Evcil Marketim
KediKedi Bakımı

Ragdoll Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Birçok insanın hakkında çok az da olsa bilgi sahibi olduğu, renkli gözleriyle dikkatleri üzerine çeken kedi cinsinden biridir Ragdoll kedisi. Bu cins öylesine akıllıdır ki herkesin üzerine konuştuğu tek konu neredeyse budur. Diğer cinslere oranla daha kolay eğitilebilir, komutları ve oyunları öğrenebilir, ayrıca anlatılmak isteneni kolaylıkla anlayabilir. Bu makaleyi okuduktan sonra ragdoll kedisi özellikleri ve bakımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz.

Ragdoll Cinsi Nasıl Bir Kedidir?

Ragdoll cinsi kediler son derece sadık, oldukça tüylü, sert ve kalın kaslı, yaklaşık 4,5-7 kilo ağırlığında bir kedi cinsidir. Hakkında fazla bilgi edinmeyenler çoktur fakat bu sizler devamını okudukça ragdoll cinsini sahiplenmek isteyebilirsiniz. Ragdoll kedisi özellikleri ve bakımı konusunda diğer kedilerle benzerlikler gösterebilir.

Bilinmeyen ise 1960’lı yıllarda California’da üretildiğidir. Genelde tüylerinde farklı renkler de bulunur fakat gözleri mavidir. Çocuklarla arası çok iyidir, saldırgan bir yapıya sahip değildir. Aksine oyun oynamayı ve kişilerle vakit geçirmeyi sever. Oldukça akıllıdır ve doğru eğitildiğinde birden fazla olumlu sonuçlarla karşılaşılabilir. Ses tonları yumuşaktır ve acıktıklarında bu şekilde belli ederler.

Ragdoll Kedi Videosu 

Ragdoll Cinsi Kedilerin Bakımı

Ragdoll Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Ragdoll Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Bu kediler son derece kolay bakılabilir ve ayrıca bakım malzemeleri oldukça uygun fiyata satılır. İhtişamlı tüylere sahip olduğu için bu tüylerin temizliğine ihtiyaç duyabilirler. Günlük olarak fırçalanması uygun olacaktır. Bu fırçalama işlemi sayesinde tüyler birbirine dolanmaz. Ayrıca ağız ve diş sağlığı açısından bu bakım ürünlerini de tercih etmeniz gerekir.

En fazla haftada iki kere tırnak kesim ve bakım işlemi yapılması gerekir. Bütün bu bakım işlemleri Ragdoll kedisi özellikleri ve bakımı hakkında bizlere doğrudan bilgi verebilir. Düzenli olarak kontrol edildiğinde herhangi bir hastalığa sahip olup olunmadığı anlaşılır.

Ragdoll Hakkında Bilinmeyenler

Ragdoll cinsi kediler hakkında konuşulurken pek de doğru olmayan bilgileri duyabiliyoruz. Bu bilgilerin çoğunu makaleyi okuduktan sonra öğrenme fırsatı bulacaksınız. Şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Hipertropik Kardiyomiyopati isimli bir kalp hastalığı, kalsiyum oksalat mesane taşları ve FIP gibi çeşitli hastalıklara daha hızlı yakalanabilir.
  • Bacaklarındaki özellikle de kasık bölgelerindeki tüylerin taranmasına ihtiyaç duyarlar.
  • Göz sağlığının korunması açısından yumuşak bir bezle haftada birkaç kez temizlenmesi gerekir.
  • 4 yaşına gelene kadar bu cinste ani büyümeler görülebilir. Tuvalet kabının çok temiz olmasına ve kendisinin sığabileceği büyüklükte olmasına özen gösterilmelidir.
  • Genellikle karın bölgesinde yağlanmalar görülebilir. Ragdoll cinsinde bu durum normaldir.

Bütün bunlar dışında genel itibariyle yaşadığı yerin temiz olması, devamlı havalandırılıyor ve güneş görüyor olması oldukça önemlidir. Ragdoll kedisi özellikleri ve bakımı hakkında bunların doğru şekilde bilinmesi sahiplenme açısından büyük önem taşır.

İlginizi çekebilecek Maine Coon Kedi özellikleri için tıklayın

Bu Cinsi Sahiplenmek İsteyenlere Öneriler

Ragdoll kedisi özellikleri ve bakımı hakkında artık bilmeniz gereken her şeyi biliyorsunuz. Fakat birkaç öneri olmazsa olmazlardan. Eğer bir köpeğiniz ya da kediniz varsa Ragdoll cinsi ile uyum sağlayabilmesi için önceden alıştırma yapmalı, birkaç kez karşılaştırıp aynı ortama bırakmalısınız.

