Evcil Marketim
Kedi

Hangi Kediler Tüy Dökmez

Kedi beslemeyi düşünen insanların büyük bir bölümü kedilerin tüy dökme problemleri yüzünden bu istekten vazgeçer. Çünkü dökülen tüyler etrafa dağılacağından temizlik ve alerji sorunlarını ortaya çıkarır. Bu sorunlar kedileri sahiplenmelerine engel olur. Ancak bazı kedi ırkları tüy dökmediklerinden kolayca beslenebilirler. Tüy dökmeme olayı kedi ırklarından bir kısmının tamamen tüysüz olmasından veya kısa tüylü olmalarından kaynaklanır. Böylelikle rahat bir şekilde kedileri sahiplenerek besleyebilirler.

Kedi sahiplenmek isteyenlerin sorduğu hangi kediler tüy dökmez sorusunun cevabı şunlardır;

 • Sphynx Kedisi
 • Bambino Kedisi
 • Devon Rex Kedisi
 • Burmilla Kedisi
 • Abyssinian (Habeş) Kedisi
 • Peterbald Kedisi
 • Tonkinese Kedisi
 • Cornish Rex Kedisi
 • British Shorthair Kedisi
 • Donksoy Kedisi

Tüy toplama ve tüy bakımı ile uğraşmak istemeyen kişiler bu kedi ırklarından birisini tercih ederek bakımlarını üstlenebilirler.

Hangi Kediler Tüy Dökmez
Hangi Kediler Tüy Dökmez

Sphynx Kedisi

İnsanlar tarafından sorulanı hangi kediler tüy dökmez sorusunun cevabı olabilecek ilk kedi ırkı Sphynx kedileridir. Sfenks veya mısır kedisi olarak da anılan bu kediler tek bir tüye sahip değildir. Böylelikle tüy problemi yaşanmadan beslenebilirler. İlk olarak Kanada Toronto’da ortaya çıkan kediler doğduklarında ufak tüylere sahip olurlar. Ancak bu tüyler 12 haftalık olduklarında dökülür ve tamamen tüysüz olarak 14 yıl yaşayabilirler. Görünüşü sert duran bu kediler uysal ve dost canlısı oldukları için insanlarla anlaşma sorunu yaşamazlar.

Bambino Kedisi

Bambino kedisi hangi kediler tüy dökmez sorusuna cevap olabilecek kedi ırkıdır. Bu kediler daha çok cüce bambino kedisi olarak adlandırılırlar. Bunda bacak boylarının kısa olmasının etkisi vardır. Tüysüz kedi ırkları arasında yer alan bambino kedileri Munchkin ve Sphynx kedilerinin çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Tüyleri olmaması sebebiyle tüy problemi yaşatmayan bu kediler 13 yıl kadar yaşayabilirler.

Devon Rex Kedisi

Tüy dökme eğilimi olmayan kediler arasında Devon Rex kedileri de yer alır. Bu kedilerin tüy uzunluğu oldukça kısadır ve bu özellik sayesinde tüylerini dökmezler. Tüy boyu kısa olduğu için hafif tarama yapılabilir ancak genellikle bakım için yıkamak yeterli olur. Bu kedi ırkı 1960’lı yıllarda ortaya çıkmıştır ve günümüzde tüy dökmeyen kedi sahiplenmek isteyen kişilerin en fazla tercih ettiği ırklar arasında yer alır. Bu kediler 15 yıla kadar yaşam sürebilirler.

Burmilla Kedisi

Asya kökenli Burmilla veya Silver Burmese kedileri katmanlı kısa tüylere sahip olan kedilerdir. Bu nedenle sahiplenen kişilerin sıkça tüy bakımı yapmalarına gerek olmaz. Tüylerinin bakımı için birkaç tarama yapmak yeterli olur. Bu kedinin beslenme ve bakım ihtiyacı doğru bir şekilde karşılandığında 19 yıla kadar yaşayabilmektedir.

