Evcil Marketim
Kedi

Yavru Kediler Ne Zaman Miyavlamaya Başlar?

Yavru kedi doğduğu andan itibaren annesi için acıklı miyavlama yeteneğine sahiptir. Acıktığında ya da kaybolduğunda ya da sadece annesinin ilgisini çektiğinde, annesine haber vermek için tiz bir şekilde miyavlamaya başlar. Kedilerin tiz sesleri destekleyen mükemmel bir işitme duyusu olduğundan, annesi ne kadar sessiz görünürse görünsün küçük kedisini duyabilir. Ayrıca hangi miyavlamanın hangi yavru kediye ait olduğunu veya başka bir kraliçenin kedisi olup olmadığını tamamen ayırt edebilir.

Yavru Kedilerin İnsanlarla İletişim Kurma Yolları

Yaklaşık 3 aylıkken, yavru kedi oldukça geniş bir kelime hazinesine sahip olacak. “Beni besle” veya “evcilleştir beni” anlamına gelen bir miyavlama geliştirecek. Farklı aramalara nasıl tepki verdiğinizi gözlemleyecek ve istediğini elde etmek için bulduğu şeyleri kullanacaktır. Kediler 16’dan fazla benzersiz sese sahip olabilir. Birden fazla kediniz varsa, hangi miyavın hangi kediye ait olduğunu ve nasıl tepki vereceğini öğreneceksiniz. Ayak bileklerinizi daire içine aldığında ve size mutlu bir cıvıltı verdiğinde, ona biraz sevgi göstermenin zamanının geldiğini bilirsiniz.

Vahşi doğada, kediler seslendirmelerden çıkma eğilimindedir. Yavru kediler ne zaman miyavlamaya başlar? Annesini arayan bir yavru kedi ya da belki de kızgınken, miyavlamaya başlar. Yavru kediler evde insanların size uyum sağlamak için sesli iletişimi kullandıklarını anladığı zaman, hayatı boyunca miyavlamaya başlayacak ve sizinle “konuşmanın” dikkatini çekmenin en iyi yolu olduğunu anlayacak. Çok çeşitli vücut diline ve koku diline sahip olsa da, bunlar size pek uymuyor. Size ne istediğini bildirmek için çok çeşitli miyavlar seçecektir.

Yavru Kediler Ne Zaman Miyavlamaya Başlar?
Yavru Kediler Ne Zaman Miyavlamaya Başlar?

Kedilerin Miyavlamasının Nedenleri

Kediler, ciddiden dikkat çekmeye kadar birçok nedenden dolayı miyavlar. İlk adım, veterineriniz tarafından kapsamlı bir kontroldür. Çok sayıda hastalık, yavru kedinin açlık, susuzluk veya ağrı hissetmesine neden olabilir ve bunların tümü aşırı miyavlamaya yol açabilir. Her yaştan kedide ayrıca aşırı aktif tiroit veya böbrek hastalığı gelişebilir ve her ikisi de aşırı ses çıkarmaya neden olabilir. Nedenler yavru kedilerden kedilere dönüştükçe değişir.

Kediler büyüdükten sonra, birbirleriyle iletişim kurmak için bağırma, tıslama ve hırlama gibi başka sesler kullanırlar. Miyavlama, insanlarla iletişimleri için ayrılmıştır. Tabii ki, miyavlama miktarı cinse ve hatta kediye göre değişir. Bazı kediler sadece kendi seslerini duymaktan hoşlanırken, diğerleri sahipleriyle sohbet etmek istiyor gibi görünüyor. Kediniz istediğinizden biraz daha fazla konuşuyorsa, önce sebebini bulmaya çalışın. Bunlardan bazıları şunları içerir:

Dikkat Arayışı

Bazı insanların düşündüklerinin aksine, yavru kediler yalnız kalmaktan pek hoşlanmazlar. Kediler genellikle oyun oynamaya, sevişmeye veya sizi onlarla konuşmaya ikna etmeye miyavlar. Peki, yavru kediler ne zaman miyavlamaya başlar? Dikkat aramak için. Miyavlamaları azaltmak istiyorsanız, bu olduğunda yanıt vermeyi bırakın. Onlara yalnızca sessiz olduklarında dikkat edin. Tekrar miyavlamaya başlarlarsa, bakın ya da uzaklaşın. Ancak evcil hayvanınızı görmezden gelmeyin. Her gün onlarla kaliteli zaman geçirin, oynayın, tımarlayın ve onlarla konuşun. Yorgun bir evcil hayvan daha sessiz bir evcil hayvandır.

