Evcil Marketim
KediKedi Sağlığı

Kedilerde Kalp Hastalıkları

Yaşadığımız dönemde kedilerde kalp hastalıkları veterinerlerin sık sık karşılaştığı sorunlar arasında yer alır. Genel olarak pek çok hayvan sever ve evinde kedi besleyen insanlar kedilerinde bu tip problemlerle karşılaşmakta ve böyle şeylerle sık sık uğraşmaktadır. Kedilerde kalp hastalıkları aşırı derecede abartılması gereken şeyler değildir. Çünkü günümüz teknolojisinde ve tıpta bu tip şeylerin çözümü vardır.

Bu sebeple kişilerin böyle problemlerle karşı karşıya kaldığında endişelenmemesi ve telaşa kapılmaması önemlidir. Kedide herhangi bir kalp rahatsızlığına rastlanıldığında veteriner hekimler tarafından rahatlıkla tedavisi yapılır. Eğer çok önemli ve ağır bir şey varsa kedi ameliyata alınır ve sorun kısa sürede çözülür. Bu sayede hem kedinin sahibi rahatlamış olur hem de kedi hastalığından kolayca kurtulmuş olur.

Kedilerde Kalp Hastalıkları
Kedilerde Kalp Hastalıkları

Kedilerde Kalp Hastalığı Belirtisi Nelerdir?

Kalp hastalığı belirtileri kedinin solunumda değişiklikler, kedinin çok fazla hareket etmemesi, çok çabuk sıkılması ve nefes nefese kalması, oyun oynamak istememesi, yavaş hareket etmesi, özellikle akşam vakitlerinde sorun çıkarması, aşırı kilo kaybı veya çok aşırı kilo alması gibi pek çok şekilde söylenebilir.

Elbette bu özellikleri barındıran her kedinin kalp rahatsızlığı var diye bir şey yoktur. Eğer kedinin sahibi kedide bir farklılık gözlemliyorsa ve kedinin olduğundan farklı davrandığına kanaat getiriyorsa en yakın veterinere giderek durumu izah etmelidir. Veteriner gereken testleri yaparak kedinin sorununun ne olduğunu kısa sürede anlayıp sahibine durumu bildirir.

Kedinin Hasta Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir kedinin hasta olduğu genel olarak normal zamanlarda yaptığı davranışları yapmamasından kolaylıkla anlaşılabilir. Kediler genellikle çok hareketli hayvanlar olduğundan dolayı gün içerisinde sık sık hareket ederler. Eğer bir kedi normalde çok fazla hareket ediyor fakat son zamanlarda bu hareketliliğini azaltıyorsa kedide bir problem olabilir.

Onun haricinde kedinin yeme içmesinde bir bozukluk, aşırı sinir, gözlerinde kısıklık gibi belirtilerde kedinin hasta olduğuna işarettir. Bu gibi durumlarda bir uzmana danışılması her zaman için daha iyi olacaktır. Bu sebeple kedi sahiplerinin kedilerini gözlemlemesi de ayrı bir önem taşır.

Kedinin Hasta Olduğu Fark Edildiğinde Ne Yapılmalıdır?

Eğer kedinin hasta olduğu fark ediliyorsa kedi veterinere götürülebilir veya tedavisi evde kolaylıkla yapılabilir. Kedinin tedavisinin evde yapılması basit kedi hastalıklarında mümkündür. Eğer kedinin ciddi bir hastalığı varsa kesinlikle evde müdahale edilmemeli, bir uzmanla görüşülerek durum çözülmelidir.

Fakat kedi soğuk algınlığı veya grip gibi küçük hastalıklara yakalanmışsa kolaylıkla evde tedavisi yapılabilir. Az önce bahsedilen küçük hastalıklara yakalanan kedilerin sıcak ortamlarda bulundurulması, çok fazla hareket ettirilmemesi ve yiyeceklerinin ılık olarak verilmesi önemli bir detaydır.

Bu gibi şeylere dikkat edilerek kedi kısa sürede iyileştirilebilir. Fakat kedide ciddi bir rahatsızlık varsa bu rahatsızlık ancak ve ancak bu işin uzmanı yani bir veteriner tarafından çözebilir. Bu sebeple böyle durumlarda öncelikle bir veteriner ile konuşulmalı daha sonra olaya müdahale edilmelidir.

