Evcil Marketim
KediKedi Sağlığı

Kedilerde Pire ve Kene

Günümüzde kedilerde pire ve kene sorunu evinde kedi besleyen pek çok hayvan severin sık sık karşılaştığı bir sorun olarak göze çarpmaktadır. Kediler sokağa çıktığında veya herhangi bir yerde dolaştığında üzerlerine kene ve pire yapışma olasılığı çok fazladır. Bu sebeple kedilerin özellikle de evde beslenen kedilerin girip çıktıkları ortamlara dikkat etmesi önemlidir. Kediler bu tip şeylere dikkat etmezse hiç istenmeyen durumlarla kişiler karşı karşıya kalınabilir. Bu sebeple evde beslenen kedilerin gidecekleri yerleri belirlemesi ve o yerlerde dolaşması çok önemli bir hal almaktadır. Kedi sahiplerinin de bu tip şeylere özen göstermesi ileride onların başına dert açmaması açısından önemlidir.

Kedilerde Pire ve Kene
Kedilerde Pire ve Kene

Kedilerde Neden Pire Olur?

Kedilerde pire olmasının veya pire olduğunun fark edilmesinin aslına bakılırsa çok basit bir nedeni vardır. Kediler çok hareketli canlılar olduklarından dolayı en küçük deliklere bile girebilirler. Kedilerin girdikleri her alanın temiz ve hijyenik olmasının mümkün atı yoktur. Bu yüzden bu hayvanlar aşırı sık şekilde kontrol edilemez. Yani kedinin sahibi kedisinin girip çıktığını yerleri fark etmezse kedi girdiği pis ortamlardan üzerine kene veya pire bulaştırabilir. Bu da kedi sahibi için bir problem haline gelir. Yani genel olarak pire veya kene gibi şeyler pis ortamlardan bulaşan ve hiç kimsenin karşılaşmak istemediği şeyler olarak bilinir.

Kedide Pire Fark Ettiğimizde Ne Yapmalıyız?

Kedinin sahibi kedide herhangi bir pire fark ettiğinde duruma kendisinin müdahale etmesi çok da doğru olmayacaktır. Çünkü hiçbir insan bu işin uzmanı kadar bu işe hakim olmadığından dolayı kedi için gereken bakımı yapamayabilir. Bu sebeple kedide pire fark edildiğinde ilk olarak veterinere gidilmelidir. Fakat eğer o anda veterinere gidilemiyorsa kedi ürünleri satan bir yerden pire damlası satın alınabilir. Pire damlası adı verilen şey kediler pirelendiğinde çok rahat uygulanabilen bir damladır. Bu sayede kedi sahipleri bunu evlerinde de yapabilirler. Alınan pire damlasından ense kısmına yani ulaşamayacağı yere birkaç damla yedirilmesi önemlidir. Daha sonra pireler kendi kendine dökülecektir. Yani ekstra bir şey yapılmasına gerek yoktur.

Kedilerin Üzerinden Pire Nasıl Temizlenir?

Kedilerin üzerinden pire temizliği genel olarak veterinerler tarafından yapılır. Fakat evinde kedi besleyen pek çok hayvan sever de kedi temizliği yapabilir. Özet olarak kirli olan kedinin üzerinde pire fark edildikten sonra en yakın veterinere gidilip durum izah edilmelidir. Veteriner o noktadan sonra öncelikle kedinin üzerindeki pirelere bakar. Pirelerin azlığına veya çokluğuna göre nasıl bir yol izleyeceğine karar verir. Eğer kedinin üzerindeki pire çoksa genel olarak pire aşısı yapılır. Fakat azımsanacak bir miktarda ise yukarıda da belirtildiği gibi pire damlası yardımıyla kedinin üzerindeki pireleri temizler. Daha sonra kedi eski haline döner.

Kedi Temizliği Nasıl Yapılır?

