Evcil Marketim
KediKedi Bakımı

Australian Mist Kedisi Özellikleri Ve Bakımı

Burmese kedisiyle Habeş kedisinin melezi olan Australian Mist kedileri, ismini ortaya çıktığı ülkeden almıştır. Avusturalya kökenli sevimli canlılar, 2011 senesinde bir kedi cinsi olarak dünyaca da tanınmışlardır.

Spotred Mist kedileri olarak da bilinen Australian Mistler, karakter yapıları gereği uysal ve sevecendirler. Peki, australian mist kedisi özellikleri ve bakımı ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir?

Australian Mist Kedisi Genel Özellikleri

Bu sevecen kedilerin bazı özellikleri;

 • Orta irilikte olan kedi ırkıdır. Erkek Australian Mist kedileri dişilere oranla daha kaslı ve daha iridir.
 • Beş kilogramdan yedi kiloya kadar çıkabilirler.
 • Pek çok farklı renkte tüylere sahiptirler. Benekli, hafif çizgili veya düz renk olan Australian Mistler mevcuttur.
 • Orta uzunlukta sık tüylere sahiplerdir.
 • Kulakları da gövdelerine göre oldukça küçüktür.
 • Gözleri büyüktür, yuvarlaktır ve genellikle yeşil renktedir.
 • Gövdeleri ise oldukça kas ve güçlüdür.
 • Arka bacağı ön bacaklarından çok daha uzundur. Bu da onların daha atletik ve çevik olmalarını sağlar.
 • Genelde sakin olmalarına rağmen oyun oynamayı çok severler.
 • Uysaldır ve cana yakın hayvanlardır.
 • Diğer hayvanlar ile rahatça ilişki kurarlar.
 • İnsanlarla çok yakın ilişkiler kurarlar. Sahiplerinin kucağında her daim uyumaktan hoşlanırlar ve onlara çok bağlıdırlar.
 • Eğitilmeleri rahat değildir ancak oyun oynamaları dışında geçen sürelerde hareketli olmadıklarından yaramazlık yapmazlar. Uyumlu olan doğaları da buna eklenince eğitilmelerine gerek yoktur.
 • Kalıtsal bir rahatsızlığı olduğu bilinmemektedir.
 • Hastalıklara oldukça dayanıklı kedilerdir. Dişleri hassas noktalarıdır.
 • Çok iyi bakıldığı zaman yaklaşık yirmi yıl ömürleri vardır.

şeklinde sıralanmaktadır.

Australian Mist Kedisi Bakımı

Australian Mist Kedisi Özellikleri Ve Bakımı
Australian Mist Kedisi Özellikleri Ve Bakımı

İnsanlarla çok yakın şekilde ilişkiler kurmayı sevmekte olan Australian Mist kedileri, yalnızca sahipleriyle değil, eve gelen misafirlerle de iyi iletişim içine girer. Aynı evde yaşadığı insanlara bağlanan bu kediler, yalnızlıktan hoşlanmazlar.

Sahiplerini yanında isteyen Australian Mistler, dikkat çekmeye bayılırlar. Sakin ev kedisi görünseler de çok oyunculardır ve uyanık oldukları vakitlerde oyun peşindedirler. Oyun oynama isteği sahipleriyle olan iletişimlerini sürekli yapma ve ilgiyi üstlerinde tutma içindir.

Australian Mist Kedisi Bakımı

Australian Mist kedisi bakımı tüy yapısı ile başlamaktadır. Orta uzunluğa sahip tüy yapısının düzenli olarak kedi fırçası ile taranması gerekmektedir. Ölü tüylerin ayıklanmasını sağlayan bu yöntemin dışında dostunuzu ılık banyo ile rahatlatabilirsiniz. Tüy ya da tırnaklarının bakımının her daim önemli olduğu bu Australian Mist kedisinin düzenli tırnak kesimlerinin yapılması da gerekmektedir.

Tırnak içlerinde oluşabilecek mikroplardan kurtulmanın en etkili yol olduğu bilinen bu işlemlerde oldukça dikkatli olmanız gerektiğini hiçbir zaman unutmayınız. Pek çok kedi besleyicisi tırnak ya da tüy bakım işlemlerinde kedi kuaförlerinin tercihinde bulunmalıdır.