Kediler Evde Tedavi Edilebilir Mi?

Kedilerin hastalığına göre veya durumuna göre evde tedavi edilip edilmeyeceğine karar verilebilir. Eğer kedinin ciddi bir rahatsızlığı varsa ve hayatını fazlasıyla etkiliyorsa kesinlikle bir uzman tarafından yardım almalıdır. Onun haricinde olan küçük rahatsızlıklarda kediler kolaylıkla evde tedavi edilebilir ve bunda hiçbir problem yoktur. Fakat evde yapılan tüm tedavi yöntemlerine karşı kedi hala aynıysa acilen bir yardım alınmalıdır.

Kedi Hastalıkları İnsana Geçer Mi?

Kedi hastalıklarının insana geçmesi günümüzde mümkün olan bir olaydır. Kedilerden insanlara geçen çok az türde hastalık vardır. Yani kolay kolay bir kedinin bir insana hastalık geçirmesi mümkün değildir. Ancak türüne az rastlanan hastalıklarda bu tip durumlar mevcuttur.

Kedilerin dışkısı yoluyla insanlara geçebilecek bir hastalık olan parazitler, insanların günlük hayatında çok fazla sorun yaratabiliyor. Bu sebeple kedilerin sürekli olarak aşılarının yaptırılması ve günlük hayatlarında yaptığı davranışların takip edilmesi kedi sahiplerinin sağlığı açısından çok önemli bir rol oynuyor.

Özellikle evde bakılan kedilerin maması değiştirildiyse kediye nasıl etki ettiği, parazit yapıp yapmadığı veya kedide bir yan etki oluşturup oluşturmadığı kedi sahibi tarafından gözlemlenmeli ve ona göre bir yol izlenmelidir. Çünkü her kedi maması aynı etkiyi vermemektedir. Bu sebeple kedi maması değiştirildiyse veya kedinin hayatında bir değişiklik yapıldıysa bunun ona nasıl etki ettiği gözlemlenmeli ve ona göre davranılmalıdır.

Kedilerde Kalp Hastalıkları
Kedilerde Kalp Hastalıkları

Hasta Olan Kediye Ne Yedirilmelidir?

Genel olarak hasta olan kediler yemek yemekte zorluk çekerler. Hatta bazı hasta kediler yemek yemek istemeyebilir. Bu da onların bağışıklığının düşmesine ve iyileşmesinin zorlaşmasına sebep olabilir. Böyle durumların ortaya çıkmaması için kedilerin bir şekilde beslenmesi çok önemlidir. Hasta olan kediler genel olarak şırınga ile beslenir. Çünkü bu tip kediler yemek yemek istemediğinden dolayı ona ne verirsiniz verin yemeyecektir. Hasta olan kediye yedirilmesi gereken şeyler genel olarak sıvı şeyler olacağından dolayı her şey yedirilemez.

Genel olarak hasta kedilerin yediği yemekler şu şekilde söylenebilir:

  • Süt
  • Sıvı Mama
  • Püre
  • Kemik Suyu

Bu tip şeyler hasta olan kedinin daha hızlı iyileşmesine ve kedinin kendini bir an önce toplamasına yardımcı olacak yiyecekler olarak bilinir. Pek çok insan da sık sık bu ürünleri kullanarak kendileri tedavi eder.

Kedilerde Halsizlik Neden Olur?

Kedilerde halsizlik olmasının sebebi genel olarak anormal bir durum olması ile ön plana çıkar. Eğer bir kedi eskisi gibi davranmıyorsa veya eskiden yaptığı davranışları artık yapmıyorsa o kedide bir rahatsızlık durumu söz konusu olabilir. Bu sebeple kedi için gereken testleri yaptırmak gereklidir.

Kedi Kusuyorsa Ne Yapılmalıdır?

Bir kedi kusuyorsa kedinin kusması engellenmemeli ve içindeki şeylerin çıkarılması beklenmelidir. Kediler çok fazla tüy yuttuğundan dolayı kusarak bu tüyleri de çıkarıyor olabilirler. Bu sebeple çok fazla üzerlerine gidilmemeli ve kusması beklendikten sonra su verilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.