Yemek istiyor

Bazı kedi yavruları, birisi bir ısırık almayı umarak mutfağa her girdiğinde miyavlar. Ve birçok kedi beslenme zamanlarına yaklaştığında çok sesli hale gelir. Peki, yavru kediler ne zaman miyavlamaya başlar? Acıktığı zaman. Eğer sorununuz buysa, yavru kedinizi ağlarken beslemeyin. Yiyecekleri bırakmak için sessizleşinceye kadar bekleyin ve miyavladıklarında onlara yiyecek vermeyin. Bu işe yaramazsa, belirli zamanlarda açılan otomatik bir besleyici alın.

Sıcak Tutun

Yavru kediler, doğumdan yaklaşık üç haftalık olana kadar kendi vücut sıcaklıklarını düzenleyemezler. Üşütmek son derece zararlıdır. Annesi onları sıcak tutmak için müsait değilse, sürekli bir yapay ısı kaynağına (ısıtma yastığı) ihtiyaçları vardır.

Taslaksız Bir Odada İçeride Tutun

Dışarıdaysa, aşırı sıcaklıklara, pire / kene / ateş karınca istilasına ve onlara zarar verebilecek diğer hayvanlara maruz kalırlar. Yatakları için bir hayvan taşıma taşıyıcısı kullanın. Kulübenin içini havlularla hizalayın. Kulübenin yarısının altına bir ısıtma yastığı yerleştirin (kulübenin içine değil). Isıtma yastığını orta konuma çevirin.

10 dakika sonra havluların yarısı rahat bir şekilde sıcak olmalı, çok sıcak veya çok soğuk olmamalıdır. Bu, yavru kedinin en rahat olan alana hareket etmesini sağlar. Yaşamın ilk iki haftasında, herhangi bir cereyandan kaçınmak için kulübenin üstüne başka bir havlu yerleştirin. Hayvan dört haftalık olduğunda, oda soğuk veya cereyanlı olmadığı sürece artık bir ısıtma yastığına gerek yoktur.

Yavru Kediler Ne Zaman Miyavlamaya Başlar?
Yavru Kediler Ne Zaman Miyavlamaya Başlar?

Temiz Tutun

Anne kedi, yavrularını sıcak tutmakla kalmaz, aynı zamanda temiz tutar. Temizledikçe, bu yenidoğanı idrara / dışkılamaya teşvik eder. Yavru kediler ne zaman miyavlamaya başlar? 2 ila 3 haftanın altındaki yenidoğanlar genellikle kendiliğinden yok olmazlar, bu yüzden miyavlamaya başlarlar. (Bazıları yapar, ancak bu enfeksiyona yol açabilecek olası durgunluğu önlemek için yeterli değildir). Yeni doğmuş yavru kedinize yardım etmek için bir pamuk top kullanın. Emzirmeden önce ve sonra genital / anal bölgeye nazikçe vurun. Hayvan şu anda gitmezse, bir saat içinde tekrar deneyin. Üşümeyi önlemek için yatağı her zaman temiz ve kuru tutun.

Her kedi sahibi, kedilerin bazen bilinmeyen nedenlerle miyavladıklarını biliyorlar. Bazen bilinmeyen nedenlerle miyavladıkları, belki gökyüzü mavi olduğu için ya da TV kanalını değiştirmeni istiyorlar. Kediniz farklı durumlar için farklı sesler kullanabilir. Kedinizin miyavladığı ve ses çıkardığı koşullara dikkat etmek, kedi arkadaşınızı biraz daha iyi tanımanıza yardımcı olabilir.

Miyavlayan kedinizi neyin yatıştırdığına dikkat ederseniz, onun miyavlarının nüansına hızla uyum sağlayacaksınız. Yanıtınızın hızı, belirli çekimleri güçlendirir veya onları gelecekteki kullanımdan caydırır. Bir miyavı çevreleyen bağlam ve sesler de ipuçları sunar. Miyavlamaya yol açan yumuşak bir mırlamak, genellikle “bunu durdur” veya “yapmaya devam et” gibi bir yalvarma hareketidir. Akut veya hüzünlü miyav, kedinizde ciddi bir sorun olduğuna dair bir gösterge olabilir. Diğer her şey normal görünüyorsa ve kediniz bu tür miyavlamaya devam ediyorsa, bir veteriner randevusu ayarlayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.