Evcil Marketim
Kedi Sağlığı

Kedilerde Hamilelik Belirtileri

Her canlıda olduğu gibi kedilerde belirli bir çiftleşme dönemi vardır. Bu dönemlerde kedilerinde belirli şartlarda çiftleşip üremeleri son derece doğaldır. Her dişi de olduğu gibi kedilerinde hamilelik döneminde göstermiş olduğu birtakım belirtiler bulunur. Genellikle kediler çiftleşme yaşadıktan 20 gün sonra hamile kalırlar. Eğer evde beslediğiniz bir kediniz var ise, çiftleşme döneminden 20 gün sonra veterinere götürüp hamilelik kontrolünü yaptırabilirsiniz.

Kediler de aynı kadınlarda olduğu gibi bazı hamilelik belirtileri gözlemlenmektedir. Kedilerde hamilelik belirtilerinin yaşanması son derece normal bir durumdur. Özellikle evde bakımını üstelendiğimiz kediler de bu belirtileri kolaylıkla gözlemleme şansına sahip oluruz. Kediler de hamilelik döneminde belli sıkıntılardan geçmektedirler. Hamilelik, her canlıda oldukça zorlu bir süreçtir.

Kedilerde Hamilelik Belirtileri
Kedilerde Hamilelik Belirtileri

Kedilerde Gözlemlenen Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde hamilelik belirtileri oldukça fazladır. Bu belirtilerin gözlemlenmesi sonucunda kedinizi bir veterinere götürüp kontrollerini yaptırmakta oldukça büyük fayda vardır.

Kedilerde hamilelik döneminde rastlanan belirtiler şunlardır:

 • Kedilerde oluşan kızgınlık dönemi tamamen sona erer.
 • Kedilerde meme uçları daha da belirgin hale gelir. Aynı zamanda memelerinin rengi koyulaşır.
 • Sürekli sizden ilgi görmek isterler ve onu hep sevmenizi beklerler.
 • Bazı durumlarda aksi ve ters bir yapıda olabilirler.
 • Yalnız kalmak isteyebilirler.
 • İştahları son derece artış gösterir.
 • Fazla uykucu olabilirler
 • Çok sık karşılaşılan bir durum olmasa da kusma durumu gözlemlenebilir.
 • Doğum yapabilmek için sakin bir yer arayışında olurlar.
 • Zamanla karınları büyümeye başlar.
 • Oyun oynadıkları zaman hemen yorulabilirler.

Kediler hamilelikte bunun gibi belirtileri göstermektedirler. Genel olarak gözlemlenen bu belirtiler, hemen hemen her kedide aynıdır.

Kızgınlık Döneminin Sona Ermesi

Kızgınlık dönemi, kedilerde belirli aylarda yaşanan çiftleşme istediğidir. Bu dönem genel olarak mart ayına denk gelmektedir. Kızgınlık döneminde kediler çiftleştikten sonra hemen hamile kalabilirler. Genellikle kedilerde hamilelik kızgınlık döneminden 20 gün sonra oluşmaya başlar. Kedilerde hamilelik döneminin başlaması ile birlikte bu kızgınlık dönemi sonra erer. Kızgınlık döneminin sona ermesi, kedilerde hamilelik belirtilerinin başında yer alır.

Sürekli İlgi ve Sevgi Beklerler

Kediler hamilelikte, normal yaşamlarından daha çok ilgi ve alaka beklerler. Bu bakımdan sürekli olarak sevilmek isterler. Kedilerde bu isteğin daha çok artması hamileliğin getirmiş olduğu belirtiler arasında yer alır. Bu durum oldukça normal bir belirtidir. Kedilerinizin daha mutlu bir hamilelik dönemi yaşamasını istiyorsanız onlara daha fazla ilgi göstermelisiniz. Bu ilgi sayesinde kedileriniz çok daha huzurlu olabilir.

