Evcil Marketim
Kedi

Hamile Kedilerde Anestezi

Kedi bakımı ile birlikte önemli olan noktalardan bir diğeri de kedilerde hamilelik durumları olmaktadır. Belirli dönemlerde kedilerde hamilelik durumları artar. Ayrıca hamile kediler için veterinerler tarafından belirli tedavi yöntemleri de uygulanır. Bilinmesi gereken bir diğer husus ise hamiler kediler ile ilgili nasıl anestezi yapıldığı ile ilgilidir. Hamile kedilerin beslenmesi ve vücut bakımı anestezi sonrasında da değişim gösterebilir. Bu yazıda sizlere hamile kedilerde anestezi ve tedavi detayları hakkında çeşitli bilgiler sunulacaktır.

Hamile Kedilerde Anestezi
Hamile Kedilerde Anestezi

Kedilerde Hamileliğin Teşhisi Nasıl Olur?

Hamile kedilerin beslenmesi, hamilelik süreci boyunca artış gösterir. Bu noktada her bir kedi farklı sayıda yavru kedi doğurabilmektedir. Bu durum fazla beslenen kedilerin birçok kedisi olacağı anlamına gelmemelidir. Kedilerde hamilelik durumu bazı dönemlerde fark edilmeyebilir. Özellikle bazı kedilerde karın şişliği normalin altında bir kabarma ile kendini gösterir. Bu durumlarda kedinin davranış değişiklikleri hamileliği ile ilgili bilgi verecektir.

Kedilerin hamileliğinin teşhisi noktasında veteriner ile görüşülmesi ve konu ile ilgili detaylı bilgi alınması önem taşır. Ayrıca kedilerin doğum sonrası ve doğum öncesi davranışları da izlenerek kedilerde nasıl bir değişim olduğu gözlemlenebilir. Hamile kedilerin bu dönemlerinde veteriner ile sürekli irtibat halinde olmak lazımdır.

Kedilerde gebelik tanısının konulmasında veterinerler kendilerine özgü teknikler uygular. Bu noktada kullandıkları materyallerin ve aletlerin önemli bir yeri vardır. Bu yöntemlerden biri de ultrasonografi aleti ile inceleme yapılmasıdır. Ortalama olarak 3-4 haftalık gebeliklerin teşhisinde bu alet kullanılır. Ayrıca bu alet ile en erken 13-15 gün içerisinde de tespit yapılabilir. Radyografi aleti ise bir başka kullanılan ürün olarak karşımıza çıkar. Bu aletle ise fetüsler içerisinde kemik oluşumunun şekillenmeye başladığı 30-35 gün sonrasında inceleme yapılır.

Kedilerde Lokal Anestezi Nasıl Yapılır?

Hamile kedilerde kedilerin daha rahat bir şekilde doğum yapabilmeleri için narkoz verilebilmektedir. Bu noktada özellikle ilk doğumu olan kedilerde daha çok sancı olabilir. Ayrıca bazı kediler bebeklerini ölü doğurabilirler. Hamile kedilerde birçok farklı anestezi tekniğinin olduğunu bilmek lazımdır. Bu anestezi türlerinden biri de lokal anestezi olarak bilinir.

Hamile kedilerde lokal anestezi;

  • Hayvanda bilinç kaybı oluşmadan gerçekleşen tedavidir.
  • Yalnızca operasyonun uygulanacağı bölgede uyuşturma işlemi yapılır.
  • Bölgesel hissizliğin elde edilmesi amaçlanır.
  • Küçük çaplı ve kısa süreli operasyonlarda kullanılır.
  • Bazı tanısal işlemler üzerine uygulanır.

Özellikleri ile açıklanabilir. Lokal anestezi dışında veteriner önerisi ile ede farklı anestezi türleri gerçekleştirilebilmektedir. Lokal anestezi ile birlikte hamile kedilerde belirli bir bölgenin uyuşturulması sağlanarak doğum süreci kolaylaştırılabilir.

Hamile Kedilerde Anestezi
Hamile Kedilerde Anestezi

Kedilerde Genel Anestezi Nasıl Yapılır?