Abyssinian (Habeş) Kedisi

Hangi kediler tüy dökmez? Abyssinian kedileri tüy dökmez. Türkiye’de Habeş kedisi olarak anılan bu ırktaki kedilerin tüyleri kısadır. Yaygın olarak açık kahverengi ve kızıl renge sahip olan tüyler neredeyse hiç dökülmez. Bu da Abyssinian kedilerini sahiplenen kişilerin tüy toplama, tarama ve diğer işlemleri yapmasını önler. Beslenmesine dikkat edilmesi ve haftada bakımlarının yapılması tüy dökme sorunlarının yaşanmamasını sağlar. Ancak aksi durumda tüy sorunu yaşamak mümkündür. Habeş kedilerinin ortalama yaşam süreleri ise 13 yıldır.

Hangi Kediler Tüy Dökmez
Hangi Kediler Tüy Dökmez

Peterbald Kedisi

Peterbald kedisi tüysüz kedi ırkları arasında bulunur. Bu nedenle Peterbald sahiplenen kişiler tüy dökülmesi sebebiyle sıkıntı yaşamaktan kurtulurlar. Bu ırk 1994 yılında keşfedilmiştir ve kökeni Rusya’dır. Tüysüz olarak bilinen bu kedilerin bazı türlerinde kısa ve uzun tüylerin görülmesi de mümkündür. Bu nedenle kediyi sahiplenen kişilerin tüysüz olan türü sahiplendiklerine emin olmaları gerekir.

Tonkinese Kedisi

İlk olarak Amerika’da ortaya çıkan Tonkinese kedisi tüy dökmediği için tercih edilebilecek kedi ırkları arasında bulunur.

Bu kedi ırkında bulunan en yaygın özellikler şunlardır;

 • Çikolata siyam ismiyle de bilinirler.
 • Birman ve Siyam kırması olan kedi cinsidir.
 • En eski kedi ırklarından birisidir.
 • Zarif, uzun ve kaslı yapıları vardır.
 • Eğlenmeyi seven ve oldukça hareketli olan kedi ırkıdır.
 • Yaygın görülen tüy renkleri çikolata, şampanya, mavi ve platin rengidir.

Bu özelliklere sahip olan kedinin tüylerinin kısa ve dayanıklı olması tüy dökme sorunu yaşamamalarına neden olur. Ancak bakım konusunda özen gösterilmemesi durumunda tüylerini dökebilecekleri bilinmelidir.

Cornish Rex Kedisi

Büyük Britanya kökenli olan Cornish Rex kedileri kıvırcık tüylü kediler arasında bulunur. Bu kedilerin tüyleri kıvırcık olmasına rağmen kısadır ve bu özellikleri sayesinde tüylerinin dökülme oranı çok azdır. Diğer kedi ırklarındaki gibi yoğun tüy dökmedikleri için evlerde rahatlıkla beslenebilirler. Ancak tüy dökme sorununun yaşanmaması için bakımına özen gösterilmesi gerekir. Kıvırcık tüyleri onların insanlar tarafından dikkat çekmesine neden olur. Ortalama büyüklükte olan kedi ırkı hareketi sever ve bu nedenle evlerde çocuklar için iyi bir oyun arkadaşı olabilirler.

British Shorthair Kedisi

İngiltere kökenli British Shorthair kedileri kısa tüylü ırklar grubunda yer alır. Tüy boylarının kısa olması aynı zamanda ve kürk yapısı bu kedilerin tüylerini dökmemelerini sağlar. Geçmişi 2000 yıllık olan bu kediler tüy sorunu yaşamamaları sebebiyle insanlar tarafından beslemek için en fazla tercih edilen ırklar arasında bulunur. Bu kediler aynı zamanda sevimli görünümleriyle insanların dikkatini çekerler. Dost canlısı olmaları ve sahiplerine bağlılıkları onların bakılmak için tercih edilmelerini sağlar.

Donksoy Kedisi

Tüy dökmeyen kedi arayışlarını tüysüz kedi sahiplenerek gidermek isteyen kişiler Donksoy kedisini tercih edebilirler. Bu ırkın menşei Rusya’dır. Kediler tüysüz ve pürüzsüz bir kürke sahiptirler. Tüyleri olmadığı için dökülme sorunu da yaşamayan bu kediler insan canlısıdırlar ve özellikle çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Fazla bakım ihtiyacı duymayacak kedi arayanların ilk tercihleri arasında yer alabilirler. Bu kedilerin ortalama yaşam ömürleri ise 14 yıldır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.