Evcil Marketim
Kedi Sağlığı

Kedilerde Corona Belirtileri

Günümüz küresel sağlık sorunlarının başında yer alan Corona virüs son derece tehlikeli bir hastalıktır. Bulaşma hızı oldukça yüksek olan bu hastalık hayvandan insana geçmiştir. Oldukça tehlikeli sonuçlara neden olan bu hastalık, günümüzden tüm dünyanın ortak sorunu haline gelmiştir. Ne yazık ki Corona virüs, sadece insanlar için değil aynı zamanda hayvanlar için de tehlikeli bir hale gelmiştir. Corona virüsün hayvanları etkilmesi, virüsün mutasyona uğraması sonucu olmuştur.

Corona virüsten etkilenen hayvanların başında kediler ve köpekler yer almaktadır. Bu nedenle başta kediler ve köpekler Corona virüs tehlikesi ile karşı karşıya kalmışlardır. Ancak bu hayvanların hepsine birden tedavi yapılması ne yazık ki pek mümkün değildir. Çünkü sokaklarda başıboş bir şekilde yaşayan binlerce kedi ve köpek bulunmaktadır.

Kedilerde Corona virüs belirtilerini bilmek, en azından çevremizde yaşayan kediler için faydalı olmamızı sağlayabilir. Bu konuda insanların bilinçli olması gereklidir. Çünkü bu canlılarında tedaviye ihtiyaçları olabilir. Bu konuda onlara yardım edebilecek tek canlı, biz insanlarız. Kedilerin büyük bir çoğunluğu Corona virüsü kolaylıkla atlatabilmektedir. Ancak bazı kediler de Corona virüs belirtileri kendini oldukça fazla hissettirmektedir.

Kedilerde Corona Belirtileri
Kedilerde Corona Belirtileri

Kedilerde Corona Belirtileri Nelerdir?

Corona, hem insan sağlığını hem de hayvan sağlığını olumsuz yönde etkileyen çok ciddi bir salgın hastalıktır. Küresel bir sağlık problemi haline gelen bu salgın, ölümlere yola açan tehlikeli bir virüstür. Bu virüs sadece insanlarda değil aynı zamanda hayvanlarda da bulunmaktadır. Bu bakımdan onlarında hayatları tehlikededir. Bu hayvanlardan biri de kedilerdir.

Kedilerde Corona belirtileri şunlardır:

 • Kilo kaybı yaşanması
 • İştahsızlık
 • Durgunluk
 • Halsizlik
 • Karın bölgesinde şişlik
 • Görme de problem yaşanması
 • Göz renginin değişmesi
 • Gözün sulanması
 • Nefes darlığı
 • Nezle
 • Dengesizlik
 • Ruhsal bir çöküntü, mutsuzluk
 • Yüksek ateş

Bu durumlar kedilerde Corona belirtileri arasında yer alır. Bireylerin, özelliklede evinde kedisi olan kişilerin bu konuda son derece dikkatli olmaları gerekir. Ancak bu belirtiler kedinizde Corona virüs olduğunun kesin bir göstergesi değildir. Bu nedenle detaylı bir test yapılmadan kedilerinizde Corona virüs olduğunu tam olarak anlamanız mümkün değildir.

İştahsızlık Kedilerde

Corona belirtileri arasında yer alan iştahsızlık durumu, kesin bir belirti değildir. Çünkü kediler başka nedenlerden dolayı da iştahsız olabilirler. İştahsızlık durumunun tek başına görülmesi, Corona belirtileri arasında değildir. Bu nedenle kedinizin her zaman iştahsız olması durumunda Corona olduğuna kesin bir hüküm vermek son derece yanlıştır. Belirtiler hiçbir zaman kesin sonuç elde etmenize yardımcı olmaz. Bu nedenle veteriner hekime gidip, kedinize detaylı bir test yapılması gereklidir.

Nefes Darlığı

Nefes darlığı, kedilerde Corona virüs belirtileri arasında yer alır. Özellikle nefes darlığının çok sık yaşanması kedilerde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Kediler, Corona virüsü genellikle kendiliğinden atlatmaktadır. Bu durum onların bağışıklık sistemi ile ilgilidir. Ancak bazı kediler de Corona virüsü atlatmak son derece zordur.

