Evcil Marketim
Kedi

Kediler Neden Titrer?

Titreme kedi ve insanların ortak özellikleri arasında görülür. Üşüme kaynaklı titremeler normal olsa da sebepsiz yere kedilerde görülen titremeler rahatsızlıkların habercisi olabilir. Kedi besleyen kişiler kedilerinin sık sık titrediğini gördüklerinde kediler neden titrer? Sorusunun cevabını merak ederler.

Kedilerde sıklıkla görülen titremenin nedenleri şunlardır;

  • Hipoglisemi
  • Hipertermi
  • Hipotermi
  • Zehirlenme
  • Stres ve Acı
  • İç Parazitler
  • Epilepsi
  • Ağrı
  • Sinirsel nöbetler
  • Tümör

Titremenin sebebinin ne olduğunun anlaşılması için öncelikle kedilerin gözlenmesi gerekir. Gözlem sayesinde titreme nedeni anlaşılırsa kedi sahipleri kendi imkanlarıyla titremeyi ortadan kaldırmak için uğraşabilir. Bunun dışında gözlemle titremenin nedeni anlaşılamıyorsa kedilerin veterinere vakit kaybetmeden götürülmesi ve sorunun ortadan kalkması için destek almaları gerekir.

Kediler Neden Titrer?
Kediler Neden Titrer?

Hipoglisemi

Kediler neden titrer? Sorusuna cevap olabilecek ilk rahatsızlık hipoglisemidir. Hipoglisemi kan şekerinin düşmesine verilen isimdir. Eğer bir kedi durduk yere titremeye başlamışsa bunun nedeni kan şekerinin düşmesi olabilir. Kan şekerinin düşmesi genellikle açlıktan kaynaklanır. Bir kedi uzun süre aç kaldıysa kan şekerinin düşmesine bağlı olarak titreme görülür. Bunun için kedilerin karnını doyurmak bu sorunun ortadan kalkmasını sağlayabilir.

Kan şekerinin düşmesi kabızlık ve iştahsızlık gibi sebeplerle yemek yemek istemeyen kedilerde görülür. Titreyen kedinin karnının doyması sonrasında da titremesi devam ediyorsa veterinere götürülerek neden titremenin görüldüğünün hekim tarafından tespit edilmesi sağlanmalıdır.

Hipertermi

Kedilerde görülen titremenin nedenleri arasında hipertermi de yer alır. Hipertermi kedinin yüksek ateşe sahip olması olarak ifade edilir. Eğer kedinin ateşi 41 dereceye ulaşmışsa hipertermi ortaya çıkar ve bu nedenle kedilerde titreme görülür. Titremenin neden kaynaklandığı araştırılırken kedinin ateşinin olup olmadığı kontrol edilebilir. Ateşin anlaşılması için kedinin poposundan ateşi ölçülür. Ateşin 39 ve üzeri olması durumunda vakit kaybetmeden en yakın veterinere götürülmesi önerilir. Aksi takdirde kedinin hayatı tehlikeye girebilir.

Hipotermi

Kedi sahiplerinin kediler neden titrer? Sorusunun cevaplarından birisi de hipotermidir. Hipotermi vücut sıcaklığının normal derecenin altına düşmesi olarak ifade edilebilir. Hiperterminin tam tersi olan hipotermi en fazla yavru kedilerde ve yaşlanmış olan kedilerde görülür. Kedilerin vücut sıcaklıklarının aniden düşmesi titreme yanı sıra hayati tehlikenin ortaya çıkmasına neden olur. Hatta kedilerin ölümüyle sonuçlanan vakalarda vardır. Bu nedenle vücut sıcaklığı normal seviyenin altına düşen kedilerin vücut ısısı artırılmaya çalışılarak veterinere götürülmesi gerekir. Bu sayede kedi hasar almadan kurtulur ve hipotermi kaynaklı görülen titremeler ortadan kalkar.

Zehirlenme

Kedilerin titreme nedenlerinden bir tanesi de zehirlenmedir. Kedilerin zehirlenmesi pek çok nedenden dolayı olabilir. Bu nedenler arasında sağlıksız mama ve beslenme ürünleri, kimyasallar ve ilaçlar bulunur. Zehirlenen bir kedi genel olarak kusma eylemi gerçekleştirir. Ancak kusmaya ek olarak yaygın bir şekilde titreme olayı da görülür. Kedi besleyen kişilerin kedilerinde hem kusma hem de titreme görmeleri durumunda veterinere başvurmaları gerekir. Bu sayede zehirlenme olayı varsa kedinin midesi yıkanarak kurtarılabilir. Tedavi sayesinde kedilerde görülen titreme durumu da ortadan kalkar.

