Evcil Marketim
Kedi

Kedilerde Epilepsi (Sara) Hastalığı

Epilepsi yani halk arasında bilinen adıyla Sara hastalığı kronik bir rahatsızlık olarak biliniyor. Genel olarak aşırı sinir ve stres sahibi insanlarda ortaya çıkan bu hastalık doğuştan da gelebilen bir nedene bağlı olarak gelişebiliyor. Epilepsi hastası insanlar genel olarak günlük yaşantılarında pek çok sorunla karşılaşıyorlar.

Fakat elbette erken teşhis konulursa herhangi bir problem ortaya çıkmıyor. Yani her zaman olduğu gibi her hastalıkta erken teşhis oldukça önemlidir. Kötü bir olaya ne kadar erken müdahale edilirse kişilerin sağlığı için çok daha iyi olacaktır. Veterinerlerin pek çoğu kedilerde epilepsi (sara) hastalığı teşhisinin önemini sık sık vurgularlar.

Epilepsi hastalığına sahip insanlarla hayvanlar hemen hemen aynı belirtileri ve bulguları göstermektedir. Bu sebeple ikisini birbirinden ayırmak doğru olmaz. Epilepsi hastası insanlar da epilepsi hastası hayvanlar da aynı şekilde nöbet geçirip aynı bulguları gösterirler. Tabii ki insan ve hayvan arasında bulunan farklar sebebiyle birkaç şey farklı olabilir.

Onun haricinde her şey aynıdır. Epilepsi hastalığının en önemli belirtisi nöbet geçirmektir. Eğer hayvanda titreme ve kasılma, ağzından köpük çıkarma gibi olaylarla karşılaşıyorlarsa hemen bir veterinere gidip durumu anlatmalı ve en kısa zamanda soruna çözüm aramalılar.

Kedilerde Epilepsi (Sara) Hastalığı
Kedilerde Epilepsi (Sara) Hastalığı

Kediler Neden Nöbet Geçirir?

Kediler pek çok sebepten dolayı nöbet geçirebilir. Yani nöbet geçiren her kedi epilepsi hastası diye bir şey yoktur. Eğer kedinin sahibi anormal bir durum seziyorsa bu durum her ne olursa olsun en yakın veterinere götürüp tedavisini yaptırmalıdır.

Eğer anormal bir durum olmasına karşın hala kedi veterinere götürülmediyse ileride daha büyük problemlere yol açabileceğinden dolayı daha ağır sıkıntılarla karşı karşıya kalınabilir. Kediler aynı zamanda herhangi bir enfeksiyondan dolayı kısa süreli nöbetler geçirebilirler. Yani vücutlarında ortaya çıkan bir enfeksiyon kedilerin nöbet geçirmesi için yeterli bir sebeptir.

Onun haricinde çeşitli zehirlenmeler, kedi beyninde oluşan ve sinir sisteminde meydana gelen bozukluklar, kanındaki şeker oranının yükselmesi gibi pek çok şey de kedilerin nöbet geçirmesine sebep olabilir. Elbette kediler ve diğer hayvanlar veterinere götürüldüğünde bir uzman tarafından incelenerek neden nöbet geçirdiği kolaylıkla anlaşılır.

Kedilerde Epilepsi Belirtileri Nelerdir?

Kedilerin epilepsi hastası olduğunun anlaşılması kedi sahibinin gözlemleri ile de anlaşılabilecek bir şeydir. Elbette uzman olmayan bir kişinin herhangi bir hastalık konusunda bir teşhiste bulunması doğru değildir. Fakat bazı bilgilerden yola çıkarak kedinin hastalığının ne olduğunu anlamak mümkün olabilir.

Bu sayede olaya daha erken müdahale edilip sorun varsa daha erken bir şekilde çözülebilir. Kedilerde epilepsi hastalığının belirtileri insanlarda olan belirtilerle tıpatıp aynıdır. Yani bir insan epilepsi hastalığı geçirdiğinde hangi belirtileri gösteriyorsa kedilerde aynı şekilde bu belirtileri gösterir.

Kedilerde epilepsi hastalığının belirtileri şu şekilde söylenebilir:

  • Ağzın Köpürmesi
  • Başı Geriye Atma
  • Titreme
  • Kusma
  • İdrar Kaçırma
  • Gözlerin Kitlenmesi

Bu ve bunun gibi pek çok şey kedilerin epilepsi hastalığına sahip olduğunu gösteren şeylerdir. Epilepsi hastası olduğu anlaşılan kediye ise hemen veteriner hekimler tarafından gereken tedavi uygulanmalıdır. Aksi takdirde durum kedi için çok zor bir hale gelebilir.

