Evcil Marketim
Kedi

Maine Coon Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Maine Coon Özellikleri ve Bakımı

Kedi sahiplenmek ve onlara arkadaşlık etmek isteyen kişiler için bazı şartlar söz konusu olabiliyor. Evde kedi beslemek insanların gözünde büyüyebiliyor. Bunun için en evcil ve aile bireylerine uyum sağlayacak kedi türü için arayış içerisinde oluyorlar. Bu sayede maine coon kedi türüyle tanışan kişilerin merak konusu maine coon kedisi özellikleri ve bakımı nasıl olur sorusudur. Bu ve buna benzer sorular için makaleyi baştan sona okuyun.

Maine Coon Kedisi

Büyük boy görünümünde olmasına rağmen halk dilinde ‘’nazik dev’’ olarak adlandırılır. Göz alıcı bir görünüme sahiptir. Büyük olması dikkat çekici en belirgin özelliği olup sakin bir kişiliğe sahip kediler olarak bilinir. Bir aslan kadar olmasa da güçlü görünür çünkü vücut ve kafa kısmını saran kürke sahiptir. Peki, göz alıcı bir güzelliğe sahip olan maine coon kedisi özellikleri ve bakımı nasıl yapılır?

Maine Coon Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Maine Coon Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Maine Coon Kedisi Karakteri Nasıl Olur?

Herkesçe bilinen bir tür olmamasına rağmen bu minik dostlarımızı sahiplenen birçok insan vardır. Peki maine coon kedisinin karakteri nasıldır? Uysal bir kedi olmasının yanında sevecen bir kedidir. Aile bireylerine kısa sürede uyum sağlayabilir. Çevresiyle iç içedir. Hemen hemen her kedide olmayan bir zekiliğe sahiptir. Zeki ve akıllı oluşuyla ön plandadır. Bu sayede yeni şeyleri öğrenme merakı içindedir. Aynı zamanda etrafındaki yenilikleri hemen bünyesine kabul eder. Bunların yanı sıra hangi karakterdik özelliklere sahiptir. Gelin beraber inceleyelim.

Maine Coon Videosu için tıklayın

 • Yapıca diğer kedilere oranla daha büyük cüsseye sahiptirler.
 • Miyavlama şekilleri çok sessiz gerçekleşir. Ancak acıktıkları zaman bu ses seviyesini arttırabilirler.
 • Aile bireylerine çok çabuk uyum sağlayarak iyi bir ev arkadaşı olurlar.
 • Oyun oynamayı çok seven bu kedi türü komik hareket sergilemeyi severler.
 • Çok zeki ve akıllı bir kedi türüdür.
 • Bu kedi türünün dişi olanları erkeklere göre daha sakin ve kibardır.
 • Erkek olan maine coon kedisi daha hareketlidir.

Maine coon kedisi karakteristik özellikleri bu şekildedir. Peki, maine coon kedisi özellikleri ve bakımı nasıl olur?

İlginizi Çekebilecek Bir Diğer Irkta Bengal Kedisi Özelliklerini İncelemek İçin Hemen Tıklayın

Maine Coon Kedisi Özellikleri Nedir?

 • Erkek kediler dişi kedilere göre daha büyük ve hareketlidirler.
 • Genellikle erkekler 7 ila 10, dişiler ise 5 ila 7 kilo arasında olduğu bilinir.
 • Elmacık kemikleri çok net belli olur.
 • Kulakları sivri bir görünüme sahiptir.
 • Kuyrukları geniştir.
 • Uzun ve çok fazla tüye sahiptir.
 • Görünümü ile herkesi büyüler, oldukça büyük bir yapıya sahiptir.
 • Amerika’nın en popüler kedisi olarak bilinir.
 • Sadık ve sevecen bir türdür.
 • 3 ve 5 yaşları arasında olgunlaşma sürecinin devam ettiği bilinir.

