Evcil Marketim
KediKedi Sağlığı

Kısırlaştırılmış Kedi Maması ve Normal Mama Arasında Ki Farklar

Hayvan dünyası içerisinde birçok evcil hayvan mevcuttur. Özellikle son zamanlarda evde kedi ve köpek bakımı artmaktadır. Bireylerin hayvan bakımına verdiği önem içerisinde hayvanların nasıl beslendiği de merak konusudur. Evcil hayvanlardan biri olan kedilere gerek kısırlaştırma işlemleri gerekse yaşları dolayısıyla farklı mamalardan beslenir. Bu noktada kedilere verilen mamalar çeşitlilik arz etmektedir.

Kedilerle ilgili merak edilen noktalardan biri olarak kısırlaştırma hizmetleri bulunur. Beslenmeyi etkileyen bu süreç kedi bakıcılarının da dikkat etmesi gereken noktalardandır. Bu yazımızda sizlere kısırlaştırılması kedi maması ve normal mama arasında ki farklar hususunda çeşitli bilgiler sunacağız.

Kısırlaştırılmış Kedi Maması ve Normal Mama Arasında Ki Farklar
Kısırlaştırılmış Kedi Maması ve Normal Mama Arasında Ki Farklar

Kısırlaştırılmış Kedi Maması İle Normal Mama Arasında Ne Fark Var?

Kedilerin kısırlaştırması süreci ile birlikte hayvanlarda farklı hastalıkların görülebildi bilmekteyiz. Aynı zamanda psikolojik ve fiziksel hareketlerinde de değişiklik görülebilir. Bu noktada veteriner gözetiminde evcil hayvanlarınızın kontrol edilmesi doğru olacaktır. Kedilerin beslenmesi ile ilgili kısırlaştırma süreci büyük önem arz eder. Kediniz kısırlaştırıldıktan sonra onu beslediğiniz mama değişecektir.

Kedi mamalarında kısırlaştırılmış kedi mamaları ve normal mamalar arasında bazı farklılıklar vardır. Kısırlaştırılmış kedi mamalarının içeriğindeki yap oranı daha düşüktür. Ayrıca besin değerleri de protein açısından daha yüksek bulunmaktadır. Bir diğer önemli nokta ise kısırlaştırılmış kedi mamaları içerisinde yer alan taurin kedilerin sağlığı açısından önem taşır.

Kısırlaştırılmış Kedi Maması İçeriği Nasıl Olmalı?

Kediler farklı yaş grupları içerisinde farklı maddelerle beslenmektedir. Bu noktada gerek kuru mama kullanımı gerekse yaş mama kullanımı önem taşır. Belirli yaş gruplarına özel mamaların kullanılması gereklidir. Ayrıca kedilerin beslenmemesi gereken maddelerden uzak tutulması doğru olacaktır. Bu noktada veterinerinizden destek alabilirsiniz.

Bir başka önemli nokta ise kedilerin yaş ve kuru mama besinlerinde güvenilir markaların tercih edilmesidir. Bu durum hem kediniz hem de sizlerin sağlığı açısından önem taşır. Kedilerde kısırlaştırma süreci ile birlikte mama kullanımında çeşitlilik kazanır. Bu açıdan mama içeriğinin bilinmesi gerekir.

Kısırlaştırılan kediler için üretilen kedi maması içeriklerinde;

 • Yağ oranı düşük bir mamanın seçilmesi
 • Protein ağırlıklı olması
 • Yüzde on yağ oranının üstüne geçilmemesi
 • Magnezyum oranının düşük olması
 • Kalsiyum, fosfor ve magnezyum oranlarında denge
 • Protein oranının hem yeterli hem de dengeli olması

Noktalarına dikkat edilmelidir. Ayrıca marka seçimlerinde detaylı araştırma yapılması ve doktor ile görüşülmesi gereklidir.

Kısırlaştırılmış Kedi Maması Neden Gerekli?

Kısırlaştırılması yapılmış kedilerin zamanla farklı özelliklere sahip olabildiği görülmektedir. Ayrıca kedilerde iç ve dış parazitin önlenmesi adına kedinizin yanlış beslenmek de uzak durması lazımdır. Kedilerde kısırlaştırma sonrası kedi mamasının değiştirilmesi kedilerin daha hassas bir yapıya evirilmesinden kaynaklıdır.