Kedilerde Epilepsi Hastalığı Neden Olur?

Kedilerde epilepsi hastalığının olmasının sebebi en çok kedi sahiplerini meraklandırmaktadır. Epilepsi hastalığı aslına bakıldığında doğuştan gelen bir rahatsızlık olabilir. Yani kedinin beyinde doğuştan bir sinir sıkışması olması ileriki yaşlarında ortaya çıkarak bu hastalığı doğurabilir. Eğer böyle bir şey varsa olaya o anda müdahale etmek gibi bir imkan yoktur.

Genel olarak epilepsi hastalarının bu hastalığa sahip olduğu hastalık geçirildikten sonra anlaşılır. Yani bir kedinin epilepsi hastası olup olmayacağı ya da nöbet geçirip geçirmeyeceğini önceden anlamak veya kestirmek mümkün değildir. Kedilerde epilepsi hastalığının ortaya çıkmasının bir diğer sebebi ise kedinin ağır bir travma yaşamasıdır.

Bu travma herhangi bir araba çarpması ya da kedinin çok ağır bir kaza yaşanması sonucunda ortaya çıkabilir. Yani kısacası kafatasına zarar verebilecek her türlü kaza veya yaralanmada epilepsi hastalığının görülmesi mümkün olabilir. Beyin tümörü de bu hastalığın ortaya çıkmasında ki en temel sebeplerden bir tanesidir.

Beyin tümörüne sahip olan insanlar veya hayvanlarda genel olarak epilepsi hastalığına rastlanır. Eğer kişi beyin tümöründen dolayı epilepsi rahatsızlığı geçiriyorsa bu hastalığın tedavisi daha zor olacaktır. Çünkü hem epilepsi ilaçlarının ağırlığı hem de kanser ilaçları ağırlığı kediye zor gelebilir. Bu da yaşama ihtimalini eksilere düşürebilir.

Fakat bu gibi durumlar çok az rastlanan durumlar olduğundan dolayı kişilerin endişe etmesine gerek yoktur. Kedilerde bir farklılık görülürse veteriner hekimleri başvurulup olayını gerçeği öğrenilebilir.

Kedilerde Epilepsi (Sara) Hastalığı
Kedilerde Epilepsi (Sara) Hastalığı

Epilepsi Hastalığı Öldürür Mü?

Epilepsi hastalığında erken müdahale yapılırsa herhangi bir sorun çıkmaz ve bu hayvanın ölümüne yol açmaz. Fakat hastalık erken fark edilemezse ve bu hastalık iyice beyine yayılırsa o zaman ciddi problemlerle karşı karşıya kalınabilir.

Epilepsi Hastalığının Tedavisi Nedir?

Epilepsi hastalığının tedavisi genel olarak şurup yolu ile yapılır. Fakat başka tedavi yöntemleri de vardır. Kişinin veya kedinin durumuna bakılarak nasıl bir tedavi yolu izleneceğine hekimler karar verir.

Kedinin Epilepsi Hastası Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kedilerin epilepsi hastası olduğunun anlaşılması normal kişiler tarafından pek mümkün değildir. Bunu ancak tam anlamıyla veteriner hekimler söyleyebilir. Ancak bazı bulgular tabii ki epilepsi hastalarının kesin olarak yaşadığı şeylerdir. Kusma, titreme, çene kasılması gibi belirtiler varsa acilen bir hekimle görüşülmelidir.

Epilepsi Hastası Kediye Nasıl Davranılmalı?

Epilepsi hastası kediye çok fazla yüklenilmemelidir. Yani sürekli olarak kediyi gezmeye çıkarmak, onunla sürekli oynamak istemek doğru olmayabilir. Özellikle ilaç tedavisi aldığı dönemlerde kedilerin dinlenmesi daha iyi olacaktır. Bu sebeple sahipleri bu gibi şeylere dikkat etmelidir.

Kediler Epilepsi Atağı Geçirir Mi?

Kedilerde elbette insanlar gibi epilepsi atağı geçirirler. Bu atağı geçirirken klasik bir insan nasıl tepki veriyorsa aynı şekilde onların vücudu da tepki verir. Bu durumda gereken yapılmalı ve en kısa zaman içerisinde ilaç tedavisine başlanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.