Pire haricinde kedilerin normal temizliği de çok önemlidir. Özellikle evde beslenen kedilerin tüy dökmemesi açısından pek yok şey yapılmalıdır. Çünkü hem etrafa saçılan kedi tüyleri rahatsız edici bir görüntü oluşturuyor hem de kişilerin solunum yollarına kaçarak onları hasta edebiliyor. Bu sebeple kedi sahiplerinin bu tip şeylere dikkat ederek hareket etmesi çok önemli bir hale geliyor. Öncelikle kedi temizliğinin yapılması belli bir bütün halinde ilerlemeli.

Kedileri düzenli olarak kediler için özel üretilen şampuanlar ile yıkanmalı ve tüyleri kestirilmeli. Eğer kedinizin tüylerini kestirmezseniz bu tüyler zamanla uzayacak ve etrafa dağılacak. Ayrıca kedilerin tüylerinin dökülmemesi için veterinerler kedilere aşı yapmaktadır. Bu aşının yaptırılması da son derece önemlidir. Kediler için yapılması ve asla unutulmaması gereken şeylerden bir tanesi de kedilerin veteriner kontrollerinin ve aşılarının düzenli bir şekilde yaptırılmasıdır. Evinde kedi besleyen insanlar bunlara dikkat etmelidir.

Kedilerin Aşısı Kaç Günde Bir Yapılmalıdır?

Kedilerin aşısının kaç günde bir yapılacağına genel olarak veterinerler karar verilir. Her kedi bir olmadığından dolayı her kediye yapılan aşı da farklı farklıdır. Bu sebeple kedi sahiplerinin kedisine kaç günde bir aşı yaptırılacağına karar vermesi gibi bir şey mümkün değildir. Kedisine aşı yaptırmak isteyen bir kişi veterinere danışmalı, ardından bu konu hakkında bilgi edinmeli ve ona göre bir aşı çizelgesi hazırlanmalıdır. Bu sayede hem kedi daha sağlıklı bir şekilde hayatına devam eder hem de kedinin sahibinin aklındaki sorulara cevap bulunmuş olur.

Kedilerde Pire ve Kene
Kedilerde Pire ve Kene

Kediler İçin Temizlik Ürünleri Nelerdir?

Günümüzde kediler için pek çok temizlik ve kıyafet ürünü vardır. Evlerinde kedi besleyen kişilerin bu sebeple çok fazla sıkıntıya girmesine gerek yoktur. Özellikle de internet üzerinden bu tip şeylerin satışı son derece kolaydır. Yani kedisi için herhangi bir temizlik ürünü veya kıyafet almak isteyen bir kişinin yapması gereken tek şey internet üzerinden almak istediği ürünü aramasıdır. Bunu yaptıktan sonra ne gerekiyorsa oradan alıp, kedisine uygulayabilir. Genel olarak kedi sahipleri kediler için hangi temizlik ürünlerini kullanacağına karar verememektedir.

Hemen herkesin kendisi için kullandığı ve fiyatları gayet uygun olan ürünlerden şu şekilde bahsedilebilir:

  • Şampuan
  • Kedi Fırçası
  • Kuru Şampuan
  • Tüy Toplama Eldiveni
  • Nem Emici Banyo Havlusu
  • Koku Giderici Sprey

Bunlar ve daha bunlar gibi pek çok ürün insanların kedi temizliği için sık sık tercih ettiği ürünler arasında yer alır.

Kedilerin Pirelenmemesi İçin Ne Yapılabilir?

Kedilerin pirelenmemesi için kedi sahiplerinin yapması gereken en önemli şey kedilerin girdiği ve çıktığı yerlerde dikkat etmesidir. Eğer kedi çok pis yerlerde dolaşıyorsa kene ve pire yapışma olasılığı muhtemeldir. Bu gibi şeylere taviz vermemek adına kediler sürekli olarak kontrol altında tutulmalı ve daha temiz yerlerde gezdirilmelidir.

Kediler İçin Pire İlacı Nerede Satılır?

Kediler için pire ilacı pek çok yerde satılır. Çoğunluklu olarak veteriner hekimler ve internet üzerinde bu tip ilaçların satışı mevcuttur. Kişi hangi yeri daha güvenilir görüyorsa oradan alışverişini yapmalı ve kediye bu ilacı uygulamalıdır. Sorun kısa sürede ortadan kalkar ve kişilere herhangi bir sorun çıkmamış olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.