Evcil Marketim
KediKedi Sağlığı

Kedilerde Enfeksiyon Belirtileri

Nasıl ki insanlar bazı sebeplerden dolayı enfeksiyon hastalıkları ile karşı karşıya kalıyorlarsa, kedilerde enfeksiyon hastalıkları ile karşılaşabilirler. Enfeksiyon hastalıklarının meydana gelmesine neden olan farklı durumlar mevcuttur. Enfeksiyonun türüne göre de farklı belirtiler meydana gelmektedir. Ancak enfeksiyonun türü ne olursa olsun bazı belirtiler geneldir. Bu belirtilerin neler olduğunu bilmek, kedinizin hasta olup olmadığını anlamanıza yardımcı olur.

Peki, kedilerde enfeksiyon belirtileri nelerdir? Bu belirtileri bilmenin ne gibi avantajları vardır? Kedinizin sağlığını korumanız için enfeksiyon belirtilerini bilmeniz önemlidir. Aksi halde onlar için geri dönüşü olmayan bir sağlık durumu meydana gelebilir. Özellikle de evinizde yaşayan kedileri, enfeksiyon hastalığına yakalandıkları zaman daha iyi gözlemleyebilirsiniz.

Kedilerde Enfeksiyon Belirtileri
Kedilerde Enfeksiyon Belirtileri

Depresyon Durumu

Kedilerde enfeksiyon belirtileri arasında yer alan depresyon, genel olarak karşılaşılan bir durumdur. Ancak depresyona giren her kedinin enfeksiyon kaptığını söylemek yanlış olur. Çünkü depresyon, farklı durumların ve hastalıklarında sonucu olabilir. Bu nedenle depresyona giren kedinizin enfeksiyon kaptığına kesin olarak hüküm vermeniz yanlış olur. Depresyon durumu gözlemleniyorsa bunun yanında diğer enfeksiyon belirtilerinin de incelenmesi gerekir.

Depresyon, viral enfeksiyon sonucunda meydana gelir. Kediniz, günlük yerine getirdiği aktivitelerden uzak durur hale gelir. Sürekli olarak mutsuz ve cansız bir görüntü sergiler. Depresyon durumuna bağlı olarak farklı belirtiler de kendini göstermeye başlar. Eğer kediniz uzun bir süre depresyondan çıkmazsa veteriner hekime giderek gerekli testleri yaptırmanızda fayda var. Aksi halde enfeksiyon hastalığı ilerledikçe tedavisi imkansız hale gelebilir.

Uyuşukluk

Yine viral enfeksiyonda meydana gelen belirtilerden biri de uyuşukluktur. Kediler, her zaman canlı olan hayvanlardan biridir. Özellikle de sahipleri ile vakit geçirmeyi oldukça fazla severler. Onların uyuşuk olması pek alışılmış bir durum değildir. Kedinizde sebebini anlamadığınız bir uyuşukluk meydana geldiyse bunu mutlaka önemseyin. Çünkü uyuşukluk, enfeksiyon belirtileri arasında yer almaktadır.

Uyuşukluğa bağlı olarak depresyon ve çeşitli belirtiler de gözlemleniyorsa vakit kaybetmemeniz gerekir. Kedinize gerekli olan tedavinin yapılması için veterinere gitmelisiniz. Uyuşukluk, kedinizin beslenmesine de engel olan bir durumdur. Sağlıklı bir şekilde beslenememesi ise kedinizin güçten daha fazla düşmesine neden olur.

Kedilerde Enfeksiyon Belirtileri
Kedilerde Enfeksiyon Belirtileri

İştah Bozuklukları

Kedilerde enfeksiyon belirtileri arasında yer alan iştah bozuklukları, kedinin sağlığını daha fazla olumsuz etkiler. Çünkü iştahtan kesilmek, vücudun dirençsiz bir hale gelmesine neden olur. Eğer kediniz enfeksiyon hastalıklarından birine yakalanırsa sıklıkla karşılaşacağınız belirtilerden biri iştah bozukluklarıdır. Kedilerin iştahtan kesilmesi çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Eğer bu belirtinin meydana gelmesine neden olan bir hastalığa yakalanmazlarsa iştahsızlık kolay kolay oluşmaz. Depresyon, uyuşukluk gibi belirtilerle birlikte iştah bozuklukları da gözlemlenirse enfeksiyon hastalığından şüphe edebilirsiniz. Ancak bu durumlar haricinde başka enfeksiyon belirtilerini de inceleyerek karar vermeniz daha doğru olacaktır. Çünkü belirtilerin tek başına olması, enfeksiyon teşhisi koymanız için yeterli gelmez.

