Evcil Marketim
KediKedi Sağlığı

Kedinizin Sizi Kapıda Karşılamasının Anlamı Nedir?

Kediler en özgür canlılardır. İnsanlar tarafından değil kendi kendilerine evcilleşmiştir desek yeridir. Kendi dünyalarında kimseye minnet duymayan, itaat etmeyen bu varlıkların sizi kapıda karşılaması mucize denilebilecek bir durumdur. Peki, kedinizin sizi kapıda karşılamasının anlamı nedir? Size kendinizi değerli hissettirecek kadar önemli olan bu yaklaşıma hak ettiği değeri vermeniz gerekir. Bir kedi kapıda bekliyorsa emin olun yemek vermeniz için değil sadece sizi sevdiği içindir. Onun kalbini bu denli çalabildiğiniz için şanslı hissedebilirsiniz.

Kedinizin Sizi Kapıda Karşılamasının Anlamı Nedir?
Kedinizin Sizi Kapıda Karşılamasının Anlamı Nedir?

Kediler Sahibini Neden Kapıda Karşılar?

Sizlerin gelişini oldukça uzak bir alandan algılar. Koku alma duyuları en gelişmiş hayvanlar arasında olan kediler sizi çoktan kapıda beklemeye başlarlar. Bazı durumlarda eve kamera yerleştiren bazı kedi sahipleri tarafından gözlemlenen olaylarda henüz eve oldukça uzak bir mesafede kedinin kapıya yöneldiği ve heyecanlandığı görülmüştür. Sizi umursamıyor gibi görünen kedinizin sizi kapıda karşılamasının anlamı ne denli önemsediğini kapıda beklemesinden anlayabilirsiniz.

Kedi kısırlaştırma Süreci İçin tıklayın

Kedinin Kapının Önüne Yatması Ne Anlama Gelir?

Kedilerin genellikle kedinizin sizi kapıda karşılamasının anlamı kapı önündeki paspasa yatmaları ve bu konuda ısrar etmeleri yersiz değildir. Kapı önünde yatan kediniz sizi ve yaşam alanını tüm kötülüklerden koruyor demektir. Sizleri güvenli bölgeye alarak kendilerini bir nevi koruyucu olarak görürler. Sizi sevdiğini gösteren davranışlar arasındadır. Kedilerin kapınızda yatmalarının bir diğer anlamı ise sizlere sığınmaları, sizlere oldukça güvenmelerinden kaynaklanır. En güvenilir yer onlar için sizin olduğunuz yaşam alanınızdır. Onu kötülüklerden koruyacağınızı düşünür ve aralıksız güvenle uyuyabilirler.

Mırnavca Bir Karşılama Yapmaları Ne Anlama Gelir?

Sizleri çok özleyen kediniz, sizden uzak kaldığı süreç boyunca oldukça sabır göstermiştir. Onun bu hareketi onu sevmenizin vaktinin geldiği anlamını taşır. Kedilerin mırnavlayarak kedinin kapı önüne yatması sizlere yaklaşması, kuyruklarını dikerek bacaklarınıza dolanmaları sevginizi istedikleri anlamına gelir. Uzun süreçlerde olan bir ayrılıksa bir ödül maması dahi bekliyor olabilir. Kedinizin size olan bağımlılığı, gözlerinizin içine bakarken ne kadar mutlu olduğu saf bir sevginin nasıl olduğunu gösterir.

Dünyada hiç kimsenin sizi böyle karşılamayacağını düşünerek duygusal anlar yaşayabilirsiniz. Kedinize yavruluk evresinden itibaren baktığınız ve büyüttüğünüz düşünüldüğünde onun tek ailesinin siz olduğunu anlayabilirsiniz. Kedinizin sizi ailesi olarak görmesi, sizin yanınızda güvende hissettiği anlamına gelir. Onunla oyun oynamalı, konuşmalı, gözlerine bakarak şarkılar söylemelisiniz. Kucağınızda başını okşarken mırlaması tüm stresinizi alacaktır. Yapılan araştırmalar neticesinde sindirim sisteminize ve stresinize karşın kedi mırlamasının oldukça faydalı bir durum olduğu belirlenmiştir.

Kedilerin Başla Verdikleri Gizli Mesajların Anlamları

Kedilerin birçok hareketi farklı anlamlar taşır. Genellikle mesajlarını sadece bakışlarıyla dahi verebilirler. Kızdıklarında bakışları tıpkı insanlardaki kadar belirgin bir hal alır. Aynı zamanda sevdikleri durumlarda kedinin kapı önüne yatması kulak hareketleri ile belli ederler. Özellikle kulaklarının başının üzerinde yatıyor vaziyette olması ne denli kızgın olduklarını gösterir. Genellikle başını okşamanız için bacaklarınıza size sürterler. Başını sevmeniz adına yaptıkları bu hareket sevmediğiniz takdirde ısrarla tekrarlanır. Kulaklarının dikleşmesi onun ne denli keyifli olduğunu anlatır.