Australian Mist bakımları arasında önemli durumun beslenme olduğunu bilmeniz gerekir. Özellikle kedinizin damak zevkine uygun birbirinden farklı olarak tavuk, jambon, tahıl, meyve ve sebzeli kuru ya da yaş mamaları sıkça tercih etmeniz gerekmektedir. Her zaman yaşamsal faaliyetlerini sağlıklı şekilde yürütebilmeleri için kaliteli olan kedi mamaları ile de beslemeyi unutmayınız.

Australian Mist Kedisi Sağlık Durumu

Australian Mist Kedisi Özellikleri Ve Bakımı
Australian Mist Kedisi Özellikleri Ve Bakımı

Australian Mist kedisi türüne özgü herhangi bir kalıtsal hastalığa sahip olmadığı biliniyor. Oldukça sağlıklı olan kedi türü ortalama 15 ile 20 sene arasında yaşam süreleri olduğu da söylenmektedir.

Ortalama ağırlıkları üç ile beş kg arasında değişiklik gösteriyor. Sağlıklı vücut yapısı ve doğru gelişim için Australian Mist kedisine her zaman kaliteli kedi mamaları almanız gerektiğini unutmamalısınız. Beslenme her türlü hayvanda olduğu gibi kedilerde de önemli bir unsur olduğu bilinmektedir.

Australian Mist her zaman zinde, güçlü ve sağlıklı kalması adına yaşına uygun aşılama işlemlerinin veteriner hekimlerin kontrolünde düzenli gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda açık havaya çıkartacağınız kedinizin diğer hayvanlarla iletişimde kendilerini kendini koruyabilmesi için yıllık olarak grip ve enteritin aşılarını ihmal etmemelisiniz. Ağız sağlığının korunması adına Australian Mist cinsinin işlerinin günlük olarak fırçalanması her daim önerilmektedir. Düzenli olarak diş fırçalaması hem diş etlerinin hem de ağız içerisinde oluşabilecek olan enfeksiyon riskinin azalttığı söylenmektedir.

Australian Mist Kedisinin Çocuklarla İletişimi Nasıl?

Sevgi dolu ve cana yakın kişilikleri ile oldukça ön plana çıkan Australian Mist kedisi çocuklarla oldukça iyi bir iletişim kurduğu da söylenmektedir. Bu özelliği her daim onları çocuklu ailelerin popüler olan kedi tercihlerinden biri yapmaya yeter.

Australian Mist cinsi kedisi çocuklarla olduğu kadar diğer hayvanlar olan kedilerle ve köpeklerle uyum içerisinde yaşamayı her zaman becermektedir. Oyuncu kimlikleriyle her etkileşim içerisinde olan Australian Mist cinsi kedisi evinizdeki diğer evcil hayvanlarla küçük yaştan itibaren büyütülmesi durumlarında adeta kardeş gibi olabildiği söylenmektedir.

Australian Mist Kedisi Özellikleri

İnsan odaklı kedi türü olan Australian Mist, oldukça kaslı olan yapısı ile bir hayli sağlıklı kedi türüdür. Australian Mist, insancıl şekildeki kişiliklerinin yanı sıra hem oldukça zeki hem de akıllı bir kedi türüdür.

Sevimlilikleriyle tüm dikkatleri üzerine toplamakta olan kediler, her daim kucakta olmaktan da çok büyük zevk alır. Bu yönü ile Australian Mist kedisi tamev kedisi yapmaya yetmektedir. Australian Mist sadık bir kişiliğe sahip olduğu gibi aynı zamanda sahibinin yanından hiç ayrılmadığı bilinir.

İnteraktif olan oyunlardan hoşlandığı da bilinen Australian Mist yeni oyuncaklar alınmasından çok büyük mutluluk duyar. Bununla beraber aldığınız oyuncaklarla saatlerce ve aralıksız şekilde vakit geçirebilmektedir.

Australian Mist uysal olan kişilikleri ile çevresine hiç zarar vermemesi ile bilinmektedir. Bu yönü de onu hem çocuklar hem de diğer evcil hayvanlarla uyum içerisinde yaşamaya. Her yönüyle oldukça sevecen olan kedi türü yaşamsal faaliyetlerinin en üst seviyede ilerlemesi adına kaliteli mama ve düzenli aşılamalarla beslenmesi önerilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.