Evcil Marketim
KediKedi Bakımı

Kedilerde İdeal Kilo Oranı Kaç Olmalıdır?

Kedilerde kilo problemi yaygın bir durum. Özellikle evimizdeki kedi dostlarımız çok kilolu veya çok zayıf olabiliyorlar. Her iki durum da kedilerin sağlığını tehlikeye atıyor. Kediler kilo olunca gözümüze şirin gelse de onların da ulaşması gereken ideal bir kilo oranı var. Kedilere gerektiği zamanlarda veteriner tarafından hazırlanan bir diyet uygulanmalı. Çünkü kedilerde şişmanlık veya aşırı zayıflık organlara zarar verebilen ve kedinin ömrünü kısaltan bir problem. Bu risklerin farkında olan hayvan sahipleri, kedilerde ideal kilo oranı kaç olmalıdır?

Kedilerde İdeal Kilo Oranı Kaç Olmalıdır?
Kedilerde İdeal Kilo Oranı Kaç Olmalıdır?

Sorusunu soruyor.

Kedilerde İdeal Kilo

Kedilerde büyük bir genelleme yapacak olursak, ortalama bir kedi 4,5-5 kg arasında bir yerlerde kiloya sahip olmalıdır. Fakat bu genelleme Kedilerde ideal kilonun belirlenmesi için üç farklı unsurun göz önünde bulundurulması gerekir;

  • Cins
  • Yaş
  • Cinsiyet

Bu faktörleri göz önünde bulundurmadan bir kedinin ideal kilosuna karar vermek mümkün değildir. Kedinizin ideal kilosunun hesaplanması ve takibi için veteriner hekimine başvurmalısınız. Kedinizde zayıflık veya şişmanlık belirtileri gözlemlediğiniz zaman ideal kilosuna ulaşmasını sağlayın.

Çünkü erken bir vakitte bunu yapmak çok etkili olacaktır. Özellikle kısırlaştırılan kediler çok fazla beslenerek hızla kilo almaya başlar. Bu durumun önüne geçmek için kedinizin beslenmesini ilk başlarda sınırlamalısın. Kilo arttıkça bunu önlemeniz ve ideal kiloya gelme çabaları daha zorlayıcı olacaktır.

Yavru Kedilerde İdeal Kilo

Yavru kedilerde ideal kilonun belirlenmesi için yavrunun doğduktan sonra takip altında olması gerekir. Yeni doğan bir bebek kedi yaklaşık 100 gram ağırlığında olacaktır. Bu ağrılığın 2 hafta sonra iki katına çıkması beklenir. Aşağıdaki tabloyu takip edere yavru kedinizin kilosunu takip altında tutabilirsiniz.

  1. Hafta: 100 gram
  2. Hafta: 200 gram
  3. Hafta: 300-350 gram
  4. Hafta: 550-600 gram
  5. Hafta: 1000 gram
  6. Ay: 1.5 kilogram

Bu tablo kedinin cinsi ve ne kadar anne sütü tükettiğiyle doğru orantılıdır. Kedinizin anne sütü alması kilosu için büyük önem taşır. Yavruyken yeterli anne sütü alamayan kedilerin bağışıklık sistemi düşük olur ve küçük kalırlar. Bu kedilerin kendilerini toparlayıp ideal kiloya ulaşmaları zor olacağından veteriner desteğiyle besin takviyesi yapılmalıdır.

Yetişkin Kedilerde İdeal Kilo

Yetişkin kediler için ideal kilo çok farklılık gösteren bir durum. Kedinin cinsi ve cinsiyeti göz önünde olmalıdır. Ayrıca kısırlaştırılan kediler daha fazla yemek yiyecek ve şişmanlamaya başlayacaktır. Yetişkin kediler 3,5-5 kilogram aralığında olmalıdır. Kedinizin cinsine göre bu durum daha farklı olabilir. Ayrıca dişi kediler erkek kedilerden neredeyse 1-1,5 kilogram daha zayıftır. Doğru kilo takibi için veterinere gitmeniz gerekir.