Hamile kediler için uygulanabilecek hamile kedilerde anestezi türlerinden biri de genel anestezi olarak ifade edilebilir. Genel anestezi de lokal anestezi gibi belirli noktalarda uygulanması tercih edilen bir sistem olarak karşımıza çıkar. Kedilerde genel anestezi işlemleri ile merkezi sinir sistemi etki altına alınır. Yani bu durumda kedilerde tam olarak bir bilinç kaybı oluşur. Ayrıca kedilerde kas gevşemesi, uyku halinin oluşması ile sonuçlanır.

Genel anestezi yapılmadan önce kedilerin bu anestezi tipine uygun olup olmadığı muayeneler sonucunda tespit edilir. Hayvanın daha öncesinde bir sağlık sorunun olması, ilaçlara alerjinin olması ve kan tablosundan oluşabilecek uyuşmazlıklarda kedilerde anestezi işlemleri gerçekleştirilemeyebilir. Veteriner kararı ile doğru anestezi uygulaması yapılarak kedilere narkoz verilecektir. Ayrıca genel anestezi sonrasında uyanan kedilerde vücut ısısında düşme yaşanabilir. Öncelikle su verilmesi doğru olur. Bir süre geçtikten sonra sıvı gıdalarla beslenmesi yapılabilir.

Hamile Kedi Anestezi Alabilir Mi?

Hamile kediler ile ilgili bilinmesi gerekli olan bir başka husus ise kedilerde anestezi uygulamasının doğruluğu hususundadır. Kediler muayene işlemlerinden geçmeden önce anestezi almamalıdır. Öncelikli olarak belirli işlemlerin tamamlanması önem taşır. Bu noktada ise kan tahlilleri, ultrasonlar, kan tabloları ile muayene aşamaları tamamlanmalıdır. Gebe kedilerde anestezi kararı veteriner tarafından gerekli incelemeler sonucunda verilecektir.

Hayvanlarda Anestezi Etkisi Ne Kadar Sürer?

Kedilerde anestezi işlemleri gerçekleştirildikten sonra belirli bir süre narkozun etkisi devam eder. Ayrıca birkaç saat beslenememeleri önemli olmaktadır. Narkoz etkisinde olan kedilerde iştahsızlık, mide bulantısı ve kusma söz konusu olabilir. Ayrıca ortalama olarak 4-5 saat gibi bir sürede kedilerin herhangi bir katı gıdayla beslenmesi riskli olabilir. Anestezi işlemleri sonrasında 1-2 saat gibi bir süre etkisi geçmeyebilir. Bu durum doz durumuna göre 12-24 saat te sürebilir.

Kedilerde Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik dönemi ile birlikte yetişkin annelerde gerek iştah kaybı gerekse iştah artışı gerçekleşebilir. Ayrıca kedilerde davranış değişiklikleri de bu işaretlerden bir başkasıdır. Kedinin gizlenecek bir yer araması ya da rahat olabileceği kutu gibi malzemelerin içerisine girmesi doğum zamanının yaklaşmaya başladığını da gösterebilen etkenler arasında yer alır.

Kedilerin doğum yapabileceği uygun yeri aramaları dışında vücut ağırlığında görülen artışlar, memelerde büyümeler ve süt reaksiyonları da kedinin hamilerini belirtir. Bu noktada ortalama olarak 5 hafta sonrasında kedinin şişen karnında bir belirginleşme görülecektir. Ayrıca karnı doğum aşamasına gelinceye kadar büyümeye devam eder.

Hamile Kedi İçin Ne Yapılmalıdır?

Hamile kedilerin bu hassas dönemlerinde yanlarında olunması ve tüm ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Özellikle doğum sırasında ve doğum öncesinde kedi bakımı önem taşır. Ayrıca kedilere hamile oldukları için zorla fazla yedirmeye çalışmak doğru bir davranış olmayacaktır. Hamile kedilerin rahat bir ortama ihtiyaçları vardır. Onlara doğum yapabilecekleri sakin, sessiz, temiz ve insanlardan uzak bir alan oluşturmak önemlidir.

Kediler Kaç Yaşına Kadar Doğum Yapar?

Hamile kedilerde doğum süresi de önemlidir. Kediler için hamilelik süresinin belirlenen bir yaşı yoktur. Ortalama olarak ise 6-7 aydan sonra kedilerde üreme aşaması başlangıç yapar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.