Evcil Marketim
KediKedi BakımıKedi Sağlığı

Kediler Regl Olur Mu?

Kediler Adet Olur Mu

Kediler Regl Olur Mu? Bu özel hayvanları besleyenler ya da kedi beslemek isteyenler tarafından merak edilen bir sorudur.

Dişi kediler adet görür mü? – YouTube

Kediler insanlar gibi düzenli adet görmezler ve Kediler Regl Olur Mu için evet diyebiliriz. Üreme dönemlerinin başlangıcında yani kızgınlık dönemlerinde kanama yerine kırmızımsı veya kahverengimsi sıvı gelir.  Bir başka değişle kediler dahil olmak üzere tüm memeli canlılar belli dönemlerde regl görürler.

Regl olduğu dönemlerde çok farklı tepkiler gözlemlenir. Bazı zamanlarda aşırı sinirlilik hali, yorgun düşmek, sürekli mırlama ve miyavlama dürtüsü gibi semptomlar regl başlangıcını ifade eder. Sahiplerine çok düşkün kediler bir anda yalnız kalmayı tercih ederler.

Kediler Regl Olur Mu konusunda regl öncesi hazırlık için kendilerini değişik hallere sokmaları normal karşılanır. Olası tehlikelere her zaman temkinli yaklaşmak yararlı olur. Çünkü daha ilk defa bu durumu yaşayan kedilerde psikolojik sorunlar belirebilir. Regl dönemi ile ilgili endişeleri gidermek için mutlaka veteriner hekimlere başvurmak doğru bir adım olur.

Kedilerde Adet Kaç Gün Sürer?

Kedilerde Adet Kaç Gün Sürer

Kediler Regl Olur Mu evet! Ve kedilerde regl dönemi  yani halk adıyla adet, diğer memeli hayvan ırklarından çok daha farklı olur. Doğumdan itibaren altıncı ayını doldurmuş her dişi kedide bu durum beklenir.

Adet, düzenli olarak çiftleştirilen kedilerde 8 ila 9 gün sürer. Bu sayede çiftleşme sırasında hamile kalma olasılığı iki kat fazla artar. İlk defa adet görecek ve düzenli çiftleşmesi olmayan kedilerde 6 gün sürer. Bu sürelerin dışında farklı bir kanama görülüyorsa mutlaka veteriner hekime danışılması gerekir.

Kedilerde ki adet kanaması gözle görülmesi mümkün değildir. Sadece dönem içerisinde bölgeden kırmızıya çalan kahverengi akıntı ile ayırt edilir.

Kediler adet olursa dikkat edilmesi gerekenler aşağıda bahsedilir.

  • Kedilerin bu dönemde istem dışı davrandıkları doğrudur. Olabildiğince kendi haline bırakmak ve kendine zarar vermediği sürece her hareketine sabır göstermek gerekir.
  • Beslenme düzenini aksatılmaması gerekir.
  • Hırçın davranışlarla diğer evcil hayvanlara zarar vermemesi için geçici alan tanımakta yarar vardır.
  • Dönemin bitmesine rağmen hala normal dışı davranışlar sergilenirse veteriner hekime danışılması gerekir.

Kediler Kaçıncı Ayda Regl Olur?

Kediler Kaçıncı Ayda Regl Olur

Yukarıda belirtildiği gibi doğumdan itibaren altıncı ayını tamamlamış kedilerde görülür.  Ancak kimi ırklarda dördüncü ayını tamamladıktan sonra görülür. Erken dönemde regl gören kediler genetik olarak ailesinden etkilenir. Her yumurta olgunlaşmasında gen haritası mühimdir. Ayrıca kedinin sağlık durumu ve yaşadığı hayatın kalitesine bağlı olarak hangi zamanda regl olacağı değişkenlik gösterir.

İlk defa regl dönemine girmiş olan kedilerde beklenenden daha fazla hırçınlık ve panik hali görülür. Zamanla bu durum geçecektir.

Dişi Kedilerden Neden Kan Gelir?