Kedilerde Şişmanlık

Kediler birçok sebepten dolayı şişmanlayabilir. Yaşlılık, kısırlık ve hormonal dengesizlikler kedinizin kilo almasını sağlar. Kısırlaştırılan kediler artık diğer kedilerle aynı mamayı yememelidir. Kısırlaştırılan kediler çok fazla yemek yemek isterler ve kısa sürede kilo almaya başlarlar. Bu yüzden kısır kediler için üretilmiş diyet mamaları tercih edilmelidir. Kedinizin bir travma sonucu depresyona girmesi de şişmanlamasına yol açar. Yaşlı kediler ise çok fazla hareket etmeyecek ve enerji ihtiyacının azalması sebebiyle kilo almaya başlayacaklardır. Bu durumları yaşayan kedinizin veteriner takibi altında olması ve beslenmesinin sınırlanması gerekir.

Kedilerde İdeal Kilo Oranı Kaç Olmalıdır?
Kedilerde İdeal Kilo Oranı Kaç Olmalıdır?

Kedilerde Obezite Riskleri

Kedilerin birçoğu obezite tehlikesiyle karşı karşıya. Aşırı kilo alımıyla birlikte vücutta aşırı yağ artışı obeziteye yol açar. Bu kilo artışı, yaşlanan kedilere ve kısırlaştırılan kedilerde sıklık görülür. Düzensiz beslenen ve hareketi kısıtlı olan kediler kilo almaya daha elverişlidir. Kediniz için düzenli olarak kilo takibi yaptırmanız, olası bir kilo artışını fark etmenizi sağlayacaktır. Bu sayede kilo artışı erkenden kontrol edilir ve obezite riski ortadan kalkar. Obezite kediler kalp, böbrek ve sindirim sorunlarıyla karşı karşıya kalırlar. Birçoğu hareket edemez ve ömürleri normal bir kediye göre daha kısadır.

Kedilerde Aşırı Zayıflık

Bazı kedilerin zayıf ve oldukça kemikli bir yapıya sahip olduğunu görüyoruz. Üstelik bu kediler yetişkinliğe ulaşmış ve oldukça iyi beslenen kediler olmalarına rağmen zayıf kalmaya devam ederler. Kedi sahipleri kedilerinin fit olduğunu düşünseler de aslında gözle görülür bir zayıflık söz konusuysa kedinin takip altında olması gerekir. Özellikle kedilerde iç parazit veya böbrek hastalığı gibi durumlarda zayıflama durumu söz konusu olur. Bir kedinin zayıf olduğu anlamanız için beline ve göğüs kısmına bakın. Zayıf kedilerde bel içeri çökmüş ve göğüs kemikleri belirgin hale gelmiştir. Kedinizde aşırı zayıflık görülüyorsa derhal veteriner hekime başvurun.

Kedilerde Diyet İşe Yarar Mı?

Her kedinin beslenme ihtiyacı aynı değildir. Örneğin hamile bir kedi ve hamile olmayan bir kedinin yiyeceği mama miktarı aynı değildir. Bu nedenle her kediye özel bir beslenme planı uygulanması ideal kiloya ulaşma konusunda iyi bir yöntemdir. Mama miktarını azaltarak veya çoğaltarak kedinizin ideal kiloya ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz. Kediler bu sınırlamalardan hoşlanmasa da bir süre sonra bu duruma alışacaklardır. Kediler kendi başlarına diyet yapmaları gerektiğini elbette bilemeyecekleri için sahipleri tarafından yardıma ihtiyaç duyarlar.

Kilolu Kedilerde Diyet

Beslenmeyi kontrol altına almak kediler için en iyi şeydir. Çünkü kediler özellikle canları sıkılınca zamansız bir şekilde mama yerler. Bazen bir çocuk gibi beslenme düzenleri bozulur. Bunu kontrol altına almak için mamayı bir defa değil, birçok defa fakat azar azar verin. Ev yemeği yedirmeyin ve mamasını çok ulaşılabilir yerlerde bırakmayın.

Zayıf Kedilerde Diyet

Zayıf kedilerinizi veterinerin önerdiği saatlerde yüksek proteinli mamalarla besleyin. Onu eğlendirerek bir yandan mama yemesi için teşvik edebilirsiniz. Kedinizin zayıflığı sağlık için bir sorun teşkil etmiyorsa mamaya zorlamanız gerekmez. Ne yapmanız gerektiği konusunda veteriner hekimine danışmalısınız. Kilolu ve zayıf kediler için diyet planı mutlaka veteriner hekimleri tarafından hazırlanmalıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.