Maine Coon Kedisi Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Maine Coon türü kediler karakteristik özelliklerinden çok fiziksel görünümüyle dikkat çekerler. İri ve kürklü olarak adlandırılan tüylerinin dışında insanları hayran bırakacak bazı özelliklere sahiptir. Bu fizikler özelliklere kulakları kuyrukları ve gövdesi olmak üzere gözlerine kadar ayırt etmek mümkündür.

Gözleri yuvarlak ve bedeni görünüş açısından biraz daha dikdörtgen görünümündedir. Kulakları sivri, kuyrukları ise geniştir. Genellikle kahverengi görünüme sahiptirler ve tekir olarak bilinirler. Maine coon kedisi özellikleri ve bakımı birçok kişi için merak konusudur. Özellikle bu şekildeydi. Peki, maine coon kedi türünün bakımı nasıl olur?

Maine Coon Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Maine Coon Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Maine Coon Kedisi Bakımı Nasıl Olur?

Birçok kedinin aksine maine coon kedi türü için kendilerine özel bir bakım gerekir. Ancak bu bakım şekli düşünüldüğü gibi zahmetli değil aksine düzenli yapılması gereken bir bakımdır.

Bu bakım için istenilen özellikler şöyledir;

 • Fazla tüye sahip olan bir tür olduğu için düzenli olarak sıklıkla taranmalıdır. Bu tarama sayesinde ölü tüylerden kedinizi arındırırsınız.
 • Diğer kedi tüylerinin aksine maine coon kedi türü suyu oldukça sever. Bu yüzden kedinizi ılık su ile banyo yaptırabilirsiniz.
 • Her kedi türünde olduğu gibi kedinizin mama ve su kabını düzenli olarak yıkamalısınız. Sağlıklı gelişimi için bu çok önemlidir.
 • Mamasını belirli saatlerde vermeli kaliteli mamalar tercih etmelisiniz.

Maine Coon Sağlıklı Gelişimi Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı bir tür olarak bilinen Maine Coon kaliteli mama ve sağlıklı koşullarda bakım geçirdiği sürece 9 ila 15 yıl arasında değişkenlik göstererek yaşadığı bilinir. Ancak Maine Coon türü kedilerinde bazı kalıtsal hastalıklar denk gelebiliyor. Genellikle bu kedi türünde görülen kalıtsal rahatsızlıklar şöyledir; Feline hipertrofik kardiyomiyopati ve kalça dizplazisi.

Bu kalıtsal hastalıklar kediyi sahiplenen aileler veya aile bireyleri tarafından kontrol altına alınabilir. Kontrollü bir çiftleşme sayesinde bu hastalığın önüne geçilebilir. Bir diğer sağlık düzeyi de beslenmeden geçer. Kedinizin yaşam süresini sağlıklı bir serüven geçirmesini istiyorsanız kaliteli ve yaşına uygun mamalar tercih etmelisiniz. Ayrıca düzenli kontrollere götürülmeli ve aşısı yapılmalıdır.

Maine Coon Kedisinin Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar ile İletişimi Nasıldır?

‘’Nazik Dev’’ olarak adlandırılan bu kedi türü insancıl kişiliği ile göz önündedir. Çocuklar ile oldukça iyi anlaşmasından dolayı çocuklu ailelerin gözdesi bu kediler çocuklara arkadaşlık yapar. Bu kedi türü çocuklar ile ne kadar iyi anlaşırsa anlaşsın her canlıda olası bir durum olduğu gibi çok küçük çocuklar ile yalnız başına bırakılmamalıdır. Diğer hayvanlar ile iletişimi kuvvetli olduğu bilinen bu tür özellikle birlikte büyüdüğü kedi, köpek başta olmak üzere diğer hayvanlar ile oldukça arası iyidir.

Maine Coon Kedisi Fiyatları

Maine Coon kedi türü Türkiye’de çok az sayıda bulunan bir kedi türüdür. Bu yüzden her evde sıklıkla bu tür kediyi göremeyiz. Nadir rastlanan bir kedi türü olduğu için fiyat yansıması da buna göre şekillenmiştir. Türkiye’de 2022 yılı  fiyatları ortalama 7500 ila 20.000 arasında değişir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.