Kedilerin Sırtüstü Yatmaları Ne Anlama Gelir?

Kedilerin sırtüstü yatmaları onların tam olarak en keyifli anında olduğunun en belirgin göstergesidir. Onunla oynamanız, karnını okşamanız ve sevmeniz adına tamamen teslim olur. İlgi istediğinde gösterdiği bu tavır, sizin onunla ilgilenmeniz ve karnını okşamanız ile oldukça keyifli bir hal alır. Sırtüstü olarak yattığında ona ip ya da yumak uzatarak yukarıdan sallamanız tüm patileriyle oynamasını sağlayacaktır.

Sırtüstü yatmak sadece onu sevmeniz anlamına gelmez. Dışarıdan geldiğinizde kedinizin sizi kapıda karşılamasının anlamı kediniz size gelmek için tembelleşebilir. Bunun yerine dilediği bir yere yatar ve sevimli göbeğini açarak size olan güvenini gösterir ve selamlar. Bu nedenle öncelikle onunla konuşmalı, yavaşça göz kırparak size merhaba demesine karşılık göz kırpmalısınız. Bu durum onunla en önemli iletişim yolu olan göz ile temas kurmanızı sağlar.

Kediler Göbeğini Kaldırdıklarında Ne İsterler?

Kedilerin göbeğini kaldırmaları ve kedinin kapı önüne yatması size göstermeleri size güvendiklerini, savunmaya bile ihtiyaç duymadıklarını gösterir. Kedilerin bu davranışı size olan güvenlerini gösterir. Onun yanına yavaşça gelerek konuşarak sevebilirsiniz. Ani hareketlerde kedilerinde ani hareketleri olacağını unutmayın. Severken hırçın severek sizi tırmalamasına izin vermek yerine ona yavaş dokunmalı ve tırmalamasının önüne geçmelisiniz. Bunun bir oyun olduğu algısı nedeni ile sahiplerin hırçın sevmesi, kedilerin tırmalama huyunu normalleştirmelerine neden olur. Daha sonra onu terk ettiğinizde ya da sokakta bıraktığınızda tırmalamayı oyun zanneder, insanları korkutabilir, farklı insanlar tarafından kabul görmeyebilir.

Kedinizin Sizi Kapıda Karşılamasının Anlamı Nedir?
Kedinizin Sizi Kapıda Karşılamasının Anlamı Nedir?

Kediler Yavaş Göz Kırptıklarında Ne Demek İsterler?

Kedilerin bazı hareketleri garip olabilir. Bu davranışları ile sizlere diğer insanlardan daha fazla değer verdiğini anlayabilirsiniz. Özellikle kuyruk, baş, kulak, göz ve ses ile sizlere farklı şeyler anlatmak isteyebilir. Kedilerin özellikle gözleri en etkili iletişim aracıdır. Dolayısıyla gözleri ile sizlere birçok şey ifade edecektir.

Bunlar;

  • Selamlaşma ve kedinin kapı önüne yatması
  • Sevgi
  • Memnuniyet
  • Güven
  • Sizi anladığı
  • Özlediği
  • Huzurlu olduğu

Bu duyguları yavaşça kırptığı gözlerinden anlamanız mümkündür. Onun bu hareketine karşılık vereceğiniz aynı şekilde yavaş göz kırpma hareketi onunla özel bir bağ kurmanızı sağlayacaktır. Gözünüzden tanıyan tek kişi anneniz olmayabilir. Kedilerin bu konuda sizleri ne kadar tanıdığını zamanla anladığınızda şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz.

Kediler Neden Üzülür?

Kedilerin de üzülebildiği, kırılabildiği durumlar vardır. Onunla ilgilenmemeniz, kızmanız, kötü sözler söylemeniz, hastalığında onu yalnız bırakmanız, terk etmeniz gibi birçok nedenden dolayı kediniz üzülür. Sahibinin onu artık sevmediği hissi onların üzülmesine sebep olur. Kediler aynı zamanda küsebilir ve sizlere sırtını dönebilir. Ne kadar çaba sarf ederseniz edin kediniz yüzünüze dahi bakmayabilir. Onun sevdiği şeylerle gönlünü kazanmanız ve ona en sevdiği ses tonunuzla güzel sözler söylemeniz gönlünü almanız için yeterli olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.