Kısırlaştırma işlemi sonrası kedinin bünyesinde değişimler söz konusudur. Bu noktada kısırlaştırılmış kedi mamaları daha hafif bir yapıya sahiptir. Ayrıca besleyici olmaktadır. Kedi mamalarının yanında bu kedilerin sağlığına uygun olacak besinlerde verilebilir. Bu noktada hayvana zarar verecek ağır besinlerden uzak durulmalıdır.

Steril Kedi Maması Nedir?

Kedi mamalarının birçok farklı marka ve çeşit üzerinden satılıyor olması evcil hayvana bakıcılarını tedirgin etmektedir. Bu noktada hem kaliteli gem de uygun fiyatlı kedi mamaları daha çok tercih edilir. Özellikle kedilerin yaşlarına göre değişen bu mamalarda dikkatli olmak şarttır. Steril ve kaliteli markaların seçilmesi yanında yaş aralığı da önem taşır.

Yaş aralığına dikkat edilmeden alınan mamalar zamanla kedinize zarar verebilir. Ayrıca içerik okuma becerisi kazanmak bu noktada evcil hayvan bakıcıları için önem taşır. Bazı markalarda kısırlaştırılmış kediler için uyulması gereken kuralların dikkate alınmadığı görülebilir. Yâda pek çok farklı tedbirsizlikle karşılaşılabilir.

Steril kedi mamaları için marka detaylarına hâkim olmak öncelik taşır. Ayrıca kısırlaştırma operasyonundan geçmiş kediler için üretilen mamalar içerisinde onarıcı ve besleyici özellik taşıyan maddelere sahiptir.

Kedinin metabolizmasını kontrol altında tutması için destekleyicidir. Kedilerde çeşitli hastalıkların gelişmesini önleyen, sağlıklı ortamlarda üretilen mamalar olarak ta ifade edilebilir. Ayrıca kedilerde taş oluşumun önlenmesi açısından steril mamalara ihtiyaç duyulur.

Kısırlaştırılmış Kediye Ne Zaman Mama Verilir?

Kısırlaştırma işlemleri sonrasında da kedilere verilecek mamalarda tercih sorunu birçok evcil hayvan bakıcısı yaşayabilmektedir. Bu noktada bakıcıların kediye ne zaman mama vereceğini de bilmesi önem taşır. Kısırlaştırma operasyonundan altı yedi saat sonrasında kediniz beslenebilir. Kedinizin iştahsızlığı birkaç saat fazlada sürebilir. Birkaç gün süren durumlarda veterinere görünmesi gereklidir.

Kısırlaştırılmış Kedi Günde Ne Kadar Mama Yemeli?

Kısırlaştırılmış kedilerin mamalarını düzenli şekilde kullanması gereklidir. Bu noktada kedilere doğru mamaların yeterli seviyede verilmesi uygun görülecektir. Kedinizin mama saatlerini önceden ayarlamanız gereklidir. Ayrıca yeterinden fazla vermeniz önem taşır. Kediniz istese bile yapmanız gerekecektir. 1.5-2.5kg ağırlığındaki kedilerde günde 20-30gr mama, 2.5-4.5Kg kedilerde 30-50gr mama ve 4.5-6.5Kg kedilerde 50-70gr mama verilmesi doğru olacaktır. Bu durum kedilerinizin ağırlıklarına göre değişim gösterir.

Kedi Mamasının İçinde Ne Olmalı?

Kedi mamaları ile ilgili merak edilen pek çok nokta vardır. Kedi mamaları içerisinde olması gerekli olan maddelerde bunlardan biridir. Hem kaliteli hem de hijyenik ortamlarda üretilen mamalar tercih edilmelidir. Ayrıca kedi mamaları içerisinde neler kullanıldığını bilmek sağlık açısından önem taşır.

Kedi mamaları içerisinde;

 • Taurin
 • Protein kaynağı
 • Yağ asitleri
 • Enzimler ve değerli vitaminler
 • Mineraller

Maddelerini bulundurmaktadır. Bu maddelerin ölçüsü değişkenlik gösterir.

Kısırlaştırılmış Kedi Maması ve Normal Mama Arasında Ki Farklar
Kısırlaştırılmış Kedi Maması ve Normal Mama Arasında Ki Farklar

Kedi Maması Seçimi Nasıl Yapılır?

Kedi maması seçerken kedinizin yaşına dikkat etmelisiniz. Ardından kedinizin yaş ve ağırlığı noktasında sunulan markaları incelemesiniz. Ayrıca yaş ve kuru mama seçimlerinde önerilen markalarına yönele bilirsiniz. Bir başka önemli nokta da ise mama seçiminde protein ve yağ oranları olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.