Her ne kadar bu cins uyum problemi yaşamasa da karşı taraf sorun yaratabilir. Oyun oynarken tırnaklarını fazla çıkarmaz, sessiz ve uysaldır. Kedi oyuncakları aldığınızda bununla keyifli şekilde oynar. Evden çıkarılmamasında fayda vardır, hastalık kapabilir.

Kedilerin Oyun Malzemeleri

Kediler de tıpkı köpekler gibi gün içinde uzun uzun oyun oynamaya ve enerjiyi atmaya ihtiyaç duyar. Bütün bunları yaparken hem ucuz hem de kaliteli olan malzemeler tercih edilmelidir. Bunlardan birkaçı: kedi oltası, oyun çemberi, zeka oyuncağı, oyun matı, oyun topu, tırmanma duvarı olarak sıralanabilir. Bütün bunlar kedilerin oyun içerisinde aldığı zevk ve heyecana göre değişiklik gösterebilir. Örneğin kimi kediler tırmanma duvarını oltaya tercih edebilirler. Her cins aynı oyundan benzer şekilde keyif almayabilir.

Yavru ve Yetişkin Ragdoll Cinsleriyle Nasıl Oynanır?

Ragdoll Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Ragdoll Kedisi Özellikleri ve Bakımı

İnteraktif oyun zamanı, kedinin avcılık içgüdülerini tetikler ve aynı kiloda kalmasını sağlar. Bu oyun zamanında kedi oyun zamanını ve dışındaki zamanı iyice kavrar ve farklı zamanlarda oyun isteğinde bulunmamayı öğrenir. Ayrıca bu sürede kullanılan ödül mamaları son derece önemlidir. Eğer kediniz ilk başlarda yeterince uyum sağlayamadıysa ve zorluk çekiyorsa bu oyun zamanlarını kullanarak eve alışmasını, çeşitli oyuncakları saklayıp bulmasını isteyerek de evi tanımasını sağlayabilirsiniz.

Ragdoll Cinsi Kedilerin Sağlığı Nasıldır?

Bu cins çok uzun süreli bakımlara ihtiyaç duymaz fakat yine de veteriner kontrolünde sağlığının sürdürülmesi önerilir. Dişlerini fırçalayabilir, tuvaletini kontrol edip ilginç bir durumla karşılaştığınızda veterinerden yardım alabilirsiniz. Ayrıca yavru ve yetişkin halinde iki durumda da yalnız bırakmamalı, ailenizle vakit geçirmesini sağlamalısınız. Bu süreçte kulakları da kontrol edilmeli. Kirli gözüktüğünde nemli bir bez yardımıyla nazikçe temizlenmeli ya da pamuk veya bezi ılık su-elma sirkesiyle ıslatarak temizlenmeli. Bütün bu bakımları düzenli şekilde yapmalı ve daima yanında olup kontrollerine götürmelisiniz. Aksi takdirde istenmeyen bir durum ile karşılaşılabilir.

Kedilerle Oynanabilecek Oyun Türleri

Bahsedildiği gibi birçok kedi oyun vaktinde ödül mamasının olacağını ve eğlenceli vakit geçireceğini bildiği için bu kısmı atlamayı sevmez. Ayrıca enerjisini dışarı çıkmadan atmaya da ihtiyacı vardır.

Süreci sağlıklı şekilde sürdürmek adına oynamanız gereken oyun türleri şunlardır: atma ve yakalama, buruşturulmuş kağıt, ip ve tüyler, kese kağıdı ya da kutu, lazer ve ışık yansımaları, tablet oyunları. Bu tarz oyunlar hem kedinizi eve alıştıracak hem de sağlıklı bir şekilde eğlenceli zamanını yaşamasına fırsat tanıyacak. Bütün aile olarak oyun sürecinde ona katıldığınızda kendisini daha iyi hissetmesini sağlayabilirsiniz. Tabii oyun seansı tamamlandığında kedinize oyuna katıldığı için bir ödül vermeyi unutmayın.

Ragdoll Kedisi Fiyatları

Bu ırk kedi bin 2022 yılı türkiye fiyatları 6.000 lira ile 11.500 lira arasında değişmektedir son zamanlarda ülkemizde popülerliği hızla artmaktadır .

ragdoll-kedi

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.