Evcil Marketim
KediKedi BakımıKedi CinsleriKedi Sağlığı

Norveç Orman Kedisi Özellikleri Ve Bakımı

Ana vatanı Norveç olan bu kedi cinsi, saf kedi ırklarından biridir. İri kedi cinslerinden olmakla birlikte görünüm itibariyle de ilgi toplamayı başarıyorlar. Bu güzel kedi cinsi Norveç’in ulusal değeri olarak kabul ediliyor. Genel olarak ücretli bir şekilde sahiplendiriliyor. Diye kedi ırklarına oranlar Norveç orman kedileri sayı olarak daha azdır. Elbette bu sayı azlığı da onun değerini artırıyor.

Avcılık yeteneği bir hayli gelişmiş olmakla birlikte zekasıyla da sahiplerini şaşırtırlar. Norveç orman kedileri dost canlısı yapılarıyla ve güzellikleriyle hayvan severlerin ilgi odağıdır.

Norveç Orman Kedisi Fiziksel Özellikleri

Norveç orman kedisi fiziksel özellikleriyle beğeni toplayan bir cinstir.

 • Yumuşak, uzun ve sık tüylü
 • Soğuğa dayanıklı olup kalın kuyruklu ve dik
 • Sivri kulakları püsküllü ve sivri yapılı
 • Belirgin, uzun ve heybetli bıyıklar
 • Göz renkleri yeşil
 • Üçgen şeklinde kafa yapısı
 • Yanakları etli ve çeneleri kalın
 • Kaslı gövde yapısı
 • Ağırlık 5 ile 10 kg. aralığındadır.

Genel itibari ile bu özellikleri gösterir.

Norveç Orman Kedisinin Karakter Özellikleri

Norveç Orman Kedisi Özellikleri Ve Bakımı
Norveç Orman Kedisi Özellikleri Ve Bakımı
 • Norveç orman kedileri son derece nazik karakterlidirler. İnsanlara olan yakınlığı ile bilinen bu kedi cinsi, insanlarla duygusal bağlar kurarlar.
 • Sevgi ve ilgiden asla sıkılmazlar. Aksine sevgi ve ilgi onları her zaman mutlu eder. İlgiyi çok sevdiklerinden yalnız kalmaktan pek hoşlanmazlar. Sürekli sahipleriyle birlikte olmak isterler.
 • Bazı kedi cinslerinin aksine kucağı severler. Sahiplerinin ve aile halkının kucağında saatlerce sıkılmadan oturabilirler.
 • Keşfetme isteğiyle doludur.
 • Diğer evcil hayvanlarla ilişkileri de oldukça ılımlıdır. Geldiği evde diğer bir evcil hayvana ya da aileye daha sonra katılacak evcil hayvana karşı dostane yaklaşır. Ömür boyu sürecek dostluklar kurabilir. Saldırgan özellik taşımadığı için aynı ortamda diğer evcil hayvanlarla çok sakin ve mutlu yaşamlarını sürdürebilirler.
 • Eve ilk kez gelen misafirlere karşı temkinlidir. Yani hemen iletişim kurmayabilir. Çekimser davranışlar sergiler.
 • Çok konuşkan değillerdir. Yani sürekli miyavlamazlar. Kısık sesle mırıldanarak kendilerini ifade ederler. Acıktıklarında, bir şey istediklerinde ya da keyifsiz olduklarında durumlarını kısık sesle anlatmaya çalışırlar.
 • Norveç Orman kedilerinin dikkat çeken karakter özelliklerinden biri de oyunculuğudur. Köpek gibi oyuncağını getir götür yapmayı sever. Sahibine oyuncağını getirerek atmasını ister. Oyuncak atıldığında onu oradan alıp tekrar sahibinin yanına getirir.
Norveç Orman Kedisi Özellikleri Ve Bakımı
Norveç Orman Kedisi Özellikleri Ve Bakımı

Norveç Orman Kedisi Bakımı Hakkında

Genel olarak tüm evcil hayvanların bakımı sorumluluk ve özen gerektirir. norveç orman kedisi özellikleri ve bakımı denilince dikkat edilmesi gereken pek çok husus var.

Bu sevimli ırkın tüy bakımı ihmal edilmemelidir. Tüyleri uzun olduğu için düzenli aralıklarla taranmalıdır. Zira biriken tüyler onu rahatsız eder. Biriken tüyler düğümlenir. Topak topak olur. Düzenli taramayla ölü tüylerden arınır ve cildi rahatlar.

