Evcil Marketim
Kedi Sağlığı

Kedilerde Deri Döküntüleri Ve Alerji Problemleri

Kediler de deri hastalıkları oldukça sık karşılaşılan bir problemdir. Genellikle kedi besleyen aileler veterinere götürdüğü zaman kediler de deri sorunları ortaya çıkar. Kedilerin sürekli olarak kaşınması, tüy kaybının olması, derilerini ısırmaları gibi sorunlar genellikle deri hastalığının nedenidir. Genellikle kedilerde deri döküntüleri meydana geldiği zaman direkt olarak veterinere götürmek gerekir. Verilen ilaçları da mutlaka doğru bir şekilde kullanmak da fayda var.

Kedilerin kendi sürekli olarak kaşımaya çalışması ve tüylerinin azalması direkt olarak deri hastalığını ortaya çıkarmaz. Bu başka bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. Bu gibi durumlar da kedinizin davranışlarını gözlemek gerekir. Herhangi bir davranışsal bozukluk da buna neden olabilir. Genellikle kedilerde deri döküntüleri oluştuğu zaman hastalık belirtisi olabilir. Bu gibi durumlar da ev de tedavi etmek sakıncalı olabilir. Bu nedenle veterinere götürerek verilen ilaçları mutlaka kullanmak gerekir.

Kedilerde Sarı İshal Ne Anlama Gelir?

Kedilerde ishal olmak genellikle çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Bu gibi durumlar da kedinizi hızlı bir şekilde veterinere götürmeniz gerekir. Kedilerin ishal olmasının birçok anlamı vardır. Beslenmesi, dışkı görünümü bu anlamda önemlidir. Genellikle kedilerin bağırsakları günde birkaç kez hareketlenir.

Eğer kedinizin dışkısı her zaman ki gibi değilse bu bir hastalık belirtisidir. Buna neden olarak mama değişikliği veya yediği herhangi bir şey de etki etmiş olabilir. İshal durumu ile karşılaştığınız zaman mutlaka veterinerin vermiş olduğu ilaçları da uygulamak da fayda var. İshal durumunda kediler de beslenmeye dikkat etmek gerekir.

Eğer ayrı bir yemek verilirse bu durum ishali daha da hızlandırır. Özellikle ishal durumu ev kedilerinde çok sık rastlanır. Farklı gıdalar yendiği zaman bu durum bağırsakları bozabilir. Ev maması olarak kullanılan ürünlerden vazgeçmeden aynı ürünleri kullanmaya devam etmek gerekir. Bu nedenle farklı bir gıda kullanıldığı zaman bu durum kediler de olumsuz bir etki yaratır.

Kedilerde Deri Döküntüleri Ve Alerji Problemleri
Kedilerde Deri Döküntüleri Ve Alerji Problemleri

Kedilerde Sarı İshal Neden Olur?

Kediler de sarı ishal olması genellikle çok sık rastlanılan bir durum değildir. Bunun ise birçok nedeni bulunmaktadır.

  • Kancalı kurtlar ve bağırsak parazitleri kediler de ishal olmasına neden olur. Bu gibi şeyler genellikle gıdadan daha çok bulaşır.
  • Kediler ev de veya dışarıda da yaşasa bağırsak parazitleri onlar için risklidir. Ev kedilerinde genellikle en başından beri bağırsak parazitleri yer alabilir.
  • Ev kedileri eğer dışarı çıkıyorsa dışarı da yediği başka bir canlıdan dolayı parazit bulabilir. Bu da onda sarı ishal olmasına neden olur.
  • Ev kedileri diğer kedilere göre daha hassastır. Bu nedenle yedikleri yemek bozuk ise eğer bu da onlar da ishale neden olur.
  • Dengesiz beslenme türü de genellikle her kedi de ishale neden olmaktadır.

Kediler ishal genellikle çok fazla karşılaşılan bir durum değildir. Olası bir hastalığın önüne geçmek için bu gibi durumlarla karşılaştığınız zaman mutlaka size en yakın olan veterinere götürmek gerekir. Aynı zamanda kedilerde alerji durumu da olabiliyor. Eğer kedinizin herhangi bir şeye alerjisi varsa onu yedirmemek gerekir. Alerjisi olan gıdalar da ishal olmasına neden olabilir.

Kedilerde Sarı İshal Olduğunda Evde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kediler de sarı ishal meydana geldiği zaman bunu evde tedavi etmeye çalışmak sakıncalıdır. Özellikle ne olduğu bilinmeyen ilaçları kedinize vermek daha fazla hasta olmasına neden olabilir. Herhangi bir yiyecek veya içecek vermek onlar için öldürücü olabilir. Kedinizin beslenme alışkanlığını değiştirmek veya farklı bir mamaya geçiş yapmak da onun için olumsuz bir etki yaratır.

Kulaktan dolma bilgileri yapmak yerine veterinere götürmek daha kısa süre de kedinizi tedavi eder. Bu nedenle kedinizde sarı ishalle karşılaştığınız zaman evde tedavi etmeyi engellemek gerekir. Veterinere götürdüğünüz zaman daha kısa süre de hızlı sonuçlar da alabilirsiniz. Evde kedi besleyen kişilerin kedi bakımına önem vermesi gerekir. Kedilerin bünyesine iyi gelen gıdaların yenmesi aynı zaman da olası bir hastalığında önüne geçer. İshal meydana geldiği zaman mutlaka evde müdahale etmekten kaçınmak gerekir.

Kedilerde Deri Döküntüleri Ve Alerji Problemleri
Kedilerde Deri Döküntüleri Ve Alerji Problemleri

Kedilerde İshali Ne Keser?

Genellikle kedilerde alerji durumu olduğu zaman onlara dokunan herhangi bir şey ishale neden olabilir. Kediler de ishal meydana geldiği zaman sıvı kaybı olacağı için bol bol su içmeleri gerekir. Veterinere danışarak ne kadar süre de su içmeleri gerektiği hakkında bilgi almak gerekir. Ancak evde tedavi etmek ishalin önüne geçmez. Bu nedenle mutlaka veterinere götürüp tedavi edilmesini sağlamak gerekir. Genellikle veteriner daha hızlı bir şekilde müdahale edeceği için mutlaka alınan ilacı da kullanmak gerekir. Böylelikle kullanılan ilaç kısa süre içerisinde ishali de kesmiş olacaktır.

Sarı İshal Kedide Halsizlik Yapar Mı?

İshal genellikle birçok kişi de halsizlik yapar. Kediler de ishal meydana geldiği zaman su kaybı vücutta oldukça fazla olduğu için direkt olarak halsizlik yapar. Halsizlik meydana geldiği zaman azalan sıvı kaybını mutlaka doldurmak gerekir. İshal durumunda kediye bol bol su vermek gerekir. Su verdiğiniz zaman kedi biraz daha kendine gelmeye başlar. İshal durumuyla karşı karşıya kaldığınız zaman mutlaka nasıl müdahale etmek hakkında bilgi almak gerekir.

Genellikle bu gibi durumlar kediler de çok sık karşılaşılan durumlar değildir. Ancak ishal olduğu zaman kediler de bu durum olumsuz bir etki yaratır. İshal de halsizlik olması oldukça normaldir. Ancak bu sıvı kaybının önüne geçmek gerekir. Sıvı kaybını engellemek için bu süreç de kedinin sürekli olarak su içmesine dikkat etmek gerekir. Su içmez ise sıvı kaybı kolay bir şekilde yerine gelmez. Bu nedenle su tüketimine oldukça dikkat etmek gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.