Evcil Marketim
KediKedi Bakımı

Kediler Kaç Yıl Yaşar? 7 yıllık kedi kaç yaşındadır?

Kediler Kaç Yıl Yaşar

Kediler Kaç Yıl Yaşar derken aslında sevimli dostumuzun bizlerden hiç ayrılmasını istemesek de bir gün gideceklerini biliriz.

Onlar bizlere ev arkadaşı, yakın bir dost, evlat olurlar. Kedilerimize çok büyük sevgi beslediğimiz büyük bir gerçektir. Bir kere kedi sahiplendiğiniz zaman aslında onların ne kadar da özel canılar olduğunu daha yakından fark ederiz.

Bizim kedilerimize beslediğimiz sevgiyi onlar da bize beslerler. Bizle beraber eğlenmek, oyun oynamak, vakit geçirmek, sevgi almak isterler. Ama tabi aynı zamanda bazen çok mesafeli olurlar. Sizin onları sevmek istediğiniz zaman değil de onlar ne zaman sevgi görmek isterlerse o zaman sizlere yanaşırlar. Onun haricinde siz sevmek istediğinizde sizlerden bir yolunu bulup kaçacaktırlar.

Bir kedi sahiplendikten sonra hayatımızı artık ona göre şekillendirmeye başlarız. Örneğin bir yer gideceksek bir ke daha düşünürüz. Vereceğimiz tüm kararlarda aslında onları etkileri vardır. Çünkü onlara hiçbir şekilde zarar gelmesini istemeyiz. Sevimli dostumuza olan büyük sevgi ve hayranlığımızdan onlara asla zarar gelmesini istemeyiz. Bu yüzden onların sağlıklarına elimizden geldiği kadar dikkat etmemiz gerekir. Peki kediler kaç sene yaşar?

Kedilerin Ömrü Ne Kadardır?

Kedilerin Ömrü Ne Kadardır
Kediler Kaç Yıl Yaşar, Kediler Kaç Yıl Yaşar

‘’Kedilerin Ömrü Ne Kadardır’’ bu sorunun cevabını etkileyen birçok farklı faktör vardır. Ama ortalama olarak kedilerin ömrü 12 ile 18 yıl arasında değişiklik gösterir. Bu aralığa sokakta yaşayan, dengeli beslenmeyen, kronik hastalıkları olan, tedavi seçeneklerinden yararlanamayan, gerekli aşıları yapılamayan, evde yaşayıp obezite gibi hastalıklarıyla tehdit edilen sevimli dostlarımız için maalesef ki geçerli değildir.

Sokakta yaşayan kedilerin yaşam sürelerinin evlerde yaşayan kedilerin yaklaşık üçte biri olduğu bilinmektedir. Tabi evde yaşadıkları halde düzenli beslenmemeleri, maruz kaldıkları tehlikeler ve diğer canlılardan kaptıkları bulaşıcı hastalıklar bu süreyi kısaltabilmektedir.

Her kedinin ömrü farklılık göstermektedir. Yedikleri mama, dengeli beslenmeleri, küçük de olsa sürekli aktiviteler egzersizler yapmaları, veteriner kontrolüne gitmeleri yaşam sürelerini etkilemektedir. Bünyesine uygun mamayla beslenen bir kedi ile sürekli ev yemekleri ile beslenen bir kedinin yaşam kalitesi ve yaşam süresi bir olmayacaktır.

Evde beslenen her kedi de çok sağlıklı koşullarda besleniyor diyemeyiz. Çünkü mama kalitesi, yaşam alanı gibi faktörler çok önemlidir. Kedimiz kısır ise kısır olmayan kedi maması vermemiz kedimiz için hiç de sağlıklı olmayacaktır. Ya da sırf seviyor diye sevdiği mamayı sağlıksız olduğunu bile bile vermemiz gerekir.

Bu da👉Kediler ısırır mı? Kedi ısırınca ne yapmak gerekir? (patigen.com)  dikkatinizi çekebilir!

Sokak Kedisi En Fazla Kaç Yıl Yaşar?

Sokak Kedisi En Fazla Kaç Yıl Yaşar
Kediler Kaç Yıl Yaşar

Sokak kedileri En Fazla Kaç Yıl Yaşar derseniz tahmin edilebileceği üzer ev kedilerine oranla çok daha az yaşarlar. Sokak kedilerinin ömrü 2 ile 3 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Bu sürenin bu adar kısa olmasının sebepleri arasında bazı etkenler vardır. Bu etkenlerden en önemlisi ise yaşam standartlarıdır.

Sokak kedileri dışarda çok fazla tehlikeye maruz kalırlar. Hızlı arabalar, diğer hayvanların tehditleri, mikroplar, aç kalmamak için mücadele gibi birden fazla sebep vardır. Bu gibi olumsuz etkenlerden dolayı yeterli ve dengeli beslenemezler, su ihtiyaçlarını almaları gerektiği kadar alamazlar, herhangi bir sağlık problemi yaşadıkları zaman birisinin fark etme olasılığı çok düşük olduğu için sağlık problemleri yaşarlar. Bunların tamamı ve çok daha fazlası da kedinin yaşam kalitesini etkilemektedir.

Bu da ➡️Kediler kaç g de doğurur? 63 günde doğurdukları doğru mu? (patigen.com)dikkatinizi çekebilir!

Evde beslenen kedi kaç yıl yaşar?

Evde beslenen kedi kaç yıl yaşar?
Kediler Kaç Yıl Yaşar
Özenerek evlerimizde büyütmekte olduğumuz kedilerimizin de belli bir yaşam ömrü vardır. Doğru bakım uygulamalarına sahip ev kedileri 12 ila 18 yıl yaşayabilirler.

7 yıllık kedi kaç yaşındadır?

7 yıllık kedi kaç yaşındadır?
Kediler Kaç Yıl Yaşar Kediler Kaç Yıl Yaşar
7 yıllık kedilerin insan yaşına denk gelmekte olan ömürleri yaklaşık 45 yıl olarak bilinmektedir.

Sevimli pati dostlarımız dışarda da olsalar onlara sahip çıkmamız gerekmektedir. Mümkün oldukça çevremizdeki tüm hayvanlara el uzatmak için bir çaba göstermeliyiz. Her bir canlının bize ihtiyacı olduğunu unutmayalım. Patigen.com adresi de sizlere bu konu da ön ayak olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.