Çocuklarla arası iyi olan nadir kedi cinslerinden biridir. Çocukları sever, çocukların kedilerin sevmelerine izin verirler. Bu karakter özellikleri sebebiyle çocuklu aileler için ideal evcil hayvanlardır

Temizliği çok severler. Kirli gördükleri yerlerde oturmaz ve yatmazlar. Bu nedenle, kedi yatağının temiz tutulması oldukça önemli. Bununla birlikte mama ve su kapları için de gerekli hijyen sağlanmalıdır. Su kabının her gün yeni suyla doldurulması gerekir. Haftada iki kez su kabının temizlenmesi gerekir. Mama kapları için de aynı hijyen gerekiyor. Hijyen konusunda diğer önemli husus ise tuvalet ihtiyaçlarıdır. Kumlarının her gün düzenli bir şekilde temizlenmelidir. Kum değiştirme süresine de dikkat edilmesinde yarar var. Zira, çok pislenmiş bir kuma tuvaletini yapmak istemeyecektir.

Yukarıda da belirtildiği gibi kapalı alanları pek sevmediği için bu konuda birkaç adımlar atılmalıdır. Onun rahat rahat dolaşabileceği keşfedeceği yerlerde bulunması ona mutluluk verir. Bu nedenle bahçeli evler onların bakılması için en uygun ortamlardır.

Bahçe ya da balkon gibi bir yer mevcut değilse o halde kedinin küçük yaşından itibaren tasmaya alışması sağlanmalıdır. Böylece onu tasmayla gezdirmek park gibi alanlara götürmek mümkün olur. Norveç orman kedileri iyi bakılırlar, sevgi görürler ve bakımlarına özen gösterilirse ortalama olarak 15 yıl yaşayabilirler.

Gösterişiyle göz kamaştıran Maine Coon Kedi Özellikleri için tıklayın

Norveç Orman Kedisi Beslenme

Norveç orman kedisi özellikleri ve bakımı konusunda beslenme hususuna ayrı bir şekilde değinilmesi gerekir. Norveç orman kedilerinin sağlıklı olabilmeleri ve uzun bir ömre sahip olabilmeleri için sağlıklı beslenmesi gerekir. Sağlıklı beslenme denilince kedinin çok yemek yemesi akla gelmemelidir. Beslenmede önemli olan kedinin yeteri kadar protein, vitamin ve mineral alımının sağlanmasıdır.

Bunun için protein, vitamin ve mineral bakımından zengin mama seçimidir. Elbette bu noktada; mama markalarına da dikkat edilmesi gerekir. Piyasada farklı onlarca mama markası mevuttur. Bu markalardan bazıları hayvan sağlığını tehdit ediyor. Dolayısıyla mama seçiminde güvenilir markaların mamaları tercih edilmelidir. Bu konuda veteriner hekimden bilgi alınması doğru olacaktır. Veteriner hekim kedinin yaşına ve kilosunu da dikkate alarak mama tavsiyesinde bulunacak ve beslenme konusunda gerekli bilgiyi paylaşacaktır.

Norveç orman kedileri mama seçimi konusunda son derece seçici bir kedi cinsidir. Her alınan mamayı, her kedinin beğendiği mamayı yemez. Seçici davrandığı için bu kediyi sahiplenenlerin de mama konusunda seçici olmaları gerekiyor.

Norveç Orman Kedisi Sağlık

Norveç orman kedisi son derece sağlıklı canlılardır. Ancak;; bu kedilerin bakımında sağlıklarının korunması gerekiyor. Sahiplerine aşırı bağlılık gösteren bu kedi cinsi yalnız kalmaktan pek hoşlanmaz. Evde sürekli yalnız bırakılırsa bu onun stres yaşamasına neden olur. Dolayısıyla stres onun sağlık problemleri yaşamasına sebebiyet verir.

Düzenli veteriner kontrolü ihmal edilmemelidir. Olası hastalık durumları erken teşhis edilerek tedavi etme şansı yükseltilir. Aşıları ihmal edilmemelidir.

Norveç Orman Kedisi Fiyatları

Bu ırk ülkemizde çok yaygın yoğun üretilip satışta olan bir ırk değildir 2022 yılı Norveç Orman Kedisi fiyatları belirtmek bu sebepten biraz zordur ancak ucuz bir kedi olmadığını ortalama 12.000 lira ile 20.000 lira arasında fiyatları olduğunu bilmenizde fayda var .

Norveç-orman-kedisi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.