Evcil Marketim
KediKedi Sağlığı

Kedilerde Tüy Dökme Mevsimi

Evinizde bir kediniz varsa her yerden ona ait bir tüy çıkabilir. Bu kediler için son derece olağan bir durumdur. Kedilerin tüy dökmesine neden olan birçok durum bulunmaktadır. Yaşam koşulları, beslenme şekilleri, bakımları ve çeşitli hastalıkları tüy dökülmesine neden olabilir. Kedilerde tüy dökülmesine neden olan diğer bir durum ise tüy dökme mevsiminin gelmiş olmasıdır.

Kedilerde tüy dökme mevsimi, zorunlu olan bir durumdur. Bu mevsim geldiğinde her yerde sıklıkla kedinizin tüylerini görebilirsiniz. Bu dönemlerde yapacağınız basit uygulamalar sayesinde tüylerini kontrol altına alabilirsiniz. Eğer evinizde bir kediniz var ise tüy dökme mevsimi hakkında bilgili olmanız işinize yarar.

Kedilerde Tüy Dökme Mevsimi
Kedilerde Tüy Dökme Mevsimi

Kedilerde Tüy Dökme Mevsimi Ne Zamandır?

Tüy dökme mevsimi, kedilerin genetik yapısında bulunan bir durumdur. Bu nedenle tüy dökme mevsimine müdahale edilmesi yanlıştır. Kedilerin tüy dökmesi için belli bir zaman aralığı bulunmamaktadır. Sadece mevsimsel olarak bir zaman kısıtlaması vardır. Kedilerde tüy dökme mevsimleri ise ilkbahar ve sonbahardır. Bu mevsimler gelindiğinde kedileriniz her zamankinden daha fazla tüy dökerler. Bu onların tüy sağlığı için gerekli olan bir olaydır. Bu nedenle tüy dökme mevsimlerine engel olmanız imkansızdır.

Kedilerde Tüy Dökme Mevsimi Ne Kadar Sürer?

Kedilerde tüy dökme mevsimi en az 2-3 hafta kadar sürmektedir. En fazla tüy dökme süresi ise 3 aydır. Eğer bu süreden daha uzun bir dönem boyunca kediniz tüylerini döküyorsa bunun nedenini araştırmanız gerekir. Tüy dökme mevsimin uzun sürmesi, olağan bir olay değildir. Dökülmeye neden olan başka bir durum söz konusudur. Bunun için kedinizi veterinere götürüp muayene ettirmeniz gerekebilir. Bu nedenle tüy dökme mevsimi geldiğinde kedinizi çok iyi takip etmenizi gerekir.

Kedi sağlığı ile ilgili tüm merak edilenler için tıklayın

Kedilerde Tüy Dökme Mevsimi Neden Yaşanır?

Kedilerde tüy dökme mevsimin yaşanmasının temel nedeni, vücut sıcaklığını mevsime göre dengelemek içindir. Bu nedenle kedilerin ilkbahar ve sonbahar aylarında tüy dökmeleri gerekir. Tüy değişimi sayesinde vücut sıcaklıkları dengelenir. Böylece daha sağlıklı bir tüy yapısına sahip olurlar. Tüy dökme mevsiminde her yerde kedi kıllarını görebilirsiniz. Çünkü bu dönem tamamlanana kadar tüylerini mutlaka dökerler. Bu nedenle de evinizde sık sık temizlik yapmak zorunda kalabilirsiniz. Eğer evinize kedi almayı planlıyorsanız, tüy dökme mevsimlerini de hesaba katmanız gerekir.

Evde Beslenen Kediler Ne Zaman Tüy Döker?

Dışarda yaşayan kediler, normal şartlarda ilkbahar ve sonbaharda tüy dökme dönemine girerler. Çünkü bu mevsimlerde değişen sıcaklık dengeleri, onlara tüy dökme zamanının geldiğini bildirmektedir. Ancak evde yaşayan kediler için durum böyle değildir. Çünkü evde sıcaklık dengesi, dışardaki gibi değildir. Bu nedenle kediler, tüy dökme zamanını belirleyemezler. Durum böyle olunca evde beslenen kediler, her mevsimde tüy dökme eğilimi gösterirler. Bu durum sonucunda da tüy dökme oranı daha da fazlalaşabilir. Ancak kedileriniz çok uzunca bir süre tüy dökmeye devam ediyorsa, bu sorunun nedenini tespit etmeniz gerekebilir. Çünkü tüy dökme dönemi 3 aydan fazla sürmez.