İshal

İshal, kedilerde enfeksiyon belirtileri arasındadır. Ancak ishal durumun var olup olmadığını tespit etmek için kediniz dışkısını yaparken onu gözlemlemeniz gerekir. Eğer ishal durumu uzun süre devam ederse ve yanında diğer enfeksiyon belirtileri de gözlemlenirse kediniz hasta demektir. İshalin kesintisiz bir şekilde devam etmesi, durumun oldukça ciddi olduğunun bir göstergesidir. İshal, kedinin halsiz ve iştahsız olmasına neden olur. Enfeksiyon hastalığı belirtileri, birbirleri ile bağlantılı olarak meydana gelir.

Yani enfeksiyon hastası olan bir kedide sadece ishal durumu oluşmaz. Tüm belirtiler, birbiri ile bağlantılı olarak oluşur. Eğer bunu bilirseniz, kedinizin enfeksiyon hastalığına yakalandığını hemen fark edebilirsiniz. Ancak bazı enfeksiyon hastalıkları hemen belirti gösteremeyebilir. Bu duruma önlem almak için de kedinizin sağlık kontrollerini düzenli bir şekilde yaptırmak sizin görevinizdir.

Kusma

Enfeksiyonun neden olduğu ishal, yanında kusmayı da beraberinde getirir. Bunun için kusma, enfeksiyon belirtilerinde ayrı bir belirti olarak değerlendirilir. Kedilerin kusması, çok sık meydana gelen bir sorun değildir. Eğer kusmayla birlikte ishal oluşursa enfeksiyon hastalığından şüphe edebilirsiniz. Kusmadan dolayı midesinden rahatsız olan kediler, mama yiyemez hale gelir. Mama yemedikçe vücudunun direncini kaybederler. Bu nedenle enfeksiyon hastalıklarını kesinlikle göz ardı etmeyin. Eğer erken tedavi uygulanmazsa enfeksiyon durumu kedinizin ölümüne neden olur. Böyle bir durumun yaşanmaması için bakımı yaptığınız kedinin hal ve hareketlerini düzenli olarak kontrol edin.

Ateş

Viral enfeksiyon belirtilerinden biri olan ateş, kedinizle temas etmeniz halinde fark edilebilir. Ancak ateş durumunda anlık değişimler meydana gelebilir. Bu nedenle belli bir süre kedinizin sıcaklık değerlerini kontrol etmeniz gerekebilir. Eğer ateş durumu beklenmedik bir derecede yükselirse veterinere gidilmelidir.

siyam-kedisi

Gözyaşı Veya Burun Akıntısı

Üst solunum yolları enfeksiyonu yaşayan kedinizde gözyaşı ve burun akıntısı meydana gelir. Bu tür enfeksiyon hastalığını hemen fark edebilirsiniz. Çünkü belirtiler açık bir şekilde kendini belli eder. Ayrıca burun tıkanıklığı ve salya akıntısı gibi durumlar da üst solunum yolları enfeksiyonunun belirtilerindendir. Ani bir şekilde bu gibi belirtileri fark ederseniz, enfeksiyon hastalığı için gerekli testleri yaptırmalısınız.

Kedi Sağlığı ile merak edilen diğer konular için tıklayınız.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Kedilerde farklı farklı enfeksiyon hastalıkları meydana gelebilir. İdrar yolu enfeksiyonu, bu hastalıklardan biridir. İdrar yolu enfeksiyonun belirtileri ise şunlardır:

  • İdrarlarını yaparken zorlanma ya da yanma
  • Kasık ağrıları
  • Normalden az olan idrar
  • İdrarla birlikte kan gelmesi

Belirtileri, idrar yolu enfeksiyonlarında söz konusu olan belirtilerdir. İdrar yolu enfeksiyonunu fark etmeniz biraz zaman alabilir. Çünkü kedinizi idrarını yaparken sık sık kontrol etmeniz gerekebilir. İdrarında oluşan değişimlerin gözünüzden kaçması muhtemeldir. Bunun için idrar yolu enfeksiyonuna karşı dikkatli olmalısınız. İdrar yolu enfeksiyonuna yakalanan kedilerin hemen tedavi edilmesi gerekir. Bu tür enfeksiyon hastalıklarında kedi bakımının nasıl olması gerektiği konusunda bilgi sahibi olmanız gerekebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.