 4-7 kg arasında olduğunu, kolay kolay kilo almadıklarını belirtmeliyiz. Eğer fazla kilo aldıkları gözlemlenirse buna göre bir diyet programının ayarlanması gerekir. Bu kediler uyumak istemezler. Bu yüzden çok aktiflerdir ancak ilgi ihtiyaçları da olmadığından bakımı oldukça kolaydır.

Habeş Kedisinin Bakımı Nasıldır?

Habeş kedisinin bakımı da diğer kedilere nazaran oldukça kolay ve eğlencelidir. Çünkü tüyleri dökülmez ve haftada bir kere taranması gerekir. Diğer pek çok kedide olduğu gibi sık sık bakımı veya tüy kesimi yapılmaz. Tüyleri dökülmeye başladığında ise genelde banyo yapılması önerilir.

Oynadığı oyuncakların bakımına da dikkat edilmesi gerekir çünkü sık sık temizlenmelidir. 2 haftada bir defa tırnaklarının kesilmesi ve dişlerinin her gün fırçalanması gerekir. Gözlerinde oluşabilecek enfeksiyonlara karşı da önlem alınması şarttır, çapakları sık sık temizlenmelidir. Kaliteli bir mama tercihinde bulunulması gerekir ve özellikle bir uzman yardımı alınabilir bu konuda. Habeş kedilerinin iyi bakıldığında ortalama yaşam sürelerinin 9-15 yıl olduğunu belirtmek gerekir.

Habeş Kedisi Nasıl Beslenmelidir?

Kedilerin kaliteli bir protein diyetini gerektiren zorunlu etçiller oldukları bilinir. Habeş kedileri de daha farklı değildir. Habeş kedisinin sağlıklı bir diyet için hayvansal protein ve yağlara ihtiyacı vardır. Bu nedenle ne tercih ederseniz edin seçtiğiniz mamanın besleyici olmasına dikkat edin. Çünkü çok enerjik ve atletik yapıya sahip olduklarından beslenmelerinde enerji ihtiyaçlarını karşılamaları gerekir.

Diğer Kedi Türleri İçin Tıklayın

Habeş Kedisinin Oyun ve Sosyalleşme İhtiyacı

Az önce de belirttiğimiz gibi habeş kedilerinin bitmek tükenmek bilmeyen bir oyun ihtiyaçları olduğundan onlara internette güvenli olarak satılan oyuncaklardan alabilir, sık sık oynayabilir veya çeşitli yöntemler deneyebilirsiniz. Bunun için internet üzerinden yapabileceğiniz kısa bir araştırma sonucu kedinizin oyun ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Zaman zaman sosyalleşme ihtiyaçları da olabilen bu kedilerin diğer kedilerle olan iletişimine de dikkat etmeli ve ona zaman ayırmalısınız. Böylece sonradan yaşanabilecek sorunların önüne geçebilir, belki de ona yakın olacak bir arkadaş sahiplenebilirsiniz. Kedilerin diğer kedilere olan bakış açısı bazen düşmancıl yönde olsa da habeş kedisinin bu yönden sıkıntı çekmeyeceğini düşünmek gerekir.

Habeş Kedisinin Aile ile Olan İletişimi Nasıldır?

Habeş Kedisi Özellikleri Ve Bakımı
Habeş Kedisi Özellikleri Ve Bakımı

Habeş kedilerinin aile ile olan iletişimleri oldukça sıcakkanlıdır. Diğer pek çok kediden farklı olabildiklerinin altını çizmekte fayda var. Bu nedenle diğer kediler gibi tırmalama yoluna gitmezler, çok sevecendirler ve ortamı tanımaya çalışırlar. Çocuklar ile olan iletişimlerinin oldukça kuvvetli olduğunu söylemekte yarar var çünkü pek çok ailede çocuk bulunduğundan hep kedilerle olan iletişimleri merak konusu olabiliyor.

Ancak bu tür kedilerin ortamdan uzaklaşmadıkları ve gayet samimi davrandıkları biliniyor. Çocukların yanında da güvenle durabilen bu kedilerin herhangi bir sorun yaşamadığı söylenebilir. Ayrıca ailelerin de sorun yaşamadığını belirtmek gerekir. Çoğu kedinin aksine yaşam süren bu kedilerin önyargı nedeniyle sahiplenildiğinde dahi bırakıldığını bilmekteyiz.

Habeş Kedilerinin Üremesi

Bu açıdan diğer kedilerden farklı olmayan habeş kedisi cins bir kedi olduğu için pek çok kişi tarafından çeşitli koşullarda üremeye zorlanıyor. Ancak diğer kedilerde de olduğu gibi kısırlaştırma yoluna gidilmesi kedilerin faydasına bir yöntem denebilir. Hayvan sahiplerinin belki de en çok ses çıkardığı bu konu çok fazla destekçi buluyor.

Kedilerin yanlış ve gereksiz şekillerde üremesi kedi sahiplerinin en rahatsız olduğu konulardan bir tanesi hiç şüphesiz. Üremeleri doğal yollarla oluyor denemez genelde çoğu kedi üremeye zorlanıyor. Nesillerinin devamı için de farklı farklı koşullar sunuluyor denebilir. Bu açıdan da üreme yolu deneniyorsa yavru bakımının da anne kedi gibi olacağı söylenebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.