Kedilerde Hamilelik Belirtileri
Kedilerde Hamilelik Belirtileri

Kedilerde Meme Belirginleşmesi

Kedilerde hamilelik döneminin en önemli belirtileri arasında sayılan meme uçlarında belirginleşme, oldukça normal bir durumdur. Hamile olan kedilerinizde öncelikle meme uçları daha da belirginleşir ve renkleri koyulaşır. Bu hamileliğin en gözle görülür belirtileri arasında yer alır. Memelerdeki değişim genel olarak hamileliğin 2. haftasında görülmeye başlanır. İlk olarak meme uçlarında pembeleşme durumu oluşmaya başlar. Pembeleşen meme uçları zamanla daha da irileşme göstermektedir. Bu durum karşısında kedinizin düzenli kontrollerini yaptırmanızda fayda vardır. Kedinizin sağlıklı bir hamilelik dönemi yaşaması için bilinçli bir şekilde davranmanız oldukça önemlidir.

Sürekli Uyku Halinde Olma

Kediler, uykuyu seven canlılardır. Ancak hamilelik döneminin yaşanması ile birlikte kediler, uykuya çok daha fazla düşkün hale gelirler. Sürekli uyuma halinde olan kediler de bu durumun yaşanması oldukça normaldir. Kediler, sık sık uyumak isterler. Bu nedenle uyuma ihtiyaçlarının artması bir sorun değildir. Bu durum, hamileliğin kediler üzerinde yaratmış olduğu doğal bir belirtidir. Bu nedenle uyuyan hamile kedilerinizin uykusunu bozmamaya dikkat etmeniz gereklidir.

Çabuk Yorulma Durumu

Kedilerde gözlemlenen hamilelik belirtileri arasında yer alan çabuk yorulma hali, hamileliğin getirmiş olduğu bir etkendir. Kediler oyun oynamayı oldukça fazla seven canlılar arasında yer alır. Özellikle evinizde bakımı yaptığınız kedilerde oyun oynama isteği oldukça fazla olur. Ancak hamilelik döneminin başlaması ile birlikte, kedilerde oyun oynama durumu yavaşlar. Oyun esnasında çabucak yorulabilirler. Bu durum da hamilelikten dolayı kaynaklanmaktadır.

İştahlarında Artış Görülür

Genel olarak tüm dişi canlılarda hamilelik döneminde iştah artışının yaşanması son derece normaldir. Kedilerde de bu durumun yaşanması gayet normal bir belirtidir. Hamilelik dönemi başlayan kedilerde iştah artışı yaşanabilir. Bu hamileliğin neden olduğu doğal bir gereksinimdir. İştah artışı oldukça fazla artığında kedileriniz fazla mama yemeye başlar. Bu durumu kontrol altında tutmak gereklidir. Aşırı beslenme kedilerin sağlığında tehlikeye yol açmaktadır. Bu nedenle bilinçli bir şekilde mama verilmesi gereklidir. Kedilerinizin aşırı beslenmesi zamanla onları rahatsız edebilir. Bunun için mama verirken azar azar ve sık vermeniz gereklidir. Hamileliğin rahat geçmesi için bu duruma dikkat etmeniz şarttır.

Yalnız Kalma İstemeleri Görülebilir

Sizinle çok fazla vakit geçiren kedileriniz, hamile olduğunda yalnız kalmak isterler. Bu durum sizden soğuduğu anlamına gelmez. Çünkü yalnız kalma isteği hamilelikten kaynaklanan bir belirtidir. Kedileriniz yalnız kalmak ve çok fazla uyumak isterler. Aynı zamanda doğum yapabilecekleri sakin bir yer arayışında olurlar. Çünkü kediler sakin ortamlarda doğum yapmayı isterler. Bu onlar için oldukça önemli bir durumdur. Oyun oynamak isteseniz bile sizden uzaklaşmaları son derece normal bir harekettir.

Her dişi canlıda olduğu gibi kedilerde de hamileliğin zorlu dönemleri mutlaka bulunur. Bu bakımdan onlara sevgiyle yaklaşmamız gerekir. Hamile olduğundan emin olduğumuz kedilerimizin kontrolünü mutlaka yaptırmamız gerekir. Çünkü sağlıklı ve güvenli bir hamilelik yaşamaları için bu önemlidir. Aynı zamanda kedilerimizin bakımına, hamilelik döneminde daha çok dikkat etmemiz gereklidir. Özellikle de hamileliklerinin son dönemlerinde karınları ağırlaştığı için onlara daha çok iyi bakmamız gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.