Karın Bölgesinde Şişlik

Kedilerde Corona belirtileri arasında yer alan karın bölgesinde şişlik, kedileri son derece rahatsız eden bir durumdur. Ancak hiçbir belirti tek başına Corona virüs belirtisi değildir. Kedilere Corona tanısının konulması için birçok belirtinin yaşanması gerekir. Karın bölgesinde meydana gelen şişlik, başka rahatsızlıklarında belirtisi olabilir. Bu nedenle veteriner hekime gitmenizde fayda vardır.

Kedilerde Corona Belirtileri
Kedilerde Corona Belirtileri

Yüksek Ateş

Kedilerde yüksek ateşin yaşanması, diğer Corona belirtilerinin de olması ile birlikte son derece tehlikelidir. Yüksek ateş, Corona belirtileri arasında yer alan en belirgin özelliktir. Bu durum, kedilerinizi son derece rahatsız edebilir. Bunun için mutlaka veterinere gitmeniz gereklidir. Yüksek ateş, aksi halde kedinizin sağlığı açısından son derece büyük sorunlara neden olabilir. Bu konuda insanların bilinçli olmaları gerekir.

Gözün Sulanması

Nezle ve göz sulanması kedilerde Corona belirtileri arasında yer alır. Bu nedenle eğer kedinizin Corona virüs olduğundan şüphe ediyorsanız bu durumların takibini çok iyi yapmanız gerekir. Corona virüs olan kedilerde nezle durumuna rastlanır. Bunun yanında göz sulanması, göz renginin değişmesi gibi belirtilerde kedilerde Corona belirtileri arasında bulunur. Aynı zamanda kedilerin görmede sorun yaşaması da yine Corona virüs belirtileri arasında sayılır. Bu belirtilerin düzenli olarak takip edilmesi gerekir.

Ruhsal Bir Çöküntü, Mutsuzluk, Halsizlik, Durgunluk

Kedilerde Corona virüs belirtileri oldukça fazladır. Ancak bu belirtilerin yaşanması, kedinizin kesin olarak Corona olduğunu göstermez. Kesin sonuçlar için mutlaka test yaptırmanız gereklidir. Bunun içinde veteriner hekime gitmeniz gerekir. Kediniz, Corona virüs olduğunda ruhsal bir çöküntü yaşamaya başlar. Ruhsal çöküntünün yanında kedileriniz, oldukça fazla mutsuz olabilirler. Bunların yanında halsiz ve durgun oldukları da gözlemlenmiştir. Bu ruhsal durumların yaşanması başka hastalık belirtisi de olabilir.

Kedilerde Corona Virüs Tedavisi

Kedilerin genellikle %98’i Corona virüsü kendiliğinden atlatmaktadır. Ancak bazıları ise son derece şiddetli bir şekilde bu hastalığı yaşamaktadırlar. Bu durumlarda kedilerin gerekli olan tedaviyi görmeleri gerekir. Aksi takdirde hastalık ilerlediğinde daha ciddi sorunlara neden olabilir. Özellikle de evde bakımını üstlendiğimiz bu sevimli dostlarımızın sağlığını düşünmek zorundayız. Corona virüs, insanı etkilediği gibi kedileri de etkilemektedir.

Hatta ölümlere de yol açmaktadır. Bu bakımdan kedilerde Corona belirtilerine rastlanıldığı zamanlarda hiç zaman kaybetmeden veteriner hekime gidilmelidir. Kedilerde Corona virüs olduğunu test yapmadan anlamak mümkün değildir. Bu nedenle kedinizin Corona virüs olduğunu ancak test ile öğrenebilirsiniz. Corona virüs belirtileri kesin olarak bir sonuç vermez. Çünkü bu belirtiler, aynı zamanda birçok hastalıkta yaşanan belirtiler arasında yer alır. Bunun için en garantili yöntem, kedinize Corona virüs testi yaptırmaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.