Diğer Kedi Sağlığı Yazıları İçin Tıklayın

İlkbaharda Tüy Dökümü

Kedilerde tüy dökme mevsimi ilk olarak ilkbahar mevsiminde başlar. İlkbahar mevsiminde dökülen tüy miktarı oldukça fazla olur. Bu dönemde sık, uzun ve kalın olan tüyler dökülür. Böylece yaz sıcaklıklarına uygun kısa ve ince tüyler çıkmaya başlar. İlkbaharda dökülen tüyler, kış mevsimine uygun olan tüylerdir. Bu tüyler, kedilerin kışın soğuktan korunmalarını sağlar. Yaz geldiğinde ise kedilerin bu kalın tüylere ihtiyaçları kalmaz. Bu nedenle kendilerine ağırlık yapmayan ince tüylerini çıkarırlar. Böylece yazın sıcaklığından kolay kolay etkilenmezler.

Sonbaharda Tüy Dökümü

Kedilerde tüy dökme mevsiminin ikinci evresi ise sonbaharda gerçekleşir. İlkbahar evresinde çıkarılan kısa ve ince tüyler, sonbahar mevsiminde dökülür. Bu dönemde çıkan tüylerle kış soğuklarına önlem alınır. İlkbaharda dökülen kalın tüyler yeniden yerini alır. Böylece kışın dışarıda yaşamını devam ettiren kediler soğuklardan kolay kolay etkilenmezler. Bu tüy dökümü sürekli bir döngü şeklinde devam eder. Yaşam koşullarına adapte olabilmek için mevsimsel tüy dökümü gereklidir. Kedilerde yaşanan bu tüy dökümü, onların daha parlak bir görüntü kazanmalarına da neden olmaktadır.

Tüy Dökme Döneminin Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde tüy dökme mevsimi geldiğinde bunu anlamanız oldukça kolaydır.

Tüy dökme mevsiminin belirtileri şunlardır:

  • Normalden fazla şekilde tüy dökerler.
  • Dökülen tüyler uçar.
  • Tüyler elbisenize ve çeşitli eşyalarınıza yapışır.
  • Kedinizi temizleme durumunuzda artış meydana gelir.

Bu durumlar, tüy dökme mevsimin belirtileri arasında bulunur. Ancak aşırı ve uzun süreli bir tüy dökme dönemi yaşanıyorsa hemen veterinere gitmelisiniz. Kedinizde tüy dökme mevsimi dışında başka durumlarda meydana gelebilir. Çünkü kediler, hastalandıklarında ya da stres altına girdiklerinde de çok fazla tüy dökebilirler.

Kedilerde Tüy Dökme Mevsimi
Kedilerde Tüy Dökme Mevsimi

Tüy Dökme Mevsiminde Kedi Bakımı

Kediler, tüy dökme mevsimine geldiklerinde her zamankinden daha fazla bakım isterler. Bakımsızlık temizlik açısından size büyük sıkıntılar verebilir. Bu nedenle kedinizi tüy dökme zamanında düzenli olarak taramalısınız. Bu dönemi daha da hızlandırmak isterseniz, kedi kuaföründen yardım alabilirsiniz. Kedinizin döktüğü tüyleri evinizden mutlaka temizlemeniz gerekir. Çünkü bu dönemde aşırı tüy dökümü meydana geldiği için hijyenik olarak etkilenebilirsiniz. Kedinizin sağlıklı bir şekilde tüy dökmesini sağlayacak vitaminleri kullanabilirsiniz. Ayrıca tüy dökme mevsimine özel olarak üretilen taraklardan da alabilirsiniz.

Tüy Dökme Mevsiminde Kedi Yıkanır Mı?

Kedilerinizi tüy dökme mevsimi geldiğinde yıkayabilirsiniz. Hatta bazı uzmanlar özellikle de bu dönemde yıkanmaları gerektiğini söylemektedirler. Ayrıca kedinizi yıkadığınız zaman tüy dökme süreçlerinin hızlanmasına da katkı sağlayabilirsiniz. Yıkanma sonucunda kediniz alerjik bir durum yaşamaz. Böylece hem siz hem de kediniz daha hijyenik bir tüy dökme mevsimi geçirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.