Dişi Kediler hamile kalıp neslini devam ettirmek için kızgınlık dönemine girer. Bu dönemde kedilerden kan benzeri sıvının gelmesi gayet normaldir. Genel olarak altıncı ayını tamamladıkları da gelen bu sıvı çiftleşmeye hazır olduklarını işaret eder.

Dişi Kedilerden Neden Kan Gelir

Bu dönemde çok farklı hareketlerde bulunurlar. Bazı kedilerde normal davranışlar devam eder. Sadece gereğinden çok fazla miyavlayarak erkek kedilerin dikkatini çekmeye çalışırlar. Doğaları gereği mahremiyeti önem verdiklerinden çiftleşme anında gizli yerler tercih edilir. Tıpkı doğum zamanında olduğu gibi insanlardan uzak bir yer tercih edilir.

Kısırlaştırılan Kedi Adet Görür Mü?

Kısırlaştırılan Kedi Adet Görür Mü

Dişi kedi kısırlaştırma işlemi, yumurtalık ve uterus yaygın olarak kullanılan  histerektomi tekniği ile  çıkartılması işlemidir.  Bu işlemden sonra kedi bir daha hamile kalamaz. Kızgınlaşma sonrası çiftleşme olmayacağı için adette görülemez.

Bu operasyon erkek kedilerde ortalama 1 saat civarında yapılır. Dişi kedilerde ise ortalama olarak 3 saat civarında yapılır. İyileşme süreci 10 gün sürer. İlk 5 gün kısırlaştırılmış kediler için oldukça önemlidir. Yaranın çabucak iyileşmesi için yaralı bölgenin hiç şeyle temas etmemesi gerekir. Kediler yaralı bölgeleri yaladıkları için iyileşme süresini istemeden de olsa uzatırlar.  Bu durumu engellemek için koni kullanmak gerekir.

Son zamanlarda kedi kısırlaştırma operasyonlarının çoğaldıkları görülür. Bunun sebebi kediye sağladıkları avantajlardır.

  • Hamilelik döneminde oluşacak riskleri ortadan kaldırır.
  • Rahimdeki enfeksiyona bağlı gelişen problemleri sonlandırır.
  • Meme kanserine yol açan nedenlerin çoğuna engel olur. Yüksek oranda ihtimalleri azaltır.
  • Kedilerin dışarıya kaçma gibi hırçınlık hallerini sonlandırır.
  • Dışarıda başlarına gelebilecek her türlü kazalara karşı önleyici olur.

Kedilerde Regl Belirtisi

Kedilerde Regl Belirtisi

İlk olarak kızgınlık dönemlerine girmiş olmaları gerekir. Kızgınlık dönemi altıncı aydan sonra harekete geçer.  Bu dönemin diğer bir belirtisi, normal zamanlarından daha fazla ve farklı ses çıkartılar.

Aynı zamanda kediler bir yerlere sürtünme eğiliminde bulunurlar. En çok sahiplerine sürtünmeyi tercih ederler.  Bu zamanda masa, tabure, koltuk gibi yerlere sürtünürler.

Bu dönemde dışı kedilerin kuyrukları havada kalça kısımları yukarıda olur. Bir nevi çiftleşme pozisyonlarına geçerler. Ayrıca geçtikleri yerlere koku bırakmak da bir diğer belirti olarak görülür.

Erkek Kediler Regl Olur Mu?

Erkek Kediler Regl Olur Mu

Kediler Regl Olur Mu ? Erkek kediler dişi kediler gibi kızgınlık döneminde regl beklentisi yoktur.  Özel bölgelerinde  hiç bir kanama benzeri sıvı gelmez.

İlginizi Çekebilir: Kedi Aşı Fiyatları (patigen.com)

Erkek Kediler Regl Olur Mu? Hayır diyebiliriz. Kızgınlık döneminde olan erkek kedilerde sık rastlanan bulgu etrafa idrarını yapar. Genel olarak sende iki kez kızgınlık dönemine girerler. Bahar dönemlerinde geçirilen kızgınlık dönemleri her iki cins içinde önemlidir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.