Stres ve Acı

Kedilerin titremeleri sadece rahatsızlık yaşamaları sebebiyle olmaz. Acı çeken bir kedinin titremesi de mümkündür. Herhangi bir nedenle yara alan bir kedi acı çektiği için titriyor olabilir. Bu nedenle titreyen bir kedini bulunması durumunda vücudunda yara olup olmadığına bakılması gerekir. Ayrıca kediler açı dışında yaşadıkları stres, korku ve heyecan nedeniyle de titreyebilirler.

Dışarı çıkarılan bir kedi köpekle karşılaşması durumunda korku yaşayacağından titreme görülebilir. Bu nedenle kedilerin titremeye başlama zamanları dikkate alınmalıdır. Stres nedeniyle titreme varsa stres sebebinin ortadan kaldırılması titremenin de yok olmasına neden olur.

İç Parazitler

Kedilerin vücudunda iç parazitler yaşam sürebilir. Ancak bu parazitler özellikle yavru kedilerde ortaya çıktıları durumda titremenin ortaya çıkmasını sağlayabilir. Titremenin görüldüğü kedilerde yapılan incelemeler diğer rahatsızlıkların görülmediğini ortaya çıkarırsa iç parazitlerden kaynaklandığı anlaşılır. Bu durumda da veterinerler tarafından iç parazitlerden kurtuluş için çeşitli tedavi yöntemleri uygulanır. Parazitlerden kurtuluş için ilaç takviyesi de yapılabilir.

Epilepsi

Kedilerin titremesinin bir diğer nedeni de epilepsi veya diğer ismiyle sara rahatsızlığı olabilir. Epilepsi rahatsızlığı nöbet geçirme şeklinde seyreden bir rahatsızlıktır. Epilepsi nedeniyle nöbet geçiren bir kedi yoğun bir şekilde titremeye başlar. Bu titremenin ortadan kalkması içinse nöbetin bitmesi gerekir. Ancak kedilerde epilepsi teşhisi yoksa titremenin neden kaynaklandığı araştırıldıktan sonra asıl sebep ortaya çıkarılıp tedavi aşamasına geçilebilir.

Kediler Neden Titrer?
Kediler Neden Titrer?

Sinirsel Nöbetler

Sinirsel nöbetler kediler neden titrer? Sorusunun cevapları arasında bulunur. Sinirsel nöbetlerin yaşanmasıyla başlayan titreme olayı bölgesel olabileceği gibi kedinin vücudunun tamamının titremesi şeklinde de görülebilir. Kedi sahipleri eğer kedilerinin sinirsel rahatsızlığı bulunduğuna dair bir bilgiye sahip değillerse kedilerini veterinere götürerek kedilerinin neden titrediğine dair veterinerden yardım alabilirler. Veteriner titreyen bir kediyi muayene ederek veya gerekiyorsa testler yaparak titremenin kaynağını ortaya çıkarabilir. Bu sayede kedinin rahatsızlığı anlaşılır ve nöbet geçirme durumunda kedi sahipleri gerekli önlemleri alabilirler.

Tümörler

Kedilerin sıklıkla titremesinin nedenleri arasında tümörler bulunur. Bu tümörler iyi huylu veya kötü huylu olarak görülebilir. Kedilerde görülen tümörlerin yaygın belirtileri yoktur. Ancak tümörün sinir sistemini etkilemesine bağlı olarak kediler titreyebilir. Yapılan teşhis çalışmalarında diğer hastalıkların belirtisine rastlanılmadığı durumlarda tümörden şüphelenilmesi gerekir. Bu sayede tümör erken teşhis edilerek kedinin hayatı kurtarılabilir.

Ağrı

Kedilerin titreme görülmesinin bir diğer nedeni de kedilerin çektiği ağrılar olabilir. Herhangi bir nedenden dolayı vücudunda ağrı olan kediler titreyerek ağrılarının olduğunu gösterebilirler. Ayrıca bu eylemi göstererek yaşadıkları ağrıdan kurtulmaya çalışabilirler. Kedilerin ağrı kaynaklı titrediği ise titremeye ek olarak yaptıkları hareketlerle anlaşılabilir. Ayaklarını sürekli oynatması, patilerini karın bölgesine bastırmaya çalışma eylemleri gibi belirtiler ağrının nerede olduğunun anlaşılmasına neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.