Evcil Marketim
Kedi Sağlığı

Kediler Kaç Yaşında Sakinleşir?

Evinde kedi beslemek isteyenler, kedilerin eğitimi, beslenmesi ve davranışları hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Yavru kediler, büyümeye başladıkça çoğu zaman daha hareketli ve hırçın davranışlar gösterebilirler. Kediler kaç yaşında sakinleşir? Kedi besleyicilerin bilmesi gereken ve en çok araştırma yapılan konulardan birisidir. Yavru kedilerin enerjileri çok yüksektir ve enerjilerini atabilmek için yaramazlıklar yapabileceklerdir. Ev içerisinde mobilyalar üzerinde zıplar, sahipleri ile sürekli oynamak isterler. Yavru kedilerin büyüdükçe sakinleşmeye başladığı görülebilecektir. Kediler, yalnız kalmayı ve yalnız oynamayı severler. Büyümeye başlayan kediler, enerjilerini daha rahat atabilecek ve giderek sakinleşmeye başlayacaktır.

Kediler Kaç Yaşında Sakinleşir?
Kediler Kaç Yaşında Sakinleşir?

Kedilerin Davranışları

Kedilerin gelişimleri hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Kedi davranışları, yaşları büyüdükçe değişmektedir. Kediler kaç yaşında sakinleşir? Kedi davranışlarını takip edenler, büyüdükçe daha sakin oldukları gözlenebilecektir. Kedi davranışları, verilen eğitimlere göre değişiklik gösterebilecektir.

Kedilerin büyüme durumlarına göre davranışları şöyledir;

  • Yavru kediler 3 aylık olduğunda, sosyal oyunlara en fazla ihtiyaç duyarlar,
  • 4 – 9 aylık dönemleri gençlik dönemine denk gelir ve avlanmaya, benliklerini keşfetmeye ihtiyaç duyarlar,
  • Bu dönemlerde, gün içerisinde daha fazla oyun oynamak isterler,
  • 9 – 14 aylık olduklarında, büyümeye başlar ve davranışları şekillenmeye başlar,
  • 9 aylık dönemden sonra önceki zamanlara göre daha sakin oldukları görülür,

Kedilerin, davranışları, cinslerine göre değişebilecektir. Yavru kedilerin gelişmeleri çok hızlı gerçekleştiği için davranışları da değişecek ve sakinleşmeye başlayacaktır.

ilginizi çekebilecek diğer yazılar için tıklayın

Isırması

Kedi sahipleri, oyun oynarken, kedilerin ısırma alışkanlıklarından şikayetçi olmaktadır. Bu daha çok yavru kedilerde görülmekte ve oyun oynarken ısırır gibi yapmaları doğal bir davranış olarak bilinmektedir. Kediler kaç yaşında sakinleşir? Konusu, internet üzerinden, kedi sahiplerinin en çok arama yaptığı bilgidir. Yavru kedileriniz ile oyun oynarken, elinizi ya da vücudunuzun farklı yerlerini ısırmaya çalışıyorsa, hemen oyunu bitirmeli ve ısırmanın bir ceza olduğunu anlamasını sağlamalısınız. Daha çok oyun amaçlı ısırmaya çalışacaklardır. Bu durumlarda elinizi hızla çekerek, bu alışkanlığı bırakmasını sağlamalı, daha çok oyuncaklarla oynamasını sağlamalısınız.

Kedilerde Tırmalama

Tüm kedi cinslerinde, tırmalama alışkanlıklarının olduğu görülebilmektedir. Kediler, tırmalamayı sever ve tırmalama yaparken, kaslarının gerilmesini ve gelişmesini sağlarlar. Kedilerin, ev eşyalarına zarar vermemesi için tırmalama için başka alanlara yönlendirme yapılmalıdır. Kediler kaç yaşında sakinleşir? Bilgilerine daha çok tırmalama sorunlarının son bulmasını isteyenler ihtiyaç duymaktadır. Yavru kedilerin vücut gelişimleri devam ettiği için kasları gelişmektedir. Kaslarının daha güçlü olabilmesi için tırmalama ihtiyacı duyarlar. Kedilerin dikkatini daha çok pürüzsüz yüzeyler çeker ve bunun için tırmalama tahtası alarak, eşyaları değil o tahta üzerinde tırmalama yapmalarını sağlayabilirsiniz. Kedinize aldığınız oyuncaklar ve tırmalama tahtası ile oynadığında, kedinize sevgi gösterisinde bulunabilir, bisküvi gibi yiyecekler vererek ödüllendirebilirsiniz. Bu kedinizin kısa sürede sakinleşmesini ve oyun oynarken, eşyalarınıza zarar vermemesini sağlamış olursunuz.

Kötü Alışkanlıkların Bıraktırılması

Kediler, günlük yaşamlarında, bazı kötü alışkanlıkları kendiliğinden öğrenebilecektir. Yavru kedilerinizi, eğitmeye çalışırken, kucağınızda durmaya alıştırmalısınız. Kediler kucakta durmayı fazla sevmezler. Yavru kediler zamanla buna alışır ve sizin yapacağınız yönlendirmeler ile birçok şeyi öğrenirler. Kediler kucağınızda iken çırpınmaya başladığında, kendi isteklerini size kabul ettirmeye çalışacaktır.

Kötü alışkanlıkları edinmemesi için kucağınızdan yere sakince bırakabilir ve sevgi gösterisinde bulunarak sakinleşmesini sağlayabilirsiniz. Kedilere verilecek her eğitim, daha sakin olmalarını ve sizin istediğiniz davranışları sergilemelerine yardımcı olacaktır. Verilen eğitimler, sakin davranmalarını, tuvalet, tırmalama, ısırma gibi davranışları, sahibinin istediği şekilde yapmalarını sağlayacaktır.

Kediler Kaç Yaşında Sakinleşir?
Kediler Kaç Yaşında Sakinleşir?

Kedilerde Yaşlanma

Kedilerin yaşları ve insanları yaşları karşılaştırılır, ona göre kedilerin, gençlik, olgunluk ve yaşlılık dönemleri belirlenmektedir. Kedilerin yaklaşık 20 yaşına kadar yaşayabildikleri bilinmektedir. 20 yaşında olan bir kedi 96 yaşında olan bir insanla aynı yaşlılık seviyesinde olduğu kabul edilmektedir.

  • 7 ile 10 yaş arası kediler olgun,
  • 11 ile 14 yaş arası kediler yaşlı,
  • 15 yaş üzeri olanlar çok yaşlı kabul edilir.

Kedilerde, 7 yaşından sonra yaşlılık belirtileri görülmeye başlanacaktır. Hücre gelişimi yavaşlayacağı için bu yaştan sonraki kedilerin daha sakin olduğu görülebilecektir. Yaşlarının ilerlemesi ya da beslenme alışkanlıklarına göre kedilerde farklı hastalık türleri görülmeye başlanır. Bu durumlarda, sağlık sorunları ile karşılaşmamak için düzenli olarak veteriner kontrolünün yapılması önemlidir.

Yavru Kediler

Küçük dostlar edinmek isteyenler, tercihlerini yavru kediler tarafında kullanmaktadır. Yavru kediler, kısa sürede yetişkin kedi konumuna gelebilecektir. Kedinizin, eğitiminin yapılabilmesi için oyun oynamak için zaman ayırmalısınız. Yavru kediler, her zaman daha enerjiktir ve her zaman oyun oynamak isteyecektir. Bunun için sahipleri, biraz büyüyerek, sakinleşmelerini isterler. Yavru kedilerin, gelişimlerini takip edebilmek için davranışlarını not edebilir ve veteriner ile paylaşarak, doğru bilgiler alabilirsiniz. Kedilerde görülün gelişim aşamalarına göre beslenme alışkanlıklarını ve oyun seçeneklerini değiştirebilirsiniz. Yavru kedilerde görülen hareketlilik, zaman geçtikçe yavaşlayacak ve kedinizin büyüdükçe sakinleştiğini kendiniz gözlemleyebileceksiniz. Doğru eğitimler verebilmek için doğru oyuncaklar almalı ve oyun oynamak için zaman ayırmalı, sevgi gösterisini eksik etmemelisiniz.

Ceza ve Ödüllendirme

Kedi eğitimlerinde, kedilerin davranışlarından dolayı verilmek istenen cezaları anlamadıkları görülebilecektir. Kedileri iyi davranışlara yönlendirebilmek için cezadan çok ödüllendirme seçeneklerini kullanmalısınız. Kediler, ani seslerden ve dik bakışlardan hoşlanmazlar. İstenmeyen bir davranışta bulunduğunda, sakin bir şekilde hayır diyerek uyarıda bulunmak daha doğru olacaktır.

Kedilerin Ödül Seçenekleri

Kedilerin iyi davranışlar sergilemesini sağlayabilmek için verilecek olan ödülle bağlantısının oluşturulması gerekiyor. Kedilere ödüller iki tip şeklinde verilmekte ve bunlar, övgü belirtileri ve lezzetli yiyecek ödülleridir. Yavru kedilerin eğitiminde her iki ödül türü de oldukça etkili olmaktadır. Sevgi gösterisi yapıldığında, aynı davranışı görebilmek için verilen eğitimlere uygun hareketler etmeye çalışacaklardır. Lezzetli yiyecekler vermeniz, sevdiğiniz davranışları tekrarlamalarını sağlayacaktır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.